هرگز منتظر فردای خیالی نباش .... سهمت را از شادی های زندگی ؛ همین امروز بگیر!

پورتال گروه اینترنتی ونداکلیک

ونداکلیک » جستجو

جستجو در میان مطالب سایت
مطالب پیدا شده: 84 مطالب (نتایج جستجو 1 - 20) :

استودان، به جایگاه نگهداری استخوان اطلاق می‌شود. این جایگاه حفره‌هایی است که به صورت‌های منظم و چهارضلعی یا بدون ترتیب و ساده‌تر در درون سنگ کوه ایجاد شده، استخوان‌های مردگان را در آن ‌نهاده و دهانه‌ی آنرا می‌بستند. استودان سدلک (Sedlec Ossuary): یک کلیسای کوچک کاتولیک، ساخته شده در پایین گورستان کلیسای همه‌ی قدیسان در سدلک، واقع در حومه‌ی کوتناهرا در کشور جمهوری چک می‌باشد. این نیایشگاه به سبک گوتیک ساخته شده و با استخوان‌های ۴۰۰۰۰ انسان، تزئین شده است. سالانه بیش از ۲۰۰ هزار نفر توریست از این مکان بازدید می‌کنند.

تاریخچه‌ی این کلیسا: در سال ۱۲۷۸"هنری" راهب بزرگ کلیسای صومعه سیسترسی سدلک، به فرمان "شاه اوتاکار دوم"، پادشاه بوهم به سرزمین مقدس (موعود) فرستاده شد. وی در هنگام بازگشت از زیارت، مقداری از خاک "جلجتا" را با خود به ارمغان آورد و آن‌را به عنوان تبرک در این گورستان پاشید. این عمل او باعث شد که گورستان سدلک به محلی محبوب برای دفن مردگان در اروپای مرکزی مبدل شود. در اواسط قرن چهاردهم با گسترش مرگ سیاه یا طاعون در اروپای مرکزی (بیش از ۳۰ هزار نفر در سال ۱۳۱۸ در آنجا بخاطر طاعون بخاک سپرده شدند) و هم چنین در خلال جنگ‌های محلی مثل جنگ‌های Hussite هزاران نفر در این گورستان به صورت دسته‌جمعی به خاک سپرده شدند. در حدود سال ۱۴۰۰ میلادی، یک کلیسای گوتیک در مرکز این گورستان بنا نهاده شد و سرداب و همچنین شیروانی کلیسا بعنوان "استودان" برای به امانت گذاشتن استخوان‌های یافت شده در گورهای دسته جمعی کشف شده در هنگام ساخت کلیسا، مورد استفاده قرار گرفت.

بر طبق روایات، بعد از سال ۱۵۱۱ استخوان‌های انباشته شده، توسط یک راهب نیمه‌کور به صورتی مرتب در کلیسا چیده شد. بین سال‌های ۱۷۰۳ تا ۱۷۱۰ میلادی، ورودی جدیدی ساخته شد و تعمیراتی در بنا صورت گرفت. در سال ۱۸۷۰ میلادی منبت‌ کاری به نام فرانتیشک رینت از سوی خانواده‌ی شوارتزنبرگ استخدام شد تا کلیسا را با استخوان‌ها تزئین کند؛ که این تزئینات تا به حال در این کلیسا موجود است. گفته شده است که در تزئینات این کلیسا از استخوان‌های ۴۰۰۰۰ انسان استفاده شده است.

 

موزه و گور دسته جمعی اسکلت و جمجمه

موزه و گور دسته جمعی اسکلت و جمجمه

موزه و گور دسته جمعی اسکلت و جمجمه

موزه و گور دسته جمعی اسکلت و جمجمه

موزه و گور دسته جمعی اسکلت و جمجمه

موزه و گور دسته جمعی اسکلت و جمجمه

موزه و گور دسته جمعی اسکلت و جمجمه

موزه و گور دسته جمعی اسکلت و جمجمه

موزه و گور دسته جمعی اسکلت و جمجمه

موزه و گور دسته جمعی اسکلت و جمجمه

موزه و گور دسته جمعی اسکلت و جمجمه

موزه و گور دسته جمعی اسکلت و جمجمه

موزه و گور دسته جمعی اسکلت و جمجمه

موزه و گور دسته جمعی اسکلت و جمجمه

موزه و گور دسته جمعی اسکلت و جمجمه

موزه و گور دسته جمعی اسکلت و جمجمه

موزه و گور دسته جمعی اسکلت و جمجمه

موزه و گور دسته جمعی اسکلت و جمجمه

موزه و گور دسته جمعی اسکلت و جمجمه

موزه و گور دسته جمعی اسکلت و جمجمه

موزه و گور دسته جمعی اسکلت و جمجمه


 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 26 مهر 1393 - توسط: {login} - موضوع: {category}

 

ساعتی برای نابینایان


یک فرد نابینا بدون ساعت نمی تواند تشخیص دهد که چه وقتی از شبانه روز است. حتی ممکن است نیمه‌های شب بیدار شود و متوجه نشود که هنوز روز نشده است. ندانستن وقت می تواند احساس ناامنی را در این افراد تشدید کند.

زمان‌شمارهای گوناگونی تاکنون برای نابینایان ساخته شده است. یکی از آنها «ساعت ارتعاشی متئور» نام دارد که با لرزش‌های متفاوت ساعت و دقیقه را اعلام می کند. نوع دیگر ساعت های قابل لمس و دارای خط برجسته (بریل) هستند که به شکل وسیعی توسط افراد نابینا و کسانی که دید محدودی دارند مورد استفاده قرار می گیرند. ظاهر آنها شبیه ساعت‌های مچی معمولی است اما شیشه آنها را می توان بالا زد و عقربه ها و شماره ها را با انگشت لمس کرد.

اما ساعت جدید، «زمان‌شمار بردلی» است که نام آن از بردلی اسنایدر شناگر نابینای آمریکا و برنده مدال طلا در پارالمپیک لندن عاریه گرفته شده که بینایی خود را حین ماموریت در افغانستان از دست داد.


این ساعت یکی از طراحی های موفق سال است که چندی پیش در نمایشگاه سالانه موزه طراحی لندن به نمایش گذاشته شد. نکته جالب این است که اکثر مشتاقان خرید این ساعت تا کنون افراد بینا هستند.


این ساعت یک صفحه صیقل نیافته و دایره‌ای شکل از جنس تیتانیوم دارد که روی آن نه عقربه ای هست و نه شماره ای. در مرکز این صفحه یک شیار دایره ای شکل وجود دارد که گردش یک گوی فلزی (بولبرینگ) در آن دقایق را نشان می دهد. و درجداره خارجی صفحه این ساعت نیز یک گوی فلزی دیگر با حرکت خود در یک شیار افقی ساعت را نشان می دهد. «زمان‌شمار بردلی» تازه ترین مورد از طراحی و ساخت ابزارهایی است که هدف آنها کمک به افراد نابینا برای تشخیص دقیق‌تر زمان است.

هییونگسو کیم طراح این زمان‌شمار در سال ۲۰۱۱ در دانشکده ام آی تی در ماساچوست تحصیل می کرد و روزی را به یاد می آورد که یکی از دانشجویانی که کنار او نشسته بود از او ساعت را پرسید. او می افزاید:«دانشجوی همکلاس من ضعف بینایی دارد و تقریبا ده سال این وضعیت را داشت».

این دانشجو ساعتی داشت که با فشار دادن یک دکمه با صدایی بلند زمان را اعلام می کرد. استفاده از یک چنین ساعتی در محیط ساکت کلاس‌های دانشگاهی می تواند سکوت و نظم را برهم بزند و به همین خاطر این دانشجو ناگزیر بود از دیگران وقت را بپرسد. هییونگسو کیم می گوید: «چون همیشه کنار هم می نشستیم من شده بودم ساعت مچی او».


از نگاه هییونگسو کیم طراح این زمان‌شمار جدید، ساعت های قبلی برای افراد نابینا صرفا نیاز عملی آنها را برطرف می کردند ولی از نظر طراحی و ظاهر هیچ ظرافت و زیبایی ندارند. در صورتیکه افراد بینا در انتخاب ساعت مچی خود غیر از کارکرد آن به ظاهر و زیبایی آن نیز توجه می کنند. شاید خیلی ها تصور می کنند که برای افراد نابینا فقط کارکرد وسایل مهم است ولی این تصور نادرست است.


در عین حال انتقادها و ایرادهایی هم در مورد ساعت های موجود برای نابینایان مطرح شده بود. به عنوان مثال درمورد ساعت های لمس کردنی و یا آنهایی که خط برجسته دارند افتادن هر شی کوچکی روی صفحه آنها می تواند حرکت عقربه ها را مختل کند.

هییونگسو کیم به فکر طراحی ساعتی بود که هم زیبا باشد و هم به نیاز دانشجوی دوست خود پاسخ دهد.

هییونگسو برای این زمان‌شمار نام بردلی را برگزید و ماه ژوئیه سال گذشته آن را در وب سایت "کیک استارتر" معرفی کرد. بیش از ۳۶۰۰ نفر از ۶۵ کشور مختلف از این پروژه حمایت کرده و در مجموع مبلغی حدود ۶۰۰ هزار دلار به آن کمک مالی کردند.

"زمان‌شمار بردلی" از ماه مه امسال ابتدا در آمریکا و به احتمال زیاد در ماه‌های آخر سال جاری در اروپا به بازار عرضه خواهد شد.

از آن زمان بیش از هزار نفر دیگر، آنلاین این ساعت را سفارش داده اند ولی طبق ارزیابی هییونگسو کیم فقط یک تا دو درصد آنها افراد نابینا هستند.

بردلی اسنایدر می گوید:"این ساعت پلی خواهد ساخت بین افراد معمولی و افراد معلول چون همه از آن استفاده خواهند کرد."

این زمانشمار از میان ۷۶ طرح جدیدی که امسال در موزه طراحی لندن بر سر بهترین طراحی سال رقابت خواهند کرد بیشترین شانس موفقیت را دارد.

برخی از شرکت های اروپایی از هم اکنون برای بستن قرارداد در زمینه تولید و فروش این وسیله اظهار علاقه کرده اند. این ساعت غیر از جذابیت ظاهری آن برای افراد بینا هم می تواند مزیت خاصی داشته باشد و آن کنترل زمان در محیط کار و یا جمع دوستان است بدون آنکه دیگران متوجه شوند و حساسیت شما نسبت به گذشت زمان ناپسندیده جلوه کند.

از هم اکنون می توان تصور کرد که این ساعت با صفحه فلزی و طراحی مینیمال و زیبایش روی مچ دست هر فرد نابینا و یا بینایی توجه زیادی به خود جلب خواهد کرد.

هییونگسو کیم می گوید:"تصورات رایج و کلیشه ای این است که افراد نابینا به زیبایی و مد توجهی ندارند. من هم قبلا همین تصور را داشتم ولی متوجه شدم که نادرست است."

 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 21 اردیبهشت 1393 - توسط: {login} - موضوع: {category} 

به يقين خيلي ها چهره محب اهري را در ميان آثار محبوبي که براي  کودک در دهه هفتاد ساخته شد ميشناسند. مجموعه هايي نظير: مبصر چهارساله کلاس، محله برو بيا، چاق و لاغر و ... رئيس بزرگ در چاق و لاغر و يا همان معلم در مبصر چهار ساله کلاس همگي از برنامه هايي بودند که علاوه بر جذب مخاطب، خلاقيت سازندگانش در آن موج مي زد. خلاقيتي که در حال حاضر در ميان تعداد بي شماري از برنامه هايي که براي کودک امروز ساخته مي شود ديگر به دست فراموشي سپرده شده و در اين ميان تنها يک يا دو گروه برنامه ساز هستند که هنوز مثل سابق با فکر و خلاقيت کارهايي را براي کودکان ميسازند. اين بازيگر که بعدها سريال هايي نظير مختارنامه، سربداران، ابن سينا و ... را نيز در کارنامه کاريش دارد، به مناسبت بازي در سريال «خوب، بد، زشت» و هم چنين نمايش «کلوچه دارچيني» که در حال اجرا دارد با ما هم کلام شد.


شما در دهه هفتاد کاري را براي گروه کودک ساختيد به نام «مبصر چهار ساله کلاس» که در همان زمان با استقبال خوبي از جانب مخاطب کودک و حتي بزرگسال مواجه شد. بعد از حضور در اين برنامه اين انتظار از شما مي رفت که در کارهاي بيشتري ديده شويد اما اين اتفاق به نسبت نيفتاد. دليلش چه بود؟

- اين قضيه به سال 70 مربوط مي شود و بعد از اين برنامه (مبصر چهارساله کلاس) من کم کار نشدم و اتفاقا سريالي را براي تلويزيون با نام نابغه هاي قرن بيست و يکم ساختم که تا سال 74 نيز ادامه داشت. بعد از آن جُنگ آفتاب را کار کردم. سپس يک کار نمايشي براي کودک در تلويزيون کار کردم(ق مثل قلقلک)، کليت اين برنامه به گونهاي بود که بوسيله وسائل براي اين کار داستانهايي را ميساختيم و از چوب، جالباسي، روزنامه و ... قصه درست ميکرديم. کاري خلاقانه بود چرا که با خلاقيت بچهها در ارتباط بود و بچهها بايد تخيل ميکردند تا با برنامه همراه ميشدند.. ضمن اينکه قبل از آن فکر ميکنم مبصر چهار ساله کلاس درگير مناسبات سياسي و به طبع آن به چند برنامه تلويزيون هجمه انتقادها سرازير شد و يکي از همان برنامهها هم مبصر چهار ساله کلاس بود. هنوز که هنوز است افرادي را ميبينم که با توجه به سنين ميان سالي شان شعرهاي آن برنامه را يادشان است و برايم مي خوانند. يادم است يکي از نمايندگان مجلس به اين برنامه انتقاد کرده بودند که شما داريد به بچههاي مدرسهاي آموزش نادرست ميدهيد و به آنها نشان ميدهيد که يک نفر از همين دانشآموزها چهار سال در يک مقطع مانده و به عبارتي در جا ميزند. اين نماينده به جاي مقابله مستقيم با سياست و حل مشکلات خودشان، آمدند و چند برنامه که من آن زمان داشتم را زير سوال بردند. در حاليکه اين برنامه براي خنداندن بچهها بود نه چيز ديگري و اتفاقا ميخواستيم با نشان دادن اين مسائل به بچه ها يادآوري کنيم که در کنار خنده درس هم بخوانند. در هر حال من خيلي ناراحت شدم، اما ديگر کاري از دست ما برنمي آمد. سياستمداران ما به جاي اينکه رو در رو مسائل را حل کنند به چيزهاي ديگر مي پردازند. مثل سريال سرزمين کهن کمال تبريزي که درست اواسط پخشش شروع کردند به نقد و حرف هايي از اين قبيل. به عقيده من موضوع اصلي اصلا برنامه نيست و متآسفانه يک عده اي به دنبال ضربه زدن به رسانهاي مثل تلويزيون هستند. ماجراهايي از اين قبيل از گذشته هم در اين رسانه وجود داشته است. علاوه بر اين درست سال 75 بود که حس کردم حال زياد خوبي ندارم و همين شد که فهميدم دچار بيماري شدم. از آن زمان تا الان با اين بيماري مقابله کردهام اما در شرايطي به خاطر درمان نتوانستم کار کنم. البته در همان زمان در تئاتر کار ميکردم و در سينما و تلويزيون نمي توانستم کار کنم.


