عاشق شدن آسان است، اما ادامه آن هنر است.

پورتال گروه اینترنتی ونداکلیک

ونداکلیک » تفریح ، فال و سرگرمی » آداب رفتن به عطاری را می دانید؟

آداب رفتن به عطاری را می دانید؟
اگر به عطاری می ‌روید...


عطاری رفتن آدابی دارد و استفاده از گیاهان دارویی هم محدودیت ‌هایی دارد که اگر شما این محدودیت ‌ها و آن آداب را نشناسید ، به دردسر می ‌افتید و گاهی عوارض دارو های گیاهی دامن‌ گیرتان می‌ شود که برای جبرانش باید ده‌ ها قرص و شربت مختلف مصرف کنید . حالا اگر می ‌خواهید با آداب عطاری رفتن آشنا شوید ، این ۱۸ نکته را بخوانید:

۱) حتما با توصیه و مشورت یک پزشک متخصص اقدام به تهیه گیاهان دارویی کنید و حرف همسایه و دوست و فامیل ‌تان را جواز ورود به عطاری ندانید.
۲) به عطاری‌ هایی بروید که جواز کسب و پروانه کار عطار روی دیوارش نصب شده باشد چون همه عطاری‌ ها تحت پوشش صنف خواربار فروشان ( که عطاری یکی از زیر مجموعه ‌هایش است ) نبوده و در نتیجه مورد تایید نهاد های بهداشتی نیستند.
۳) شما باید از عطاری ، فقط گیاهانی که هیچ‌ گونه فعل و انفعالی رویشان انجام نشده است ، بخرید . خرید انواع عرقیات هم از عطاری‌ ها مجاز است اما حواس‌ تان باشد که فروش هر گونه قرص ، شربت ، پودر یا قطره در عطاری‌ها غیرقانونی و غیربهداشتی است.
۴) عطار حق فروش دارو های ترکیبی یا دست‌ساز را به شما ندارد.
۵) بهتر است از عطاری‌ هایی خرید کنید که نور آفتاب مستقیم روی محصولات ‌شان نمی‌ تابد.
۶) چون علم به خواص گیاهان دارویی معمولا سینه به سینه بین افراد منتقل شده است ، بهتر است که از عطار های باتجربه ‌تر خرید کنید.
۷) اگر در حال مصرف دارو های شیمیایی هستید و قصد استفاده از داروی گیاهی را هم دارید ، حتما پزشک‌ تان را در جریان بگذارید زیرا تداخل دارویی ممکن است به ضررتان تمام شود.
۸) بهتر است دارو های گیاهی را به صورت بسته ‌بندی شده و نه فله ‌ای از عطاری تهیه کنید . گیاهان باید به صورت کاملا خشک و در بسته ‌های نایلونی پلمپ شده در اختیارتان قرار گیرند.
۹) درون بسته‌ ها باید کاغذی محتوی اسم گیاه ، نام شرکت تولیدکننده ، تاریخ تولید و انقضاء ، مجوز و پروانه ساخت گیاه و همچنین علامت مهر استاندارد ، قرار داشته باشد.
۱۰) اگر دستورالعمل استفاده از گیاه روی بسته‌ اش نوشته نشده بود ، از عطار بخواهید نحوه استفاده از آن را به شما بگوید . اینکه باید به صورت بخور مصرف‌ اش کنید یا از دم ‌کرده‌ اش استفاده کنید.
۱۱) بعد از باز کردن نایلون ، گیاه دارویی ‌تان را درون یک شیشه دردار و به دور از نور خورشید و رطوبت نگهداری کنید.
۱۲) اگر قصد خریدن عرقیات را از عطاری‌ ها دارید ، سعی کنید انواعی که در بطری‌ های شیشه ‌ای هستند را انتخاب کنید . نگهداری عرقیات در بطری‌ های شیشه‌ ای بهتر از بطری ‌های پلاستیکی است.
۱۳) در شیشه عرقیات باید پلمپ شده باشند و تمام مشخصاتی که برای گیاهان در مورد دهم ذکر شد ، روی بطری عرق نوشته شده باشد.
۱۴) بهتر است که عرقیات را در بطری‌ های شیشه‌ ای با در محکم و داخل یخچال نگهداری کنید.
۱۵) مصرف بیش از ۲ لیوان از عرقیات در روز ، توصیه نمی ‌شود.
۱۶) اگر مقدار مناسب مصرف و عوارض جانبی روی بسته‌ ها یا شیشه‌ ها نوشته شده نبوده ، از عطار بخواهید که به شما عوارض و میزان مناسب مصرف را بگوید . البته بهتر است که در این زمینه با یک پزشک مشورت کنید.
۱۷) بهتر است بدانید که فروش دارو های چاقی و لاغری و ترک اعتیاد در عطاری ‌ها ممنوع است.
۱۸) و به‌ عنوان آخرین نکته‌ اینکه به هیچ عنوان داروهای گیاهی را خودسرانه مصرف نکنید و بدانید که مثلا اثربخشی گیاهی مانند ۴ تخمه در درمان سرما خوردگی در کنار مصرف داروی مورد نیاز است و گیاهان به تنهایی قادر به مهار تمام بیماری ‌ها نیستند .

گرد آوری : وندا کلیک

آنتی ویروس دکتر وب

ارسال نظر


نام شما:   
پست الکترونیکی شما:  
 
 
Go Top