الان حالتان بهتر است؟

- بله خدا را شکر، مدتي است حالم بهتر شده است و دارم کار مي کنم. در فاصله دو سه سالي که من در تلويزيون کار نکردم، تغيير مديريت هم در اين رسانه داشتيم و همين باعث شد تا ادامه کار کردنم در اين رسانه کمي مشکل شود. در سال 78 هم يک کار براي کودک انجام دادم که متآسفانه پخش نشد.

اما همانطور که خودتان هم اشاره کرديد در همان زمان در حيطه تئاتر کارهاي خوبي را روي صحنه داشتيد.

- بله و در هر سال دو نمايش را بازي ميکردم. نمايش هايي نظير شاخه طوبي، يک دامان ماه و ستاره، نصرت خانم مادرم و نوروز و ... 

با توجه به کارهايي که در زمينه کودک انجام داديد، فعاليت در اين ژانر چقدر برايتان اولويت داشت؟

- براي کارهايم اولويت بندي نمي کنم. هر کاري که پيشنهاد شود و در موردش به اين نتيجه برسم که براي حضور در آن قابليت و توانايي اش را دارم حتما قبول مي کنم.

سال گذشته در فيلم «فرزند چهارم» به کارگرداني وحيد موسائيان و «گلچهره» نيز بازي کرديد؟

- بله و در فرزند چهارم لهجه ايراني الاصل تانزانيايي را داشتم. پيشنهادها را بررسي مي کنم و اگر نقشي برايم جذابيت داشته باشد در آن بازي ميکنم. ضمن اينکه بايد ببينم با کارهاي تئاتريام تداخل نداشته باشد.

اخيرا در سريال «معماي شاه» و قبل تر در سريال «پايتخت دو» بازي کرديد.

- فاز اول معماي شاه قبل از نوروز تمام شد که در واقع اتفاقات دربار را به تصوير مي کشيد. من در اين سريال در نقش دکتر ايادي دکتر مخصوص شاه به ايفاي نقش پرداختم.

با توجه به اکثر کاراکترهايي که در معماي شاه ما به ازاي بيروني دارند، نقش شما هم قطعا در راستاي همين نقش ها بود؟

- نقشهايي مثل هويدا و خود شاه سنديت تاريخي دارند و همه مردم آنها را مي شناسند، به همين خاطر بازيگرانشان بايد طوري بازي کنند که درست شبيه به اين افراد باشد. اما در مورد دکتر اعيادي مطلب زيادي در اختيار نيست و فقط همه اين را مي دانند که او مورد اعتماد شاه بوده است. اين که اين شخصيت زياد شناخته شده نيست، دست من را باز گذاشت که طبق صحبت و مشورت با کارگردان شخصيتي بيافرينيم که هم جذاب باشد و هم اينکه ويژگي هايي که براي ايفاي نقشهاي اين چنيني را داراست داشته باشد. آقاي ورزي هم در اينباره خيلي به من کمک کردند.

تجربه همکاري با محمدرضا ورزي برايتان چطور بود؟

- تجربه خوبي بود ضمن اينکه تا الان خود ايشان و تهيه کننده به من گفتند که سکانسهايي که بازي داشتم خوب درآمده و از اين بابت خوشحالم.

و پايتخت دو؟

- سال گذشته در پايتخت دو نقش دايي صفر را بازي کردم که خوشبختانه مخاطبان هم از آن نقش خوششان آمده بود و آن را دوست داشتند. اين سريال تجربه خوبي براي حضورم در سريال هاي مناسبتي بود. بعد از بازي در اين سريال حس کردم که ارتباطم با مخاطب بيشتر از قبل شده چرا که مردم ما هميشه سريالهاي مناسبتي را به گونه اي دنبال مي کنند.

برسيم به سريال نوروزي «خوب، بد، زشت» که نوروز امسال از شبکه دو سيما پخش شد.

- کارگردان اين سريال آقاي منوچهر هادي بازي من را در سريال پايتخت دو ديده بودند و پيشنهاد بازي در نقش پدر خانواده را در اين سريال به من دادند.


براي ايفاي اين نقش چطور با کارگردان به تعامل رسيديد و آيا پيشنهادهايي براي بهتر درآمدن نقش مي داديد؟

- بله، از برخوردهاي مردم در کوچه و خيابان متوجه مي شدم که اولا سريال را ديده اند و آيا آن را دوست داشته اند و يا نه؟ و همين بازخوردها را در گفتگو با کارگردان و نويسنده مطرح مي کردم. بازخوردهاي مردم طوري بود که انگار من را جزو خانواده خود مي دانند و آنقدر صميمي برخورد مي کردند که برايم جالب بود و همين جذابترين بخش کار ما است.

با توجه به پيشينه کمدي که مخاطب از شما مي دانست اين انتظار مي رفت که بار کمدي اين سريال تا حد زيادي روي دوش شما باشد، اما در عمل اينطور نشد.

- همان روز اول که مي خواستيم در مورد کار صحبت کنيم من مي خواستم نقشم را کمدي بازي کنم اما آقاي هادي نظرشان خلاف اين بود.

اين مسئله به اين علت نيست که کمدي بودن کار به اصطلاح در نيامده؟

- نه اصلا، کارگردان گفتند که مي خواهيم به سمت کمدي نرويم و قصد داريم اتفاقات و موقعيت هاي کمدي که بوجود ميآيد مخاطب را سرگرم و جذب کند. بهتر است که به سمت جدي بودن برويم، اما نه جدي بودني که صرفا جدي باشد و من در اين باره قانع شدم که نقش پدري را بازي کنم و در مواقعي که به سمت جدي شدن مي رفتم ايشان به من مي گفتند که زياد جدي نشو.

در بازخوردهايي که از مخاطب داشتيد به مورد خاصي برنخورديد؟

- بله اتفاقا يک مورد برايم خيلي جالب بود روزي سوار تاکسي شدم و راننده تاکسي که يک پسر جوان بود از من کرايه نگرفت و دليلش را پرسيدم و گفت: اينکه شما در قسمت پاياني سريال پسرت را بخشيدي من را تحت تآثير قرار داد و باعث شد رابطه من و پدرم که مدت ها بود با هم قهر بوديم دوباره از سر گرفته شود و من با پدرم آشتي کردم و اين موضوع مرا به عنوان يک بازيگر خيلي خوشحال کرد.

در سريال تکيه کلامي داشتيد تحت عنوان ملوسک بابا. اين جمله را خودتان پيشنهاد داده بوديد؟

- بله براي خودم بود و در آن درشت نمايي هم کردم. معتقدم که رابطه بين دختر و پدر و هم چنين پسر و پدر بايد رابطهاي گرم و صميمي باشد. چيزي که خيلي از ماها در شرايطي آن را فراموش کردهايم. در باره اين تکه کلام هم بازخوردهاي خوبي داشتم. يکي از آنها اين بود که يک دختر خانمي به من گفت من و پدرم نشسته بوديم و سريال شما را تماشا ميکرديم و زمانيکه به جمله ملوسک بابا، عروسک بابا رسيد، من و پدرم نگاهي به هم انداختيم و متوجه شديم که مدت هاست با هم اين طور صحبت نکردهايم.

در ساخت آثار مناسبتي اصولا فرصت مقايسه بيش از حد فراهم مي شود. در مورد خوب بد زشت هم اين مسئله براي شما بوجود آمد که با توجه به حضور کم تان در کارهاي مناسبتي  بازي شما را با ساير کارها قياس کرد.

- اين موضوع برايم جذابيت و هيجان خاصي داشت و مثل جام فوتبال بود که در يک رقابت با يکديگر قرار مي گيرند. به نظرم رقابت جذاب است و چرا نبايد باشد؟ و من با اين مسئله اصلا مشکل نداشتم و اتفاقا اين را خيلي خوب مي دانم که در اين مناسبت ها تلويزيون سريال هايي اين چنيني را پخش مي کند. اين رقابت هم امتياز مثبت دارد و باعث مي شود که سازندگان در کارهايشان دقت بيشتري کنند تا کار بهتري را بسازند. درست است فرصت کمي دارند اما نکات مثبتي را براي سازندگان دارد و يکي از آنها بازخوردهاي به روزش است که از مخاطب مي گيرند.


نکته اي که در مورد اين سريال شنيديم اين بود که طرح اوليه آن دچار تغييراتي شد. فکر مي کنيد اين تغييرات اثري در کليت کار گذاشته است؟

- چند قسمت ابتدايي کار را که همه بازيگران خوانديم به اين نتيجه رسيديم که فيلم نامه اشکالاتي دارد و اين را مطرح کرديم. خط اصلي قصه همانطور ماند و يک سري تغييرات با مشورت با نويسنده و کارگردان اعمال شد.

از همکاري با منوچهر هادي راضي بوديد؟

- دفعه اولي بود که با ايشان تجربه همکاري داشتم. ايشان از آن دسته کارگرداناني هستند که مانعي سر راه بازيگرشان نمي گذارند و به پيشنهادهاي او گوش مي دهد. قبل از هر سکانس از بازيگران مي پرسد که نظرتان درباره اين سکانس که ميخواهيم ضبطش کنيم چيست؟ از اين همکاري راضيام و ايشان همانطور که گفتم احترام زيادي براي گروه بازيگرانشان ميگذارند.

تا چه ميزان از بداهه استفاده ميکرديد؟

- به اين دليل که قبل از ضبط هر سکانسي تمرين داشتيم ممکن بود در اين تمرين ها نکات جالبي به ذهنمان برسد که با کارگردان مطرح مي کرديم و با استقبال او روبور مي شديم.

براي جمله پاياني اگر صحبتي مانده بفرمائيد.

-  دوستاني که در حيطه هنر کار مي کنند همه و همه بياييم و مسائل و نگاه هاي شخصي خود را در کار و يا اثري دخالت ندهيم. براي مثال اگر با بازيگر نوعي مشکلي داريد، نمايش اش را ببينيد و بازتاب دهيد.
 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 31 فروردین 1393 - توسط: {login} - موضوع: {category}
تسنیم: روزنامه‌های صبح امروز عناوین مهم خود را بیشتر به شرح زیر آمده کرده‌اند که در ادامه خواهید خواند.

*کیهان

- آمریکا و روسیه در مقابل هم صف کشیدند سایه سنگین جنگ بر سر اوکراین
- سبد کالای خانوارهای کمتر از 4 نفر از امروز توزیع می‌شود
- 600 عضو جنبش فتح از تشکیلات خودگردان استعفا کردند
- رئیس جمهور: غرب به جای قدردانی از ایران دانشمندان ما را ترور می‌کند

*تهران امروز

- افشای فساد مالی در برخی استان‌ها  سراج: مدیر استانی بدون یک دقیقه ماموریت 12میلیارد تومان گرفته است
- شبح جنگ بر فراز اروپا
- حشمت مهاجرانی از شانس تیم‌ملی ایران در جام‌جهانی 2014 می‌گوید دایی نداریم، اما می‌توانیم شگفتی‌ساز شویم
- 30درصد کودکان خیابانی ترک تحصیل‌کرده اند کودکان کار، پشت چراغ قرمز زندگی!

*ایران

- آغاز همکاری 7 بانک خارجی با ایران
- روز تجلیل از مفاخر علمی ایران
- تحول تازه در سیاستگذاری حوزه نشر استقبال اهل قلم از تفاهم وزارت ارشاد و اطلاعات
- اعلام شرایط بخشودگی اضافه خدمت سربازی

*رسالت

- آوارگان جمهوری آفریقای مرکزی در کامرون شرایط اسفناکی دارند
- پاکستان از اقدامات ضدامنیتی تروریست‌ها در مناطق مرزی جلوگیری کند
- وحشت ناتو از ورود به جنگ احتمالی در اوکراین
- اجازه وود هیچ نیرویی را از مرز بلوچستان پاکستان به کشورمان نمی دهیم

*جام جم

- رونق بازار‌های ‌گل در آستانه بهار
- نسخه تفاهم و زیر ارشاد برای عبور از قانون
- 1.750.000 سقف درآمد برای دریافت یارانه
- سارقان طلافروشی در زندان همدست شدند

*جوان

-  روحانی: غرب دانشمندان ما را ترور می‌کند تا کشور ما پیشرفت نکند
- روسیه کریمه را تحت کنترل نظامی گرفت شبح جنگ بر شبه جزیره کریمه
- حمله عضو حزب منحله مشارکت به ساختارهای نظام ساختار شکنی اصلاح‌طلبان از محور اعتدال کلید خورد
- رئیس سازمان بازرسی کل کشور خبر داد حق مأموریت 12 میلیاردی مدیر برای مأموریت نرفته

*ابتکار

- 12 میلیارد تومان حق ماموریت و 500میلون حق غذا برای یک مدیر استانی؛ مفاسد اقتصادی در مسیر شهرستان‌ها
- شمس‌الواعظین: انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آماده بازگشایی می‌شود
- هاشمی رفسنجانی:مردم آگاهانه نگذاشتند شیوه اجرایی گذشته ادامه یابد
- توسعه‌ای که به نابودی محیط زیست بیانجامد فاجعه است؛ هشدارهای زیست محیطی خاتمی

*خراسان

- تقدیر از پروفسور سمیعی و 23محقق برگزیده جشنواره خوارزمی با حضور رئیس جمهور
- خط و نشان غرب برای روسیه
- ماجرای حق ماموریت 12میلیارد تومانی
- وزیر ارشاد: دولت تفکر فیلترکردن شبکه های اجتماعی را ندارد

*دنیای اقتصاد

- پیام همایش بزرگ «دنیای اقتصاد»: دوره سفته‌بازی با «طلا» و «دلار» و «مسکن» تمام شد ایستگاه بعدی سرمایه‌گذاری
- یک عضو کابینه پیشنهاد کرد تخصیص یارانه با مدل مالیات
- پارلمان بخش خصوصی از «وزیر ارشاد» خواستار شد تضمین امنیت سرمایه‌گذاری فرهنگی
- ناقوس جنگ در اوکراین

*افتاب یزد

- علی جنتی بر لغو فیلترینگ فیس بوک، بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران و فعالیت شجریان تاکید کرد
- 860 هزار خانوار ایرانی در مسکن یک اتاقه زندگی می کنند
- هشدار خاتمی در مورد وضعیت محیط زیست

*اطلاعات

-  رئیس جمهوری در بیست و هفتمین جشنواره خوارزمی: آزادی لازمه پیشرفت و شکوفایی است
-  وعده رئیس‌جمهوری برای تشکیل شورای عالی جوانان تا پایان سال
-  پرداخت یارانه سبب افزایش مصرف انرژی در کشور شد
-  آیت الله هاشمی رفسنجانی: بیکاری جوانان تحصیلکرده توجیه پذیر نیست

*قانون

-  پیام دهکردی در گفت و گو با «قانون»: سینمای ما محتاج «نوزایی» است
-  وزیر ارشاد خطاب به فعالان اقتصادی: حوزه فرهنگ «امن» است سرمایه‌گذاری کنید
- «س.س» پشت پرده حضور «ماتئوس» در ایران
-  به خاطر ترور دانشمندان هسته‌ای کشور صورت گرفت هشدار روسای جمهور ایران و آمریکا به اسرائیل

*جمهوری اسلامی

- رویارویی نظامی روسیه با دخالت غرب در اوکراین "کریمه" درکنترل ارتش روسیه
- وزیر صنعت، معدن و تجارت: قرار نیست واردات کالاهای اولویت 10 ممنوع شود
- آیت‌الله هاشمی رفسنجانی: تلاش معاندان در داخل و خارج برای القای ناامیدی و یأس به مردم خیانت به نظام اسلامی است
- رئیس جمهور در بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی: علم‌وفناوری در خدمت سیاستمداران باشد نتیجه شومی خواهد داشت

*ابرار

- اوباما خطاب به پوتین: شما قوانین بین‌المللی رانقض کردید
- رییس سازمان بازرسی خبر داد دریافت حق ماموریت میلیاردی بدون رفتن به ماموریت
- تلویزیون بالاخره «بله» را از «کلاه قرمزی» گرفت
-  درخواست رییس پارلمان عراق از اوباما در مورد گروهک تروریستی منافقین

*امتیاز

- فیسبوگ رفع فیلترینگ می شود
- ایران قهرمان شد، سوریان و اخلاقی طلایی شدند
- انتصاب سرپرست موزه هنرهای معاصر

*حمایت

- اعلام محدودیت‌های ترافیکی نوروز 93؛ برای مسافرت از کدام مسیر برویم؟
- دادستان کل کشور اعلام کرد : پیشگیری از جرایم اولویت‌ دستگاه قضا در اقتصاد مقاومتی
-  طراحی سامانه هوشمند ایرانی برای گلخانه ها
-  در قالب بازخوانی یک پرونده بررسی شد؛ سه روش طرح دعوادرباره چک بدون وجه

*هدف و اقتصاد

- روحانی: ایران از موشک برای دفاع از کشور استفاده کرده و خواهد کرد
- فعال‌سازی فاینانس خارجی پس از رفع تحریم‌ها
- وزیر ارشاد اعلام کرد: صدور مجوز به کتاب‌هایی که هشت سال در ارشاد مانده بودند
- معاون زنگنه خبر داد: ساخت 2 پالایشگاه گاز متوقف شد

*جهان صنعت

- عزمی برای بهبود اوضاع وجود دارد
- معاون اقتصادی بانک مرکزی: رونق اقتصادی با چاپ پول ممکن نیست
- رییس شورای ملی مبلمان، دکوراسیون و صنایع وابسته: صنعت مبل در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی گام بر‌می‌دارد.

 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 12 اسفند 1392 - توسط: {login} - موضوع: {category}
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با رئیس دفتر نمایندگی صلیب سرخ در ایران بر تلاش این سازمان به ایفای رسالت جهانی خود تأکید کرد.

به گزارش خانه ملت، الیویر مارتین رئیس دفتر نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ جهانی در ایران عصر امروز یکشنبه یازدهم اسفند ماه با سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد دیدار و گفت و گو کرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر با اشاره به رسالت و مأموریت سازمان صلیب سرخ در توسعه صلح و آرامش در مناطق مختلف جهان گفت: رسالت و مسؤلیت اصلی سازمان صلیب سرخ به عنوان یک نهاد خدوم و بی‌طرف، کمک به استقرار صلح و آرامش و تسهیل خدمات انسان دوستانه در مناطق مختلف جهان به ویژه در هنگام منازعات و جنگ‌هاست.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس با اشاره به اهمیت وظایف این سازمان، افزود: اهمیت وظایف صلیب سرخ از آن جهت است که در راستای خدمت به انسان‌هایی است که ناخواسته زندگی و سلامتشان به مخاطره افتاده است.

وی با اشاره به اهتمام و تلاش وافر جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای جامعه بین الملل در استقرار ثبات و آرامش منطقه‌ای، تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی در این راستا از تلاش‌های سازمان صلیب سرخ در ارتقای صلح و دوستی بین ملت‌ها، استقبال می‌کند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم و منابع فقهی در خصوص احترام به حقوق انسان‌ها، تأکید کرد: به طور حتم آموزه‌های دین مترقی اسلام حاوی نکات و ظرایف مهمی در جهت حفظ کرامت و حقوق انسانی است که در جهات مختلف با اهداف و آرمان‌های صلیب سرخ هم‌خوانی دارد.

همچنین اولیویر مارتین رئیس دفتر نمایندگی کمیته بین الملل صلیب سرخ در ایران با ابراز خوشوقتی از حضور و فعالیت در کشورمان، گفت:‌ جمهوری اسلامی ایران، کشوری مهم و برخوردار از تاریخی غنی و کهن با مردمانی مهربان و نیکو سرشت است.

وی با اشاره به وظایف و مسئولیت‌های صلیب سرخ جهانی، به ارائه گزارشی از حوزه مأموریت خود پرداخت و افزود: همواره همکاری سازنده‌ای بین سازمان صلیب سرخ و نهادهای مرتبط در جمهوری اسلامی ایران وجود داشته و مجلس شورای اسلامی می‌تواند پشتوانه ارزشمندی برای تقویت همکاری‌های متقابل در زمینه‌های انسان دوستانه باشد.

مارتین با اشاره به نتایج مطالعات تطبیقی در مورد انسان در اسلام و دنیای غرب و اشتراکات متعدد آنها که ملهم از آموزه‌های آسمانی است، تصریح کرد: باید از این اشتراکات برای نزدیک‌تر ساختن دیدگاه‌ها در جهت تأمین حقوق اساسی انسان‌ها در سراسر جهان بهره برد.

رئیس دفتر نمایندگی صلیب سرخ در ایران با بیان اینکه الهامات قرآنی و سایر آموزه‌های دینی اسلامی در نیل به اهداف مشترک، نقش غیر قابل انکاری دارد، به جایگاه مجلس شورای اسلامی در قانون اساسی کشورمان اشاره کرد و افزود: خواهان حمایت هرچه بیشتر حوزه قانون گذاری از فعالیت‌ها و همکاری‌های انسان دوستانه مشترک بین صلیب سرخ و نهادهای مرتبط در جمهوری اسلامی ایران هستیم.
 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 12 اسفند 1392 - توسط: {login} - موضوع: {category}
مهر: رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار تهران از جلسه سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با واردکنندگان موز خبر داد و گفت: هم اکنون قیمت موز در مغازه ها 4000تا 4500تومان در هر کیلوگرم است.

حسین مهاجران از برنامه دولت برای تنظیم بازار موز خبر داد و گفت: سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان قرار است جلسه ای را با واردکنندگان موز داشته باشد تا نرخ این محصول در آستانه شب عید در بازار متعادل باشد.

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار تهران افزود: در حال حاضر قیمت هر کیلو گرم موز در مغازه های سطح شهر بین 4000 تا 4500تومان است که البته در میادین میوه و تره بار بسته به کیفیت قیمت متعادل تر است.

وی تصریح کرد: تلاش دولت این است که قیمت این میوه که تقاضای آن در شب عید افزایش می یابد متعادل باشد و به ثبات برسد، این در شرایطی است که باید فقیمت هر کیلوگرم موز به طور طبیعی 3000تا 3500تومان باشد.

مهاجران از واردات موز از دوبی خبر داد و گفت: البته مبدأ بخشی از موزهای وارداتی فیلیپین است که قیمت آن به دلیل شرایط جوی این کشور افزایش داشته است به نحوی که قیمت هر کارتن موز در امارات از 40درهم به 70درهم افزایش یافته است.

 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 11 اسفند 1392 - توسط: {login} - موضوع: {category}
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار تهران از جلسه سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با واردکنندگان موز خبر داد و گفت: هم اکنون قیمت موز در مغازه ها ۴۰۰۰تا ۴۵۰۰تومان در هر کیلوگرم است.

حسین مهاجران در گفتگو با مهر از برنامه دولت برای تنظیم بازار موز خبر داد و گفت: سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان قرار است جلسه ای را با واردکنندگان موز داشته باشد تا نرخ این محصول در آستانه شب عید در بازار متعادل باشد. رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار تهران افزود: در حال حاضر قیمت هر کیلو گرم موز در مغازه های سطح شهر بین ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰تومان است که البته در میادین میوه و تره بار بسته به کیفیت قیمت متعادل تر است.

وی تصریح کرد: تلاش دولت این است که قیمت این میوه که تقاضای آن در شب عید افزایش می یابد متعادل باشد و به ثبات برسد، این در شرایطی است که باید فقیمت هر کیلوگرم موز به طور طبیعی ۳۰۰۰تا ۳۵۰۰تومان باشد.

مهاجران از واردات موز از دوبی خبر داد و گفت: البته مبدأ بخشی از موزهای وارداتی فیلیپین است که قیمت آن به دلیل شرایط جوی این کشور افزایش داشته است به نحوی که قیمت هر کارتن موز در امارات از ۴۰درهم به ۷۰درهم افزایش یافته است.
 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 11 اسفند 1392 - توسط: {login} - موضوع: {category}
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار تهران از جلسه سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با واردکنندگان موز خبر داد و گفت: هم اکنون قیمت موز در مغازه ها ۴۰۰۰تا ۴۵۰۰تومان در هر کیلوگرم است.

حسین مهاجران در گفتگو با مهر از برنامه دولت برای تنظیم بازار موز خبر داد و گفت: سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان قرار است جلسه ای را با واردکنندگان موز داشته باشد تا نرخ این محصول در آستانه شب عید در بازار متعادل باشد. رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار تهران افزود: در حال حاضر قیمت هر کیلو گرم موز در مغازه های سطح شهر بین ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰تومان است که البته در میادین میوه و تره بار بسته به کیفیت قیمت متعادل تر است.

وی تصریح کرد: تلاش دولت این است که قیمت این میوه که تقاضای آن در شب عید افزایش می یابد متعادل باشد و به ثبات برسد، این در شرایطی است که باید فقیمت هر کیلوگرم موز به طور طبیعی ۳۰۰۰تا ۳۵۰۰تومان باشد.

مهاجران از واردات موز از دوبی خبر داد و گفت: البته مبدأ بخشی از موزهای وارداتی فیلیپین است که قیمت آن به دلیل شرایط جوی این کشور افزایش داشته است به نحوی که قیمت هر کارتن موز در امارات از ۴۰درهم به ۷۰درهم افزایش یافته است.
 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 11 اسفند 1392 - توسط: {login} - موضوع: {category} 

نتایج تحقیق محقق برگزیده جشنواره رازی نشان می‌دهد که عصاره نعنا در کاهش دردهای ناشی از میگرن موثر است

به گزارش مهر، دکتر افشین برهانی محقق برگزیده هجدهمین جشنواره علوم پزشکی رازی از تأثیر عصاره نعنا در کاهش دردهای ناشی از میگرن خبر داد.

وی با بیان اینکه میگرن بیماری بسیار شایعی است، اظهار داشت: 18 درصد زنان و 6 درصد مردان از میگرن رنج می برند.

محقق برگزیده هجدهمین جشنواره رازی با تاکید براینکه دومین ویژگی این تحقیق و مقاله استفاده از آموزه‌های طب سنتی خودمان است که در این روش مالش پماد را بر روی نبض گیجگاهی پیشنهاد می‌کند که برای درمان میگرن ما نیز از همین آموزه‌ها استفاده کردیم، ادامه داد: مطالعه‌ای با روش تحقیق بسیار پیچیده و دقیق بر روی بیماران انجام دادیم و به این نتیجه رسیدیم که مالش عصاره نعنا بر روی نبض گیجگاهی می‌تواند درد حملات میگرن و تهوع و استفراغ ناشی از درد میگرن را کاهش دهد.

به گفته دکتر برهانی در آینده‌ای نزدیک در پی تهیه عصاره نعنا و سایر داروها هستیم تا باعث شود که حملات میگرنی هر چه سریع‌تر کاهش پیدا کند و بازگشت علائم را در میگرن نداشته باشیم.

 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 10 اسفند 1392 - توسط: {login} - موضوع: {category}
همزمان با نودمین سالگرد افتتاح کتابخانه مجلس همایشی به همین مناسبت برگزار خواهد شد.

به گزارش خانه ملت، همزمان با نودمین سالگرد افتتاح کتابخانه مجلس همایشی به همین مناسبت برگزار خواهد شد. به همین مناسبت در گزارشی بخش‌های مختلف کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی خواهد شد.

بخش اول این گزارش مربوط به «گنجینه نسخ خطی و چاپ های سنگی و سربی» بود و بخش دوم «فراهم آوری منابع»، بخش سوم مربوط به «فناوری اطلاعات و منابع دیجیتال» و بخش چهارم گزارش با معرفی «کتابخانه ایران‌شناسی» پیگیری شد.

هم اینک بخش پنجم به معرفی «بخش آسیب شناسی و مرمت» در کتابخانه مجلس می‌پردازد.

آسیب شناسی و مرمت

بخش آسیب شناسی و مرمت امروزه یکی از اصلی‌ترین قسمت‌های کتابخانه‌های بزرگ که مجموعه‌های نفیس تاریخی دارند را شامل می‌شود. همچنین فعالیت‌های چنین بخش‌هایی در مراکز دیگر که دارای آثار تاریخی و نفیس می‌باشند، به صورت حرفه‌ای و با توجه به نیاز هر مرکز برنامه‌ریزی می‌شود.

در بین کلیه مجموعه‌های تاریخی، کتابخانه‌هایی که دارای آثار نفیس از جنس کاغذی می‌باشند، حساسیت خاص خود را دارند؛ زیرا این آثار در مقابل نور و رطوبت بسیار آسیب پذیرند. همچنین همیشه در معرض میکروارگانیزم‌ها‌،‌ حشرات و یا جوندگان می‌باشند. علاوه بر آن اکثر اسناد و کتب تاریخی تنها جنبه نمایشی، هنری و تاریخی ندارند و همواره در راه پژوهش و تحقیق در حال استفاده از سوی محققین و پژوهشگران می‌باشند و این امر مسئله را حساس‌تر می‌نماید.

از سوی دیگر آسیب‌پذیر بودن آن و همچنین قابل استفاده بودن اثر شرایط خاصی را فراهم می‌آورد که در این راستا مرمت‌گران باید به کمک مجموعه داران امکاناتی را فراهم نمایند که اثر قابل استفاده باشد.

در این بین کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی از جمله مجموعه‌های فرهنگی باسابقه و پرکار کشور می‌باشد که در حوزه نگهداری از آثار و اسناد کتب تاریخی سابقه‌ای طولانی دارد و به همین جهت بخش مرمت این مجموعه نیز دارای سابقه‌ای طولانی و پرکار در این حوزه می‌باشد که همواره از اساتید فن به بهترین نحو ممکن بهره برده است.

مدیریت حفاظت و مرمت یکی از واحدهای فعال کتابخانه‌ی مجلس است که با همت مرمت‌گران و کارشناسان مربوطه و با بهره‌گیری از ابزار پیشرفته و مواد مناسب و برگشت‌پذیر به صورت فنی و تخصصی منابع کاغذی از جمله کتب خطی، سنگی، سربی و نوین، اسناد و نشریات را از گزند عوامل مخربِ محیطی همچون نور، رطوبت، دما، و نیز عوامل بیولوژیک مثل قارچ، کپک و میکروب و عوامل فیزیکی از قبیل پارگی و چسبیدگی اوراق و... نجات داده و محافظت می‌نماید.

تقسیم‌بندی کاری بخش مرمت در کتابخانه، نحوه سرویس دهی و مخزن داری بر اساس اصول علمی کتابداری در مجموعه مرتبط می‌باشد، به این معنا که در مرحله اول اصول اولیه حفاظت از آثار و اسناد باید رعایت شود و سپس براساس اولویت‌بندی‌های مختلف کار مرمت روی آثار انجام گیرد.

در این راستا کارشناسان این بخش با کنترل رطوبت، دما و شرایط دیگر لازم جهت نگهداری از اسناد و کتب در مخازن، همواره سعی در نگهداری هرچه بهتر از آثار را دارند و همواره با دیگر کارشناسان در دیگر بخش‌های کتابخانه به صورت هماهنگ همکاری می‌نمایند.

گذشته از بحث حفاظت و نگهداری اصولی و علمی از آثار وظیفه دیگر این بخش مرمت کردن آثار آسیب دیده یا در معرض آسیب ابتدایی می‌باشد.

اصولاً‌حوزه کاری این بخش را دو قسمت «مرمت آثار خطی» و «صحافی آثار چاپی» تشکیل می‌دهد که هرکدام در راستای یکدیگر کار خود را انجام می‌دهند.

در حوزه صحافی سال‌هاست که با بهترین تجهیزات و امکانات و با به کارگیری ماهرترین صحافان کتب چاپی که در هنگام مطالعه آسیب می‌بیند صحافی می‌شود. همچنین کلیه مجلات، روزنامه‌ها و هفته‌نامه‌هایی که در کشور منتشر می‌شوند و در آرشیو کتابخانه نگهداری می‌شود با هماهنگی بخش‌های دیگر کتابخانه در این بخش به صورت ماهانه صحافی می‌شود تا نگهداری و استفاده از آن آسان‌تر باشد.

همچنین انجام کارهای نفیس و هنری و یا ساخت لوح سپاس و دیگر موارد نیز از سایر فعالیت‌های این بخش است.

در قسمت مرمت آثار خطی کلیه کتب خطی، اسناد تاریخی، روزنامه‌ها و مجلات قدیمی توسط مرمت‌گران ماهر و حرفه‌ای تحت شرایط خاص خود ضدعفونی و مرمت می‌شود.

این مجموعه شامل تجهیزات پیشرفته‌ای می‌باشد که توسط همکاران فارغ‌التحصیل رشته مرمت آثار تاریخی و با استفاده از روش‌های مختلف مرمتی و همچنین استفاده از لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی موجود در بخش هر اثری در بدو امر مورد بررسی قرار می‌گیرد و بعد از بررسی‌های اولیه که روی آن انجام می‌پذیرد، تصمیم نهایی برای نحوه و نوع مرمت آن گرفته می‌شود و کار مرمت آن آغاز می‌گردد.

غالب آثاری که در این حوزه مرمت می‌شوند نسخه‌های خطی هستند که مربوط به دوره‌های تاریخی مختلف هستند.

به جز آن اسناد موجود در مجموعه مرکز اسناد کتابخانه مجلس نیز در این بخش مرمت می‌شود و در کنار آن نیز نقشه‌های قدیمی و آثار مشابه.

این مرکز همچنین یک کارگاه جهت مرمت آثار تاریخی موجود در موزه مجلس دارد که در آن آثار چوبی، چرمی و یا موارد مشابه مرمت می شود. از جمله فعالیت‌های صورت گرفته در این کارگاه می‌توان به مرمت تخصصی آثار نقاشی اشاره کرد که طی سال‌های اخیر این فعالیت‌ انجام می‌شود و آثاری از استاد کمال‌الملک و محمود ولیا و دیگر هنرمندان که در مجموعه مجلس موجود است مرمت و آسیب زُدایی می‌شود.

همچنین باید از همکاری با دیگر مراکز موجود در کشور و سایر کشورها چون عراق اشاره کرد که همواره تعاملات خوبی را در جهت حفاظت و مرمت آثار تاریخی داشته و آموزش دیگر مراکز و یا همکاری در جهت ترمیم نسخ خطی از جمله فعالیت‌های سال‌های اخیر این مرکز می باشد.
 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 7 اسفند 1392 - توسط: {login} - موضوع: {category}
سرویس فرهنگی «فردا»:‌ مدیرکل فرق و مذاهب سازمان تبلیغات اسلامی
گفت: امروز روشن‌ترین و بارزترین مشکلی که فراروی جهان اسلام است، گسترش
جریان فکری افراط‌گرای تکفیری است.

حجت‌الاسلام احمد حاتمیان
اظهار کرد: پشتوانه عقیدتی و فکری این جریان این است که عموم مسلمانان را
متهم به کفر و شرک می‌کنند و مسلمانان را به دلیل این‌که اعتقاد و توسل به
پیامبر اسلام (ص) و اولیای الهی دارند و یا به زیارت قبر پیامبر (ص)
می‌روند و یا شفاعت خواهی می‌کنند از پیغمبر اکرم و اهل بیت (ع) و یا
بندگان صالح خدا، این را از منظر فکری و اندیشه‌های افراط‌گری خودشان کفر و
شرک می‌دانند.کل مسلمانان جهان اسلام، جامعه هدف جریان تکفیری استوی افزود: بنابراین جامعه هدف این جریان فکری، کل مسلمانان و همه مذاهب
اسلامی است، اما با توجه به رویکردی که استکبار جهانی دارد و مقابله با
گسترش تفکر و اندیشه ناب اسلام، این‌ها می‌خواهند که به نوعی در واقع تسلط
بر رشد تفکر انقلابی و نظام اسلامی را در دنیا مهار کنند.مدیرکل فرق و مذاهب سازمان تبلیغات بیان کرد: این جریان افراطی‌گری و
تکفیری را در مواجهه و مقابله با مذهب تشیع و نظام اسلامی قرار داده‌اند و
تلاش می‌کنند که سایر مذاهب اسلامی را به نوعی جدا تلقی کنند و این اندیشه
افراط‌گرایی در برابر شیعه قد علم کنند.مکتب تشیع پرچمدار نظام اسلامی استحاتمیان اضافه کرد: امروزه پیروان مکتب اهل بیت (ع) و شیعیان را که تابع
مذهب جعفری و مکتب اهل بیت هستند به دلایل مختلف متهم به کفر و شرک
می‌کنند، علت آن این است که در دنیای اسلام تنها مکتب تشیع پرچمدار نظام
اسلامی است و معادلات و مناسبات جهانی بر اساس تفکر و اندیشه مکتب شیعه و
نظام اسلامی شکل می‌گیرد بنابراین تمام تلاش قدرت‌های جهانی این است که به
نوعی قدرت جمهوری اسلامی ایران و تفکر شیعه را مهار کنند.وی عنوان کرد: اگر بخواهیم یک راهکار مشخص و روشن برای مقابله با این
جریان پیشنهاد بدهیم به نظر می‌رسد مهم‌ترین راهکاری که می‌تواند به صورت
هدفمند به نتیجه مطلوبی برسد، آگاهی‌بخشی جامعه نسبت به آسیب‌ها و خطرات
جدی این تفکر افراطی‌گرای و تکفیری است.مدیرکل فرق و مذاهب سازمان تبلیغات تاکید کرد: در جامعه ما به ویژه
فرهنگیان و اقشار تاثیرگذار که از ماهیت اندیشه‌های تکفیری این‌ها و اهداف
شومی که دارند و به ویژه رابطه تنگاتنگی که با استکبار جهانی دارند، آگاه
بوده، بنابراین بکوشند تا مردم جامعه را با ماهیت آنان آشنا و آگاه سازند.براساس قرآن سرسخت‌ترین دشمن اسلام، یهود استحاتمیان گفت: بر اساس قرآن، سرسخت‌ترین دشمن اسلام، یهود است اما جریانات
تکفیری هیچ‌گاه در مقابل یهود و صهیونیست کمترین مبارزه و مخالفت و دشمنی
ابراز نکرده‌اند.وی تصریح کرد: زمانی که زنان و کودکان مسلمان فلسطینی سال‌های سال بیش از
65 سال به دست صهیونیست‌ها کشته می‌شوند و مورد سخت‌ترین جنایت‌ها قرار
می‌گیرند، همین پیروان جریانات تکفیری و نظریه‌پردازان سلفیت وهابی هیچ‌گاه
در مقابل یهود برای جهاد و دشمنی با آن‌ها و قوم یهود فتوایی نداده‌اند.جریان تکفیری بازیچه دست استکبار برای محدود کردن اقتدار امت اسلامی استمدیرکل فرق و مذاهب سازمان تبلیغات افزود: و در حال حاضر هم با استکبار
جهانی هیچ‌گونه خصومت و دشمنی ندارند بلکه با مسلمانان و به ویژه مکتب شیعه
دشمنی می‌کنند و این ناشی از آن است که این‌ها بازیچه و ابزاری در دست
استکبار و قدرت‌های جهانی برای محدود کردن اقتدار و قدرت امت اسلامی هستند.حاتمیان بیان کرد: اگر ملت و مردم ما آگاه شدند از ماهیت این جریان تکفیری
که از یک سو تکفیر در ذات آن‌ها نهفته است و فقط خودشان را حق می‌دانند و
همه را کافر می‌شمارند از طرفی هم ابزاری برای قدرت‌های شیطانی هستند و
عملکرد خشن و جنایت‌های هولناک آن‌ها در کشتن زنان و کودکان بی‌گناه نماد و
معرفی کننده چهره اسلام است، به طور قطع نسبت به آن‌ها حالت تنفر ایجاد
می‌شود و نسبت به آنان هرگز تمایل نشان نمی‌دهند.علما و فرهنگیان مردم را با ماهیت جریان تکفیری آگاه سازندوی گفت: از طرفی این آگاهی‌بخش و این ماموریت مهم بر عهده فرهنگیان،
نخبگان، علما، روحانیت فریقین، علما و روحانیت اهل شیعه و اهل سنت، همه این
تکلیف را دارند که نسبت به معرفی ماهیت جریان افراط‌گرا در خطبه‌های
نمازجمعه، در کرسی تدریس و سخنرانی‌ها و محافل عمومی به ابعاد هولناک این
قضیه و این جریانات بپردازند.مدیرکل فرق و مذاهب سازمان تبلیغات خاطرنشان کرد: شیخ احمد‌الطیب رئیس
دانشگاه الازهر مصر در هفته وحدت به طور رسمی اعلام کرد که این جریان،
جریان گمراهی در گمراهی است، این‌ها مسلمانان را کافر می‌شمارند.حاتمیان اضافه کرد: جنگ با مسلمانان را در حکم جنگ با کفار می‌دانند و باید این گمراهان به درون امت و اسلام برگردند و هدایت شوند.جریان تکفیری برای اصل اسلام خطرآفرین استوی عنوان کرد: خطر و آسیب این جریان گمراه شده و گمراه کننده برای اصل
اسلام بیشتر است تا مسلمانان، یعنی اساس اسلام در خطر قرار می‌گیرد، به هر
حال تکلیف روحانیت و علمای فریقین است همان طور که باید نخبگان و اساتید
مردم را آگاه سازند و کسانی مبادا به صورت ناآگاهانه به دام این جریان‌های
تکفیری بیفتند.مدیرکل فرق و مذاهب سازمان تبلیغات افزود: دو مسئله خیلی مهم و کلیدی است،
مسئله نخست آشنا شدن مسلمانان، پیروان مذاهب مختلف به آموزه‌ها، باورها و
اعتقادات همدیگر، اگر واقعا ما در یک نگاه کلان، جامعه اهل سنت نسبت به
مبانی فکری و اعتقادی و عملکردهای شیعیان شناخت پیدا کنند و بلعکس جامعه
شیعه نسبت به باورها و عقاید و افکار اهل سنت آگاهی پیدا کنند، مثلا اعتقاد
اهل سنت به اهل بیت پیامبر (ص)، محبتی که اهل سنت به اهل بیت پیامبر اسلام
دارند و واجب می‌دانند در مبانی روایی و تفسیری‌شان، شناخت پیدا کنیم
بسیاری از ذهنیت‌های منفی و تعصبات کنار می‌رود.حاتمیان اضافه کرد: بنابراین این مهم می‌طلبد اندیشمندان فریقین و اساتید
در محافل مختلف همدیگر را معرفی کنند و با برنامه‌هایی که در دست داریم
آشنایی با فرق و مذاهب در قالب کارگاه‌های آموزشی برای روحانیون و برای
فرهنگیان که ارتباط بیشتری با بدنه جامعه دارند، برگزار شود.وی گفت: میزان آشنایی ما به یکدیگر هرچه بیشتر شود به طور قطع و یقین
تعصبات کور و یا خدای ناکرده ذهنیت‌های منفی از بین خواهند رفت.مدیرکل فرق و مذاهب سازمان تبلیغات بیان کرد: مسئله دوم این است که ما
پیروان مذاهب اسلامی همه از توهین و تعرض به مقدسات و باورهای همدیگر جدا
اجتناب و دوری کرده و مبادا کسی فکر کند که اگر ما به باورها و مقدسات و
اعتقادات دیگران تعرض کردیم برای خیر و صلاح ماست چراکه این مسئله سبب
می‌شود که آن‌ها هم برگردند و به مقدسات ما توهین کنند.حاتمیان گفت: به طور طبیعی در فرهنگ قرآن کریم و آموزه‌های دین ما، توهین و
اساحه ادب و سب و فحش یک عمل ناروا شناخته شده و نسبت به هیچ کسی مجاز
نیستیم که توهین کنیم و تعرضی بی‌ادبانه داشته باشیم و اعتقادات هر کسی را
باید محترم بشماریم.احترام و اعتقاد به باورها سبب وحدت شیعه و سنی می‌شودوی خاطرنشان کرد: بنابراین اجتناب از توهین، سب و فحاشی کردن به دیگران و
باورهای مذاهب اسلامی یکی از راه‌هایی است که در واقع دشمنی‌ها و ذهنیت‌های
منفی را برطرف می‌کند و دل‌های امت اسلامی را به همدیگر نزدیک خواهد کرد و
آن وحدت، اخوت، همدلی و الفت ایجاد می‌شود.مدیرکل فرق و مذاهب سازمان تبلیغات افزود: باز از جمله سرفصل‌هایی که در
دوره‌های آموزشی برگزار می‌کنیم، شیوه‌های تعامل بین پیروان مذاهب اسلامی
است، این سرفصل از منظر قرآن کریم و سنت پیامبر اکرم (ص) و سیره اهل بیت
(ع) به ما نشان می‌دهد ما که مسلمان هستیم و با هم اخوت داریم، چگونه با هم
زندگی کنیم، شیعه و سنی چگونه با هم زندگی کنند، آن شیوه‌های تعامل و
ارتباط صمیمی و محبت آمیز را اهل بیت (ع) به ما آموخته‌اند.آشنایی بیشتر تشیع و تسنن و وحدت آن‌ها، بهانه به جریان تکفیری نمی‌دهدحاتمیان گفت: قرآن به ما تعلیم کرده از جمله فعالیت‌ها و کاری که می‌تواند
دل‌های امت را به هم نزدیک کند و بهانه‌ای ایجاد نکند که جریانات تکفیری
بتوانند از آن بر علیه امت اسلامی استفاده کنند، همین است که ما نخست نسبت
به هم آشنایی بیشتری پیدا کرده و دوم نسبت به باورها و اعتقادات یکدیگر
احترام قائل شویم و تعرض و توهینی نکنیم.وی تصریح کرد: امروزه در شرایطی هستیم که امکان این‌که بتوانیم جلوی
اطلاعات آن‌ها را بگیریم با توجه به گستردگی ابزار اطلاع‌رسانی، شبکه‌های
ماهواره‌ای و شبکه‌های مجازی این امکان مهار کردن را عمل نمی‌کند پس ما
باید یک کار دیگری انجام دهیم و آن این است که افکار جامعه را مقداری آگاه
سازیم و سطح این آگاهی و شناخت مردم را بالا ببریم.مدیرکل فرق و مذاهب سازمان تبلیغات عنوان کرد: مهم‌ترین کاری که واقعا
می‌شود کرد و انجام گرفته، تلاش حوزه‌های مختلف فرهنگی و تبلیغی در زمینه
ارتقابخشی چه مجمع تقریب مذاهب اسلامی، چه حوزه علمیه، دفتر تبلیغات،
سازمان تبلیغات، تمام فعالیت‌هایشان را متمرکز کرده‌اند برای این‌که ما
شناخت و آگاهی را تا حدی بالا ببریم که در برابر این تبلیغات فزاینده و
کشنده مصون شوند، نسل جوان ما، جامعه تحصیل‌کرده ما، نمی‌توانیم بگوئیم که
محدود کنیم که این اطلاعات به دستشان نرسد.جوانان را با آگاهی به ماهیت جریان تکفیری، واکسینه کنیمحاتمیان تاکید کرد: این تخریب‌ها و توهین‌ها و تبلیغات مسمومی که برای
گمراه کردن به نوعی آسیب رساندن به مبانی فکری جامعه جوان ماست، جلوی آن را
بگیریم، آن‌ها را می‌شود با اعتقاد به این آگاهی در برابر آن‌ها واکسینه
کنیم.وی اضافه کرد: شبکه‌های ماهواره‌ای هست، البته صدا و سیمای جمهوری اسلامی
کار می‌کند، سایت‌های مختلف اینترنتی در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کنند اما
آنچه به نظر می‌رسد بتوان مهم‌ترین کارکرد را داشت همین بحث آموزش و ارتقا
در بحث جامعه و در بحث کلان است.مدیرکل فرق و مذاهب سازمان تبلیغات گفت: اما شبکه‌های ماهواره‌ای هم
متاسفانه از دو طرف چه از شبکه ماهواره‌ای وهابیت و چه از طریق شبکه‌های
مختلفی که سمپاشی می‌کنند و برنامه‌های مسمومی به بدنه جامعه تزریق می‌کنند
در مقابل هم شبکه‌های ماهواره‌ای که فعالیت می‌کنند خیلی نه قوی هستند و
نه درست عمل می‌کنند، این‌ها از طریق همان جنجال توهین، مدیریت می‌شوند.راه‌اندازی شبکه‌های ماهواره‌ای منطبق بر آموزه‌های دینی بهترین راهکار استحاتمیان افزود: راه‌اندازی شبکه‌های ماهواره‌ای مستند و علمی و منطقی که فعالیشان بر اساس آموزه‌های دینی باشد، بهترین راهکار است.مدیرکل فرق و مذاهب سازمان تبلیغات خاطرنشان کرد: دو اقدام، فعالیت بسیار
موثری دارند که در حوزه‌های مختلف هم پیگیری شده و هم سازمان تبلیغات، دفتر
تبلیغات، حوزه علمیه، معاونت تبلیغ، سپاه پاسداران، مجمع جهانی تقریب،
مجموعه‌هایی که در این حوزه کار می‌کنند، و آن دو اقدام یکی برگزاری
دوره‌های آموزشی برای اقشار تاثیرگذار اعم از فرهنگیان و علما و دیگری
نشست‌های مشترکی است که به منظور هم اندیشی و تبادل نظر در عرصه‌های مختلف
جهان اسلام برگزار می‌شود، است.حاتمیان بیان کرد: این دو اقدام را ما از طریق بازخوردهایی که از طرق
مختلف گرفته‌ایم، تاثیرگذارترین کارهایی بوده که برای ایجاد همدلی و صمیمیت
بین جامعه شیعه و اهل سنت شکل گرفته است.هرچه نشست‌های مشترک شیعه و سنی بیشتر شود، مانع نفوذ شیطان‌ها می‌شودوی اضافه کرد: وقتی یک نشست مشترک انجام می‌شود و در یک استانی یا
منطقه‌ای، جمع زیادی از علمای شیعه و سنی دور هم جمع می‌شوند، گفت‌وگو
می‌کنند و مسائل متنابه روز را سر یک میز می‌نشینند و بررسی می‌کنند و نماز
برپا می‌دارند.

مدیرکل فرق و مذاهب سازمان تبلیغات تصریح کرد: به صورت کلی در آن منطقه و
یا استان این مهم در بخش‌های خبری که انعکاس پیدا می‌کند، مردم می‌بینند که
عالمان دین که رهبران دینی جامعه‌اند با هم مشکلی ندارند، با هم می‌نشینند
و به گفت‌وگو می‌پردازند، می‌خندند، سر یک سفره غذا می‌خورند، این‌ها
بسیار تاثیرگذار است در حالی که اگر این ارتباطات را کم کنیم، آهسته آهسته
شیطان‌ها در خلأها حضور و نفوذ پیدا می‌کنند.حاتمیان گفت: در بحث آموزشی همواره بنا بر این بوده که کارگاه آموزشی به
صورت مشترک بین اهل تشیع و تسنن برگزار شود، چه کارگاهی که برای روحانیون
مبلغ و چه کارگاه‌هایی که برای فرهنگیان و اساتید برگزار می‌شود و این
بزرگواران تاثیرگذار از هر دو طیف دور هم جمع شده و سرفصل‌های تعریف شده را
زمانی که تبادل‌نظر می‌کنند، تاثیر بسیار زیادی در ایجاد وحدت و همدلی
می‌تواند داشته باشد.وی افزود: شاخص‌ترین کارهایی که توانسته است به نظر من موثر باشد همین دو
مورد است اما کارهای فراوانی انجام می‌گیرد که شاید دستگاه‌های مختلف
براساس حوزه ماموریتشان پیگیری می‌کنند.


منبع: تسنیم

 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 5 اسفند 1392 - توسط: {login} - موضوع: {category}
مهر: ساسانیان مهر خانوادگی
داشتند مهرهایی با کاربری تجاری و دینی که به منظور معرفی افراد یک خاندان
مورد استفاده قرار می گرفت این مهرها بیشتر روی سنگهای گران قیمت در اندازه
های کوچک ساخته می شد.

تا همین چند سال پیش
خیلی از ایرانیان مهر مخصوص به خود داشتند که نام و نشان شان را روی آن حک
می کردند و پای هر سند و مدرکی نقش می زدند.مهرهایی از جنس برنج و
یا مس و بعدها از جنس پلاستیک با جعبه جوهری به نام استامپ. اما داشتن مهر
مخصوص افراد در ایران سابقه ای طولانی دارد. آنچه که از بررسی نقوش برجسته و
مهرهای باقی مانده از دوره ساسانیان به دست آمده، نشان می دهد که خانواده
های مرتبط با خاندان سلطنتی دوره های اول ساسانی هر کدام دارای نشان مخصوص
هستند و اگر فرزند و یا افراد جدید به این خانواده اضافه می شد برای آنها
هم نشانی مخصوص در نظر می گرفتند. مهرهایی از سنگهای قیمتی که بیشتر در
اندازه های 5 در 5 و یا 7 در 7 سانتی متر بوده اند. این نشان های خانوادگی
معمولا نقش هایی مانند سر عقاب و یا اشکال ساده دیگری داشته اند مانند نقش
غنچه گل. منتها آنچنان که یکی از باستان شناسان می گوید هنوز در ایران
نشانه شناس نداریم تا معنا و مفهوم نشان مهرها را تفسیر کند.

میلاد
وندایی، یکی از باستان شناسانی است که درباره نشان های خانوادگی در نقوش
برجسته دوره ساسانیان تحقیق کرده است او تعداد نقوش را بسیار زیاد دانست و
به خبرنگار مهر توضیح داد: تعداد نقوش و نشان های بر روی مهرها بسیار زیاد
است با این حال دسترسی به مهرهای ساسانی برای پژوهشگران ایرانی به صورت
کامل وجود ندارد چون بخش زیادی از آنها در ویترین مخزن موزه های خارج از
ایران و مجموعه های خصوصی است و کار تحقیقاتی زیادی روی آنها انجام نشده
است شاید تنها 40 تا 50 درصد نقوش را در ایران بتوان بررسی کرد چرا که
بیشتر آنها یا از دسترس باستان شناسان خارج است و یا در مجموعه هایی است که
بررسی آنها امکان پذیر نیست.

وندایی با بیان اینکه در دوره ساسانی
فرد دارای نشان باید دارای اصل و نسب مهمی بوده باشد بنابراین هر کسی نمی
توانسته نشان خانوادگی داشته باشد گفت: در دوره ساسانیان چهارطبقه اجتماعی
وجود داشت که برخی از افراد این طبقات اجتماعی اگر از سالهای قبل دارای
نشان بودند، همان را به نسل های بعدی خود انتقال می دادند در مواردی،
افرادی از سوی پادشاه مورد موهبت قرار می گرفتند و مفتخر به داشتن نشان می
شدند، آنگاه می بایست نشانی برای آنان طراحی می شد؛ با این حال در کنار 
مهرها کتیبه هایی وجود دارد که توضیح داده این مهر متعلق به چه کسی بوده
است.

وی افزود: کاربری مهرهای خانوادگی معمولا تجاری، دینی وسلطنتی
بوده است به عنوان مثال کوزه ای از گندم معامله می شد و روی در کوزه را گل
می گذاشتند و با مهر روی آن نقش می زدند. سپس آن کوزه اگر نزد هر کسی می
رفت، با دیدن نقش مهر متوجه می شد از طرف چه کسی به دستش رسیده است. در
حقیقت این مهر حکم امضای امروزی را داشته است.وی معروف ترین مهری
که از دوره ساسانیان دیده است را مهر متعلق به شاپور اول و والریان می داند
که اکنون در موزه لوور نگهداری می شود. در این نقش شاپور اول نشان داده می
شود که سوار بر اسب، دست والریان را گرفته است.

این باستان شناس
جوان بیان کرد: نشان های خانوادگی که روی نقوش برجسته در فیروزآباد، نقش
رجب یک و یا نقش رستم می توان دید با یکدیگر متفاوت هستند.

وندایی
34 نقش برجسته را بررسی کرده که بخشی از آنها مرتبط با نقوش روی مهرهاست
البته این نقوش و نشان ها در اواخر دوره ساسانی به ویژه بر روی مهرها و
گچبری ها بیشتر می شود و کاربری متفاوت تری نسبت به دوران نخست شاهنشاهی
دارند.

او مهمترین نقش مهر خانوادگیدر اوایل دوره ساسانی را نشانی
شبیه به  دیهیم شاهنشاهی اردشیر اول می داند که شامل یک حلقه با با پارچه
های آویزان در دو طرفش است و در نقش برجسته جنگ سواران در فیروزآباد بر روی
برگستوان اسب اردشیر اول می توان این نشان را مشاهده کرد.

به عقیده
وندایی، از اوایل قرن چهارم میلادی به بعد، مهرها ماهیت دینی به خود گرفته
اند و تاثیر دین بر روی آنها مشهودتر است کاربردی که در دوره اول ساسانی
مشاهده نشده است.

وندایی با بیان اینکه نظام سلطنتی امروز بریتانیا
کاملا از نظام فئودالی ساسانی تقلید شده است بیان کرد:  داشتن نشان
خانوادگی را امروزه می توان در انگلستان مشاهده کرد چرا که این رسم آنها
تقلیدی از هنر ساسانیان و فرهنگ ایران باستان است ایران در دوران پسا
باستان، مسیری را در پیش گرفته بود که یک هزاره بعد و در ابتدای دوران
رنسانس اروپا و بویژه بریتانیا در پیش گرفت.

مهرهای خانوادگی
ساسانیان تنها یک مهر و امضای مخصوص به افراد نیست آنها روایتگر بخشی از
تاریخ ایران هستند بنابراین با تحقیقات بیشتر باستان شناسان روی مهرها و
نقوشی که در گنجینه بسیاری از موزه های کشور حبس شده است می توان به
سوالاتی درباره باورها و نشان های مخصوص ساسانیان پاسخ درست تری داد.

 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 5 اسفند 1392 - توسط: {login} - موضوع: {category}
سرویس فرهنگی «فردا»: گزارشی است از آنچه غزالی (450 ـ 505)
در باب نخست کتاب احیاء‌العلوم در باره فضیلت علم و تقسیم آن به علوم شرعی و
غیر شرعی بیان کرده استتفکر
در جهان اسلام از مسیر ساده دینی آن و همزمان با فربه شدن، به دو راهی عقل
و نقل رسید. البته در هر کدام اینها، دیگری هم حضور داشت. کسانی که پایه
را عقل قرار دادند نقل برایشان در حاشیه بود و به عکس، کسانی که نقل را
پایه قرار دادند، عقل برای آنان در حاشیه بود.

این
دو راهی از نظر تفاوت کمی چنان که بود که اکثریت مسلمانان (عامه + اندکی
از نخبگان) در مسیر اهل حدیث و مذهب اشعری رفتند، و اقلیتی از آنان به خصوص
روشنفکران و کمتر از عامه در مسیر عقل و اعتزال.


این
راه ها ادامه پیدا کرد و انشعابات فرعی یافت. اساس اختلاف، چه آنها توجه
به آن داشتند یا نداشتند، در مفهوم «معرفت»‌ بود، راه معرفت خدا و هستی.
آنچه از اصول شناختنی بود و آنچه از صناعت و فن برای زندگی لازم. عبادات و
مقولات دینی هم در میان اینها می باید مورد معرفت قرار می گرفت.


مسلمانان
از قرن دوم درگیر مباحث معرفتی شدند و این محصول آن بود که به جز قرآن و
سنت، معارف دیگری هم پدید آمد که از نظر راه اثبات آنها، می بایست با عقل
ثابت می شد، و چنین نبود که آیه یا حدیثی در باره درستی آن در دست باشد.
بنابرین عقل مستقل به میدان آمد، آن هم با تجربه هایی که از آثار بیرونی
مخصوصا یونانی به دست آورده بود.


در
این دوره، فلاسفه قدرت زیادی گرفتند و بر اساس ضرورت فکری و حمایت هایی که
از آنان صورت گرفت، جریان گسترده ای را از کندی تا فارابی و ابن سینا به
راه انداختند.


معتزله
یک پله پایین تر بودند، به طوری که با انگیزه کاملا دینی، از عقل استفاده
می کردند. اما دست و دلبازی فلاسفه را در استدلال و ارائه طریق نمی
توانستند داشته باشند.


اهل حدیث برابر اینها قرار گرفتند و تنها متکی به قرآن و حدیث آن هم ظواهر آن بودند.


مذهب اشعری، از نیمه قرن چهارم، به عنوان یک راه میانی به میدان آمد و کارش گرفت و توسعه یافت.


باید
توجه داشت که در حاشیه اینها، تصوف هم قدرت یافت، جریانی که راه های
معرفتی آن متفاوت با دیگران بود و آن هم مدافعان خود را داشت و به تدریج
نیرومندتر می شد. در واقع در کنار عقل و نقل، به تدریج و خیلی آرام مسیر
سومی باز شد که تصوف بود. اساس آن مفهوم زهد و عبادت و قلب بود. بخشی از
این محدوده همچنان بحث معرفت بود. در این جا نه عقل و نقل، بلکه دریافت دل
اهمیت داشت. در این باره هم تفسیرهای مختلفی شد. گسترش دنیای عباسیان، اوج
گیری خلافت، زرق و برق شدن همه چیز از وزارت و امارت و خلافت تا زندگی
درخشانی که در بغداد قرن پنجم بود، زمینه را برای فساد فراهم کرد. انتقاد
از این اوضاع، سبب رشد تصوف شد. هرچند آن هم اندکی بعد دکانی برای رسیدن به
قدرت در میان توده ها بود، اما در کل، در پرهیز از دنیا گرایی، مسیر تصوف
باز شد. بهترین آثار در تصوف در قرن پنجم نوشته شد و تقریبا هیمنه آن بر
دنیای اسلام غلبه کرد.


در اینجا پرسش ما این است که در این مجادلات، غزالی اشعری، آن هم از زاویه معرفتی چه جایگاهی دارد؟‌


به
اجمال باید گفت، غزالی کسی بود که لباس تصوف را بر سر و روی اشعری ها کشید
و همه چیز را در سایه آن تفسیر و ترجمه کرد. در واقع، غزالی از انتهای
شاهراه اشعریت، راهی به سوی تصوف باز کرد و به تدریج امت اسلامی را به درون
آن هدایت کرد. این اقدام چند نتیجه داشت:


الف: نخست تشویق زهد و عبادت و ایجاد تمایلات صوفیانه در عام مسلمانان.


ب: کم توجهی به اساس زندگی مادی و پرهیز دادن از آن


ج: دور کردن از علومی که ضروری تشخیص داده نمی شد.


د: تشویق انزوا و دور شدن از سلطان و حکومت و دولت، چیزی که مورد تأکید غزالی بود.


هـ: کاستن از ارزش فقه به قیمت افزایش دل و اخلاق.


 با
این حال نباید، تفکر غزالی را ساده انگاشت، او یک فلسفه جامع و میانی برای
این نگاه خود ارائه کرد و ضمن مبارزه با بسیاری از گروه ها و مذاهب، طرحی
نو درانداخت و توانست تصوف را به صورت اخلاقی تر به جهان اسلام تبدیل کند.


بحث
«علم و عقل و منطق» و در مجموع، بحث «معرفت» نمی توانست مورد بی توجهی هیچ
کس قرار گیرد. تا زمانی که تکلیف این مباحث روشن نمی شد، خروجی های معارفی
قیمت خود را به عنوان گزاره های مقبول پیدا نمی کردند.


غزالی از علم، تفسیر و تحلیل ویژه ای داشت و در عین حال تلاش می کرد تا خود را با گرایشی معتدل و فردی واقع بین نشان دهد.


در
این که در حوزه معرفت، پرسشهای اصلی کدام و پاسخ ها چه بود که می توانست
دوراهی های اصلی را در مسیر بحث و نظر نشان دهد، باید تأمل بیشتر کرد. شاید
یکی از مهم ترین پرسشها این بود که «علم و خدا» چه ارتباطی با هم دارند؟
اگر خداوند عالم است، و علم مظهری از مظاهر صفات الهی است، آنچه ما در میان
خود علم می نامیم، چه سنخیتی با علم الهی دارد؟ آیا این علم شعاعی از علم
الهی است؟‌


و
نیز این پرسش که بی ارتباط با مسأله ارتباط خدا و علم نبود: آیا هر آنچه
بشر می داند، برگرفته از علم الهی است که در قرآن و حدیث آمده است یا آن که
علم بشر ربطی به علم الهی ندارد یا دست کم، معارف انبیائی و الهی جدای از
معارف بشری است؟


برای
مثال، وقتی غزالی در باره منطق یا به قول خودش علم موازین سخن می گوید: می
نویسد: و اما الموازین فأنا استخرجتها من القرآن، و ما عندی انی سبقت الی
استخراجها من القرآن، لکن اصل الموازین قد سبقت الی استخراجها و لها عند
مستخرجها من المتأخرین اسماء اخَر سوی ما ذکرته، و عند بعض الامم السابقة
علی بعثة محمد (ص) و عیسی (ع) اسماء آخر قد تعلموها من  صحف ابراهیم و موسی علیهما السلام. [القسطاس المستقیم، ص 82].


غزالی
در این توضیح در باره منطق که یکی از بحث های معرفتی بسیار مهم است، می
گوید که آن که را از قرآن گرفته و وقتی فکر می کند که پس پیشینیان منطق را
از کجا آورده بودند، بلافاصله توضیح می دهد که آنان هم منطق را از صحف
ابراهیم و موسی (ع) گرفته اند.


این توضیح به این معناست که غزالی چه نوع ایده ای در باره ارتباط علم بشری و علم الهی دارد.


اما
پرسش دیگر در باره معرفت، ارزش حس و عقل از نگاه غزالی است. این که آیا
اینها به عنوان راه ورودی معارف در درون ما قابل اعتماد هستند یا خیر. این
نکته ای است که غزالی پس از تردیدی که در اصل دانش کرد و برای مدتی حدود دو
ماه در همه چیز تردید کرد و به گفته خودش سوفسطایی شد، در کتاب المنقذ من
الضلال به آن پرداخت. او در مرحله نخست اعتمادش را به حس از دست داد و به
عقل روی آورد، اما پس از تأمل روی عقل نیز دریافت که به آن نیز نمی تواند
اعتماد کند. در اینجا بود که او به «کشف» و «نور الهی»‌ در امر معرفت و علم
روی آورد و به آن اعتماد کرد.  [شرحی
در باره این سیر را بر اساس المنقذ من الضلال بنگرید در : منطق و معرفت در
نگاه غزالی، ص 64]. غزالی گویی کسی است که در طول قرون، مراحل مختلف عبور
از اندیشه های مختلف را از حس به عقل گرایی و از آنجا تا تصوف را تجربه
کرده است. خودش می گوید: من در آغاز کار، از آثار متکلمان بهره فراوان
بردم، اما سرانجام به تصوف پیوستم و طریقت صوفیان را برگزیدم. و نیز گوید:
آنچه مرا از اعماق اقیانوس شک و بی قراری به ساحل اطمینان و آرامش رسانید،
نظم دلیل و ترتیب کلام نبود، بلکه نور الهی بود که در درونم درخشیدن گرفت و
این نور، همان کلیدی است که قفل معارف به وسیله آن گشوده می شود و به این
ترتیب، کسانی که کشف حقایق را موقوف به دلیل و وابسته به برهان می دانند،
از وسعت رحمت خداوند غافل بوده و آن را محدود و متناهی می پیندارند
(المنقذ، ص 14 از منطق و معرفت، ص 66 ـ 67). نتیجه این امر آن است که وی
حتی در اصول اعتقادی هم تقلید را جایز می داند. [الاقتصاد فی الاعتقاد، ص
9، معرفت و منطق، ص 68].


 


 


علم اولین باب کتاب احیاء العلوم


این
که بحث از علم نخستین باب از ربع عبادات کتاب مهم احیاء‌العلوم را تشکیل
می دهد، در نخستین نگاه، نشانگر اعتباری است که غزالی برای علم قائل است.
اما آیا واقعا، وی در تفسیر و تحلیلی که از علم دارد، و با توجه به مشی
صوفیانه و کشف و شهودی خود، و نیز موضع ضد خردی که دارد، حقیقتا وفادار به
اعتبار و ارزش علم است؟


بهتر است عناوینی را که وی در باب مربوط به علم دارد، عینا درج کنیم و سپس به بحث در باره آن بپردازیم:


باب اول در فضل علم و تعلم و تعلیم


باب دوم کدام علم فرض عین است و کدام فرض کفایت، و بیان آن چه [فقه و] کلام در چه مرتبه‏اند از علم دین، و بیان علم آخرت و علم دنیا


باب سوم در آن چه عامه آن را از علوم دین شمرند و از آن جمله نیست، و در وى بیان جنس علم مذموم و مقدار آن است


باب چهارم در آفات مناظره و سبب مشغول شدن مردمان به خلاف و جدل


باب پنجم در آداب معلم و متعلم


باب ششم در علم و عمل و علامتهایى که بدان میان علماى دنیا و علماى آخرت فرق توان کرد


باب هفتم در عقل و شرف او، و حقیقت و اقسام او [احیاء علوم الدین، ترجمه خوارزمی، تصحیح خدیو جم، 1/23)


در
باب اول، تمامی آیات، روایات، و آثاری که در باره فضیلت علم و دانایی است،
تحت چندین عنوان آمده است. تقریبا هیچ فضیلتی در اسلام مانند علم نیست، و
جایگاه آن در جهانی که اسلام تصویر کرده، در صدر قرار دارد. همه ما بارها
این آیات و روایات را دیده ایم و هرچند ممکن است در برخی از این روایات به
دلیل مضمون های شگفتی که دارد تردید کنیم، اما با توجه به اهمیتی که قرآن
برای علم قائل است، تردید نداریم که در فرهنگ مسلمانی همین جایگاه را داشته
است. بسا به خاطر تشویق دیگران، روایاتی هم منسوب به رسول (ص) یا دیگران
نقل شده اما در هر حال، همانها نیز جهت گیری کلی علم را نشان می دهد. مثلا
این روایت «و قوله علیه السلام: صنفان من امّتى إذا صلحوا صلح النّاس:
الامراء و الفقهاء» ترکیبی که از امراء و فقهاء‌ در آن آمده، به نظر نمی
آید که روایتی از رسول (ص) باشد وعلی القاعده باید بر اساس آموزه های اصلی،
بعدها انتساب یافته باشد.


به هر روی، این آیات و روایات و آثار در سه بخش علم، تعلم و تعلیم تقسیم شده و در موارد اندکی، توضیحی در باره آنها آمده است.


غزالی
پس از آوردن این آیات و روایات و اساس قرار دادن فضل علم بر اساس گفته های
الهی و بزرگان دین، تازه یادش می آید که بحث عقلی هم در این باره داشته
باشد.


یک
اشکال این است که اصولا غزالی تعریفی از علم ندارد. گویا وی تعریف آن را
بدیهی شمرده است. این در حالی است که تعریف علم در همین آغاز بحث بسیار
اهمیت دارد. اگر علم به معنای کشف از واقع باشد، مقید به هیچ قیدی نخواهد
بود. اما غزالی نباید چنین تعریفی دست کم در وقتی که شیفته علم دینی است،
در ذهنش باشد. او نمی تواند علم را از مفهوم خدا جدا کند.


نکته
دیگر این است که نفس این که از نظر غزالی و بنابر آنچه به تفصیل در باب
اول احیاء‌آورده، فضیلت علم مبتنی بر توصیه قرآن و روایات باشد، خود یک
مسأله قابل تأمل است، زیرا این دین است که به علم مشروعیت می بخشد نه آن که
علم ذاتا امری مشروع و سودمند باشد.


البته
وقتی علم را فضیلت می شمرد در باره ماهیت این «فضیلت» این بحث را دارد که
به طور معمول، فضل هر چیزی بر چیزی دیگر، به اضافت و در نسبت با موضوعی
است، جز علم که فضیلت آن علی الاطلاق است و بدون هیچ قیدی: پس «معلوم شد که
فضیلت علم على الاطلاق بى‏اضافت». [احیاء: 1
/
42 ترجمه فارسی]. وی در این باره مثالهایی می زند. چنان که در مقایسه با
زر و سیم، فضیلت علم، لذاته است، یعنی زر و سیم فضیلیت دارند اما برای آن
که فایده ای جز خود برای ما دارند، اما علم خودش لذت بخش و دارای فضیلت
است: «و بدین اعتبار چون در علم نظر کنى او را در نفس خویش لذیذ بینى، پس
مطلوب لذاته بود». تا اینجا نکته خوبی است، گرچه غزالی بعدا در تناقض با
این مطلب، نکات دیگری دارد.


از
نظر غزالی، علم، یک فضیلت دیگر هم دارد، و آن این که سبب «سعادت آخرت و
وسیلت قرب حضرت بارى» است. این قید مهمی است. در اینجا، علم فایده اش برای
سعادت آخرت و نزدیکی به خداوند است. باید پرسید در اینجا، سعادت دنیا چه
جایگاهی دارد؟ نیز باید پرسید: مقصود از این علم کدام علم است که وسیله
سعادت آخرت و قرب باری است؟ علوم دینی یا تمامی علم یا ماهیت علم علی
الاطلاق؟


از
نظر غزالی، این نقش علم، یعنی آخرت گرایی آن مهم است. در اینجا علم خودش
یک «عمل صالح»‌ است یا به قول او «پس اصل سعادت در دنیا و آخرت علم است. پس
علم افضل اعمال است. و چگونه افضل اعمال نباشد که فضیلت چیزى به شرف ثمره
آن هم بتوان شناخت، و دانسته‏اى که ثمره علم قرب حضرت حق- سبحانه و تعالى-
است و پیوستن به افق ملایکه و مقاربت ملأ اعلى»


غزالی
در پایان این بحث می گوید: «آنچه این چه تقریر افتاد فضیلت مطلق علم است»
در حالی که فضیلت مطلق علم نبود، فضیلت علم معطوف به آخرت با نوعی تقید
بود.


از
یک نقطه معین، از این علم که به طور کلی علم دینی است، به علم دنیوی می
رسیم. داستان این ارتباط این است که نظام دین، با نظام دنیا قوام می یابد، و
از آنجا که دنیا مزرعه آخرت است، بنابرین ما از آن علم دینی باید حرکت
کرده، به دنیا برسیم و آن را اصلاح کنیم.


اصلاح
این مزرعه، به تعلیم است و از همین جاست، که تعلیم هم فضیلت می یابد: «
کار دنیا منتظم نشود مگر به اعمال آدمیان». از اینجاست که آموختن صناعات
مهم است. اینجا دیگر علم نیست، بلکه نوعی صناعت ارزش دارد که دنیا را اصلاح
کند. صناعت ترکیبی از علم و عمل یا به عبارتی علم معطوف به عمل است. مثل
بنایی.


اینجاست
که غزالی از اهمیت تعلیم چند نوع صناعت برای آباد کردن دنیا به اعتبار آن
که مزرعه آخرت، است سخن می گوید. اول: صناعاتی که «بی آن عالم را قوام
نتواند بود»: برزگری، جولاهگی، بنایی، و سیاست. دوم: مقدمات این چهار صنعت
است:‌ آهنگری، ریسمان بافی ... سوم: صناعتی که در به کمال رساندن آن صناعات
اصلی بکار می آید مانند آس کردن و پختن و...


 البته اصل ما فوق این صناعت، سیاست است که  «اشرف
این صناعات اصول آن است، و اشرف اصول آن سیاست است به سبب تألیف و
استصلاح». مرتبه اعلای این سیاست هم «سیاست انبیاء» است. بعد «سیاست خلفا و
ملوک» سپس «سیاست علما» که علی القاعده مقصود علمای دین است، چهارم «سیاست
واعظان»‌ که مقصود همین منبرهاست. در این سیاست، اصل «تعلیم»‌ مهم ترین
است و بدین ترتیب غزالی به اوج فضیلت تعلیم می رسد: «و اشرف این هر چهار
سیاست- پس از نبوت- أفادت علم است».


 


علم فرض عین و علم فرض کفایت


علمی
که هر فردی باید فرا گیرد، فرض عین است، اما علمی که فقط نیاز خاصی را بر
طرف کند، فرض کفایت. مصداق علم فرض عین که در حدیث منسوب به رسول (ص) آمده
است که همه باید فرا گیرند، تفسیرهای مختلفی پیدا کرده است. اما آنچه هست،
این که، از حیطه علوم دین خارج نیست.


متکلمان گفته‏اند که واجب علم کلام است.


فقها گفته‏اند که علم فقه است.


مفسران و محدثان گفته‏اند که علم کتاب و سنت است.


صوفیان گفته‏اند که علم ماست...


آنگاه
خود غزالی، علمی را فرض عین می داند که مبنای عمل است. وی پس از توضیحات
مفصلی گوید: «این است صریح حق در علمى که فرض عین است، و معنى او آموختن
کیفیت عمل واجب است. پس هر که عمل واجب و وقت وجوب آن بداند، علمى را که
فرض عین است بداند». [احیاء:‌ 1
/
50]. «پس روشن شد که پیغامبر- علیه الصلاة و السلام- به لفظ علم، که آن را
به «ألف و لام» معرّف کرده است، در این حدیث که طلب العلم فریضة، علم عملى
خواسته است که وجوب آن عمل بر مسلمانان مشهور است، نه علمى دیگر».


در اینجا چند نکته را باید محل تأمل قرار داد:


1
ـ آنچه در اینجا محل توجه قرار گرفته، مصداق و متعلق علم است نه خود علم.
بحث بر این که کدام علم فرض عین یا کفایت است، جدای از این است که اصل علم،
یعنی دانایی از هر نوع و قسم آن، و صرف نظر از این که به چه موضوعی تعلق
گیرد، می توان «فرض باشد». بنابرین نباید فکر کرد که غزالی به علم به عنوان
کشف از واقع به صورت مطلق یا امری لنفسه نگاه می کند.


2
ـ نکته دیگر این است که اساسا «فرض» به معنای یک واجب شرعی است، آیا
آموختن علم یک واجب شرعی مانند نماز و روزه است؟ وقتی قرار شد پیش فرض ارزش
علم به وجوب شرعی باشد، طبیعی است که هر مقدار هم از اهمیت علم گفته شود،
باز هم فرع بر دین و شریعت خواهد بود.


3
ـ همین جا این نکته هم هست که وقتی برای علم «ارزش» قائل می شویم و آن را
ارزشی می دانیم، چه مقصودی داریم؟ به عبارت دیگر تقسیم علم به محمود و
مذموم و مباح چه نوعی تقسیم است؟ آیا اصل علم یا متعلق آن؟ هرچه هست گویی
ما از اصل علم صرف نظر کرده به سراغ متعلق آن آمده ایم.


4 ـ  جالب
است که مفهوم «فضیلت» و «فضل»‌ هم که غزالی آن قدر روی آن تأکید داشت، در
ادامه تغییر می کند. وی [ص 51] وقتی از علوم غیر شرعی به عنوان ممدوح و
مذموم یاد می کند، تنها آن را شامل علومی می داند که به درد کار دنیا می
خورد، جز این باشد فقط فضیلت است. یعنی نوعی دانایی به خاصیت.


در
اینجا وقتی دو مفهوم «وجوب شرعی» و «معتلق علم» در دامن «علم» گذاشته می
شود، طبیعی است که بحث فرض عین و کفایت مطرح خواهد شد. این بار ممکن است
بحث وجوب و حرمت نباشد ـ که آن هم هست ـ اما پای ممدوح و مذموم و مباح به
میان می آید. البته غزالی هم مثل همه آدمها می داند که بخشی از علم، ربطی
به شرع ندارد، اما از آنجایی که هر چیزی باید حکم شرعی داشته باشد، حتی
آموختن علم، و این یعنی همه چیز زیر سایت شرع است، بناچار بحث فرض عین و
کفایت را درست در ذیل علم قرار داده و پایین آن، بحث از تقسیم علوم را به
شرعی و غیر شرعی مطرح می کند.


آیا
غزالی نخستین کسی است که علوم را به شرعی و غیر شرعی تقسیم کرده است؟ این
امر نیازمند استقراء بیشتر است، اما هرچه هست، غزالی در بسط این نظریه،
تمام تلاش خود را کرده است. تازه باید توجه داشت که او علم را به شرعی و
غیر شرعی تقسیم نمی کند، بلکه در عمل، غیر شرعی به عنوان مقدمه، زیر عنوان
شرعی می آید و اگر بخواهیم جدی تر بگوییم در حکم مقدمه واجب است و بس.


 


بیان علمى که فرض کفایت است‏


در
اینجا و پس از آن که از نظر غزالی دانستیم که علم فرض عین، همان علمی است
که برای عمل است، به سراغ علومی می رویم که با فرض کفایت مطرح می‌شوند،
علمی که بر اساس «نیاز» و به مقدار «نیاز» مورد نیاز است و بالاتر و صرف
نظر از نیاز، نسبت به آنها «فرض و وجوبی» در کار نخواهد بود.


اما
علوم، بر حسب «اضافت با غرضی»‌ که از آنها داریم، به علوم شرعی و غیر شرعی
تقسیم می شوند. شرعی آن است «که از انبیا- علیهم الصلاة و السلام- مستفاد
است» در مقابل علومی چون حساب و طب و لغت که اولی از عقل، دومی از تجربه و
سومی از شنیدن بدست می آید.


علوم با فرض کفایت اما غیر شرعی سه حکم دارند: «اِمّا محمود است و امّا مذموم و اِمّا مباح».


علم
غیر شرعی محمود «آن است که مصالح دنیا بدان باز بسته است، چون طب و حساب».
این دو علم هم به طور کلی «فرض کفایت» نیست، بلکه «یک قسم آن فرض کفایت و
قسم دوم آن فضیلت است و فرض نیست». بدین ترتیب در باره علوم دنیوی، که با
تعبیر «غیر شرعی» بیان شده، باید توجه داشت که اولا «وجوب» بالای سر آن
است، ثانیا «واجب کفایی»‌ است آن هم، نه همه آن، بلکه بخشی از آن، باقی
مانده «فضیلت» است که البته ذیلا تعریف می شود. این تعریف بر اساس «نیاز»‌
است و این یعنی این که «علم با نیاز» ارزش گذاری می شود.


با این حال، باید توجه داشت که علوم دنیوی مورد نظر است و از نظر غزالی فقیه ـ صوفی دور نمانده است!


به
نوشته او«فرض کفایت هر آن علمى است که در قوام کارهاى دنیا از آن بى‏نیاز
نتوان بود، چون طب که او به سبب حاجت بقاى تنها ضرورى است. و این، آن
علمهاست که اگر شهرى خالى باشد از کسى که بدان قیام نماید، جمله اهل آن شهر
در حرج باشند. و اگر یک کس بدان‏ قیام نماید کافى باشد، و فرض از دیگران
ساقط شود».


این
تعریف تنها شامل خواندن ادامه...]

تاریخ: 4 اسفند 1392 - توسط: {login} - موضوع: {category}
مجله مهر: موزه مشاهیر در ارتفاع 271 متری و در سکوی دید بسته برج میلاد قرار گرفته و 15 مجسمه از چهره های تاریخی، فرهنگی و علمی کشور در آن به نمایش در آمده است . حالا هم قرار است مجسمه ای از امام خمینی (ره)، بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران، در این موزه قرار بگیرد.


این مجسمه هم مانند دیگر مجسمه های این موزه، ساخته علیرضا خاقانی و از جنس سیلیکون است و به برج میلاد فرستاده‌ شده تا در موزه مشاهیر قرار گیرد.

به گفته او قرار است مراسم ویژه ای برای رونمایی از این مجسمه در برج میلاد برگزار شده و پس از آن به نمایش درآید.  

مشاهیر در موزه

موزه مشاهیر برج میلاد، آذرماه امسال و با نمایش مجسمه های چهره هایی چون شهریار، سهراب سپهری، سیمین دانشور، پروین اعتصامی، پروفسور حسابی، نیما یوشیج، مصطفی چمران، فردوسی، پهلوان تختی، جلال آل احمد و ملک الشعرای بهار کارش را آغاز کرد و قرار است به زودی مجسمه ابوریحان بیرونی، مصدق، امیرکبیر، خواجه نصیرالدین طوسی و زکریای رازی هم به این موزه اضافه شود.

خاقانی درباره این مجسمه های مومی می گوید:« تکنیک ساخت این مجسمه‌ها با دیگر مجسمه‌های مومی دنیا متفاوت است. در ساخت این مجسمه‌ها سعی شده تا از عناصری که بیشترین ارتباط را با مخاطب ایجاد می‌کند، استفاده شود و سیلیکون بیشترین تطابق را با بافت زنده دارد که در ساخت این آثار به کار گرفته شده است.»

تا عید نوروز چهار مجسمه صائب تبریزی، نظامی گنجوی، رودکی و مولانا هم آماده شده و به برج میلاد تحویل داده می شود تا در این موزه قرار بگیرد.

 

عکس یادگاری مهدی چمران با مجسمه برادرش در مراسم افتتاح موزه مشاهیر


شهریارپروین اعتصامی


 ستارخان


نیما یوشیج،جلال آل احمد و سیمین دانشور


سهراب سپهری


محمّد غفاری (کمال الملک)


غلامرضا تختی


پروفسور حسابی


محمدتقی بهار

 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 30 بهمن 1392 - توسط: {login} - موضوع: {category}
فارس: خانه کعبه همواره به عنوان قبله مسلمانان شناخته شده و هر ساله همزمان با موسم حج تمتع و عمره بیش از گذشته به کانون توجه رسانه‌های جهان تبدیل می‌شود، ولی شاید کمتر کسی درباره کلید این خانه و کلید‌دار آن اندیشیده باشد.

*تعویض کلید کعبه به دلیل زنگ‌زدگی/ نگهداری کلید کعبه توسط یکی از خانواده‌های عرب برای 1400سال

کلید خانه کعبه که به دلیل خرابی و زنگ‌زدگی بر اثر مرور زمان،بارها عوض شده، اخیرا نیز با یک کلید جدید تعویض شده است.

 

نگهداری کلید خانه کعبه به یکی از خانواده‌های اصیل شهر مکه به نام «بنی شیبه» سپرده شده است، این خانواده بیش از هزار و 400 سال است که کلید دار مسجدالحرام هستند.

زمانی‌که کعبه توسط حضرت ابراهیم(ع) بازسازی شد، پس از ایشان و حضرت اسماعیل، نگهبانی و نگهداری از این خانه مقدس، به قبیله‌ جرهم سپرده شد که از یمن آمده بودند.

این قبیله پس از پیروزی و تسلط قبیله عربستانی «بنی خزاعه»، مجبور به ترک مکه شدند و این قبیله بت‌پرست که متعلق به جنوب عربستان بودند، کعبه را به محلی برای نگهداری بت‌هایشان تبدیل کردند، در این زمان آنها خود کلیددار کعبه بودند.

بعدها در اواسط قرن پنجم پنجم میلادی، خاندان قریش (خاندان پیامبر اعظم) بر مکه تسلط یافتند، «قصی بن کلاب» رئیس قبیله قریش مسئولیت نگهداری از مکه و کلیدهای این مکان مقدس را به عهده گرفتند.
 
 

«قصی‌‌بن کلاب» پیش از مرگ، وظایفش را به دو پسرش «عبد الدار» و «عبد مناف» سپرد. در این میان وظیفه نگهداری و مراقبت کعبه به «عبد الدار» رسید.

پس از پیروزی مسلمانان بر مکه به رهبری حضرت محمد (ص)، ایشان شخصاً این خدمات را به عهده گرفتند.

اگرچه بخش اعظمی از خدمات مربوط به کعبه بر عهده عموی پیامبر و حضرت علی(ع) بود ولی از آنجایی که پیامبر اکرم به دنبال ثبات در جامعه بود، تصمیم گرفت که وظیفه کلیدداری کعبه را به «عثمان بن طلحه»، شخصی از تبار عبدا لدار و همچنین عموزاده او «شیبة بن عثمان» واگذار کند.

از آن پس خانواده «شیبه» افتخار نگهداری از کلید کعبه را داشتند. طی قرن‌ها، شهر مکه تحت سلطه افراد زیادی قرار گرفت؛ از عثمانیان گرفته تا بریتانیایی‌ها، ولی با این‌حال کلیدداری کعبه همچنان در اختیار خاندان «شیبه» باقی ماند.

*حضرت ابراهیم کعبه را بدون در ساخت/ نمایش کلید‌های قدیمی کعبه در موزه ترکیه

بخش مهم دیگری که در تاریخچه کعبه وجود دارد، مربوط به درهای این خانه مقدس است.

زمانی‌که حضرت ابراهیم(ع) خانه کعبه را ساخت، هیچ دری برای آن قرار نداد. برخی منابع تاریخی بر این اعتقادند که اولین درب خانه کعبه در سال 606 سال قبل میلاد مسیح توسط قبیله قریش ساخته شد.

درب کعبه در جریان حمله اموی‌ها به مکه به شدت آسیب دید و به همین دلیل مورد بازسازی قرار گرفت.

پس از تسلط خاندان اموی بر کعبه، «عبدالله بن زبیر» و از مخالفان خلفای اموی، درب دیگری برای خانه کعبه ساخت که بعدها توسط حجاج‌بن یوسف ثقفی، والی حجاز و عراق در زمان بنی‌امیه با ساخت یک دیوار این در پوشانده شد.

 

زمانی‌که «سلطان یاووز سلیم»، مصر را به امپراتوری خود افزود و سعی کرد تا امپراتوری خود بر جهان اسلام را گسترش دهد، فرمانروایان مکه و مدینه نیز برای خوشایند «سلطان سلیم» کلید کعبه را برای او فرستادند و از آن پس سلطان‌های عثمانی خود را خدمتگزاران کعبه می‌نامیدند و این مسئله را جزء افتخارات خود می‌دانستند.

در این میان، آنها کلیدهای قدیمی کعبه را که دیگر قابل استفاده نبود، نزد خود نگاه می‌داشتند؛ آنچنان‌که امروزه این کلیدها در موزه سرای توپقاپی ترکیه نگهداری می‌شود و در معرض تماشای علاقمندان قرار گرفته است.

 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 28 بهمن 1392 - توسط: {login} - موضوع: {category}
فارس: یک حفره 40 فوتی در داخل موزه ملی «کوروت» در «کنتاکی» هشت اتومبیل مدل 1962 کمیاب را بلعید؛ این حفره حدود 8 متر در 12 متر بوده است.

این خودروهای قدیمی متعلق به کسی نبوده‌اند. [خواندن ادامه...]
تاریخ: 28 بهمن 1392 - توسط: {login} - موضوع: {category}
مهر: میدان نقش جهان در اردیبهشت ۱۳۵۸ جزو نخستین آثار
ایرانی بود که به‌عنوان میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت جهانی رسید. این
میدان (میدان امام خمینی یا میدان امام) میدان مرکزی شهر اصفهان است که در
مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد و بناهای تاریخی مانند عالی‌قاپو، مسجد
امام (شاه)، مسجد شیخ لطف‌الله و سردر قیصریه بخش های مختلف آن را تشکیل می
دهند.


طول این میدان از شمال به جنوب بیش از ۵۰۰ متر و عرض آن حدود ۱۶۵ متر است.
ولی از مدتها پیش شهرداری اصفهان در حال تملک و آزادسازی قسمتی از محله
قدیمی پشت مسجد شیخ لطف الله است تا به منظور ایجاد دسترسی محلی، خیابانی
موازی ضلع شرقی میدان نقش جهان ایجاد کند.

خط آبی رنگ میدان نقش جهان، خط سبز رنگ خیابان حافظ و نشاط ،خط زرد  خیابان درحال احداث و نقاط سیاه رنگ نیز بناهای واجد ارزش را نشان می دهد


این خیابان جدید الاحداث که از یک سمت به خیابان نشاط و از سمت دیگر به
خیابان حافظ منتهی می شود فاصله بسیار نزدیکی تا میدان و مسجد شیخ لطف الله
دارد. در مسیر این خیابان که قرار است "آقانور نجفی" نامیده شود، تعدادی
زیادی از بناهای واجد ارزش تاریخی وجود دارد که با احداث این خیابان نه
تنها این بناها بلکه بافت قدیمی این بخش از شهر اصفهان نیز از بین می رود.موضوع احداث خیابان موازی با میدان نقش جهان با عرض 16 متر آن هم در
نزدیکی مسجد شیخ لطف الله، توسط مهدی حجت، قائم مقام سازمان میراث فرهنگی
پیگیری شد. او در چند ماه گذشته نماینده ای را برای بررسی موضوع به این
محدوده فرستاد و دستور توقف عملیات احداث خیابان را صادر کرد. اما اکنون با
غیبت او در سازمان میراث فرهنگی، مسئولان شهری اصفهان دوباره این موضوع را
در دستور کار قرار داده و اقدام به تملک بناهای موجود در راسته این خیابان
کرده اند.موافقت مدیرکل میراث اصفهان و مخالفت قائم مقام سازمانبرخلاف نظر  قائم مقام سازمان میراث فرهنگی، مسئولان اداره میراث فرهنگی
اصفهان نیز در احداث این خیابان نه تنها مخالفتی نکرده اند بلکه با مسئولان
شهری تنها بر سر احداث دو متر اختلاف نظر دارد چرا که شهرداری قصد احداث
خیابانی به عرض 16 متر را دارد ولی مسئولان میراث فرهنگی اصفهان با 14 متر
موافق هستند!در این باره، مصلحی رئیس میراث فرهنگی اصفهان نه تنها هنوز پاسخی به
خبرنگار مهر نداده است بلکه ارائه پاسخ را منوط به اجازه روابط عمومی
سازمان می داند.احداث خیابانی موازی با میدان نقش جهان درحالی در دستور مدیریت شهری
اصفهان کار قرار گرفته که هر نوع دستکاری اطراف میدان نقش جهان به عنوان
بخش های حامی این مجموعه، موجب خدشه به حریم درجه یک این بنای ثبت شده در
فهرست جهانی خواهد شد.از سوی دیگر، احداث خیابان اطراف میدان نقش جهان مانند خیابانی که در ضلع
غربی کشیده شده، وضعیت مطلوب میدان را به هم می زند. چرا که میدان نقش جهان
در مدت 400 سال اخیر ماهیتی در شهر پیدا کرده که در یک تعادلی از نقطه نظر
شهری قرار گرفته است. زمانی که خیابانی برای دسترسی سریع به آن باز شود
باعث به هم خوردن آن تعادل خواهد شد.  به عنوان مثال احداث خیابان
استانداری باعث شده این خیابان بیشتر مورد توجه باشد تا میدان نقش جهان. از
سوی دیگر در اطراف خیابان استانداری تعدادی موزه نیز راه اندازی کرده اند
و  خود به خود توجه ویژه ای که باید به میدان شود به سمت خیابان استانداری
معطوف شده است.رفته رفته این اتفاق باعث می شود تا مغازه داران به سبب اینکه قیمت
املاکشان در خیابان بیشتر است، مغازه داخل بازار میدان را به انبار تبدیل
کنند و از مغازه ای که در این خیابان دارند استفاده نکنند به این ترتیب
بازار میدان نقش جهان به انبار تبدیل شده و کم کم به سمت نابودی می رود.
این در حالی است که احداث خیابانی به موازات میدان نقش جهان دوباره توجه
کارشناسان یونسکو را درباره ثبت جهانی این میدان بیشتر خواهد کرد.


 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 27 بهمن 1392 - توسط: {login} - موضوع: {category}
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش از وجود 39 هزار دانش آموز بازمانده از تحصیل خبر داد و گفت: بر اساس آخرین آمار به دست آمده در سال تحصیلی 93-92، 39 هزار دانش آموز از تحصیل بازمانده اند اما با تلاشهای وزارت آموزش و پرورش و ادارات آن در استانهای مختلف تا کنون 4 هزار نفر به تحصیل بازگشته اند.

به گزارش مهر، محمد دیمه ور در نشست خبری که روز یکشنبه در معاونت آموزش ابتدایی برگزار شد، در پاسخ به تعداد دانش آموزان بازمانده از تحصیل گفت: پس از تطبیق اطلاعات دانش آموزان ثبت نام شده با اطلاعات سازمان ثبت احوال مشخص شد تعداد 39 هزار نفر از افراد واجب التعلیم از تحصیل باز مانده اند. البته بخش قابل توجهی از این افراد مربوط به گذردوره هستند که باید به کلاس اول رفته اما در زمان لازم ثبت نام نکرده اند.

وی افزود: اسامی این افراد به ترتیب استان و شهرستان و منطقه در اختیار ادارات آموزش و پرورش قرار گرفته که آنها این افراد را شناسایی و نسبت به بازگرداندن آنها به تحصیل اقدام کنند.

دیمه ور، توضیحات خود را اینگونه تکمیل کرد: البته بخشی از این دانش آموزان استثنایی و عقب مانده ذهنی هستند که برخی از این افراد آموزش ناپذیر بوده و یا اینکه خدمات ویژه دامش آموزان استثنایی در استان ها به سهولت در اختیارشان قرار نمی گیرد.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش همچنین توضیح داد: یکی از علل دیگر وجود دانش آموزان محروم از تحصیل مشکلات فرهنگی است چرا که برخی از کلاس ها به ویژه کلاس های زیر 10 نفر به صورت مختلط برگزار می شود که برخی خانواده ها به دلیل مشکلات فرهنگی اجازه تحصیل به فرزندانشان را در این کلاس ها نمی دهند.

وی بخش دیگری از مشکلات دانش آموزان بازمانده از تحصیل را مشکلات معیشتی عنوان کرد و افزود: بسیاری از خانواده ها نیز به دلیل درآمد پایین و مشکلات فرهنگی و معیشتی اجازه تحصیل به فرزندانشان را نمی دهند اما ما تلاشمان را کرده ایم تا بسیاری از این افراد به تحصیل باز گردند که از آذر ماه تا کنون حدود 4 هزار نفر از دانش آموزان موفق به بازگشت به تحصیل شده اند.

دیمه ور درباره آیین مه اجرایی جریمه والدینی که فرزندان را محروم از تحصیل می کنند گفت: این قانون در سند تحول نیز پیش بینی شده است اما قبل از آن باید مشکلات ابتدایی خانواده ها را شناسایی و بررسی کرد و جریمه نقدی والدین راهکار آخر ما برای بازگردان دانش آموزان به تحصیل است.

وی در پاسخ به خبرنگاری درباره مدارس روستا محور و اینکه بسیاری از دانش آموزان موفق به تحصیل در این مدارس نمی شوند گفت: یکی از وظایف اصلی ما ایجاد فرصت دسترسی برای آحاد افراد لازم التعلیم است و رفع محرومیت در مناطق کمتر توسعه یافته را وظیفه ذاتی خود می دانیم.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش ادامه داد: اولویت ما ایجاد مدرسه در هر روستا است. نکته جالب آن است که تعداد قابل توجه از مدارس در کشور با تعداد دانش آموزان کمتر از 10 نفر اداره می شود اما ما برای آنها هیچ ممانعتی برای تحصیل در مدارس روستامحور نداریم، ترجیح ما آن است که دانش آموز در خود روستا و در کنار خانواده آموزشهای لازم را ببیند مگر آن که با کمبود معلم متخصص مواجه شویم که در این صورت از مدارس روستا مرکزی استفاده خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه مدارس روستا مرکزی بیشتر در دوره متوسطه اول و دوم کارایی دارد درباره کمبود فضاهای آموزشی در روستاها گفت: ما نیز قبول داریم که امکانات و فضای آموزشی مطلوب نیست، البته در بسیاری موارد به سمت بهبود حرکت کرده ایم اما هنوز به نقطه مطلوب نرسیده ایم. در حال حاضر نیز 200 میلیارد تومان برای تجهیز مدارس اختصاص یافته که امیدواریم امکانات لازم را برای مدارس روستایی و کمتر توسعه یافته ایجاد کند.

دیمه ور درباره روز بدون کیف و کتاب و همچنین محتوای آموزش در این روز گفت: در این زمینه کارگروهی تشکیل شده که نظرات مختلف کارشناسان و وزیر آموزش و پرورش را کسب کرده و امروز قرار است به جمع بندی نهایی برسیم؛ من در این زمینه نظر شخصی ندارم.

وی درباره برگزاری کلاسهای جبرانی با توجه به تعطیلی مدارس در روزهای برفی و آلودگی هوا گفت: بر اساس زمان آموزش دانش آموز باید 25 جلسه آموزشی در مدرسه باشد البته در برنامه درسی ملی انعطاف لازم برای وجود چنین روزهایی پیش بینی شده است، از سوی دیگر این ظرفیت در میان معلمان ایجاد شده که در صورت تعطیلی مدارس کلاسهای جبرانی را برگزار کند. ضمن آن که در پایان سال تحصیلی ظرفیت جبران کلاس درسی نیز وجود دارد.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش در پاسخ به این سوال که چگونه می توان از ظرفیت دستگاه های مختلف برای شناسایی دانش آموزان بازمانده از تحصیل و برگرداندن آنها به مدرسه استفاده کرد گفت: شیوه نامه اجرایی تدوین شده که قرار است به صورت آزمایشی در دو استان برای مدل سازی اجرای شیوه نامه اجرا شود. بر اساس این شیوه نامه استاندار با کمک خیرین و بسیج امکانات شهرداری، بهیاری، ثبت احوال، بهزیستی، هلال احمر و... می توانند برای بازگرداندن دانش آموزان بازمانده از مدرسه اقدام کنند. هدف ما حساس کردن جامعه برای جذب دانش آموز و بازگرداندن آنها به کلاس درس است.

وی در پاسخ به سئوالی درباره اینکه چه آموزشهایی به دانش آموزان ابتدایی برای انتقال مفاهیم انقلاب داده می شود گفت: محتوای کتب درسی از جمله اجتماعی و فارسی مملو از آموزه های انقلاب اسلامی است. در برنامه درسی ملی نیز این موضوع لحاظ شده و معلمان در طول سال تحصیلی موظف به ارایه اطلاعاتی درباره واقعه بزرگ انقلاب اسلامی هستند. از سوی دیگر ما انتظار داریم نهادهای اجتماعی و فرهنگی تاثیرگذار به کمک آموزش و پرورش بیایند تا ما در انتقال مفاهیم ارزشی تاثیرگذاری بیشتری داشته باشیم

دیمه ور درباره دو دوره کردن مقطع ابتدایی گفت: در اصل سند به دو دوره سه ساله تاکید شده است که امیدواریم با تامین فضاهای آموزشی این امکان ایجاد شود.

وی در پاسخ به این سئوال که تدریس ادبیات قومی در مدارس دو زبانه چگونه خواهد بود گفت: این موضوعی است بحث و تصمیم گیری درباره آن باید در سطوح بالاتری انجام شود اما بر اساس قانون اساسی زبان مشترک همه فارسی است. البته در قانون گفته شده به ادبیات نیز می توان توجه کرد که باید این موضوع در سطح وزارت، شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای نگهبان تبیین شود. آن چه که مشخص است آن است که ما کتب را به زبان فارسی منتشر می کنیم و تفسیر از قانون اساسی برای آموزش های دو زبانه در برخی مناطق بومی کشور بر عهده شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای نگهبان است.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش در پایان تصریح کرد: تهیه پیش نویس مقررات ضوابط و دستورالعمل ها، برنامه ریزی برای عملی کردن اهداف به منظور اجرای سند تحول، فراهم کردن عدالت آموزشی و دسترسی به آموزش و پرورش رایگان، ایجاد گروه AFA (آموزش برای همه) در معاونت آموزش ابتدایی از دیگر فعالیت های ما در این حوزه است.

 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 20 بهمن 1392 - توسط: {login} - موضوع: {category}
فارس: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ششمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر پیام داد.

علی جنتی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این پیام نوشته است: «هنر جلوه حقیقت است، حقیت نهفته در هستی که با احساس، اندیشه  و خلاقیت هنرمند با زبان و بیان هنری جلوه گر می شود. هنر، از دیرباز بخش مهمی از تمدن بشری بوده و بی تردید تبیین جهان، با فهم هنر آسان تر و زیباتر است. نقش هنرهای تجسمی در گسترش و تعالی  فرهنگی ممتاز و متمایز است، آثار هنری هنرمندان سرزمین ما از گذشته دارای جایگاه ارزشمندی در موزه های معتبر بین المللی بوده و نگاه های مردم نقاط مختلف جهان را به خود معطوف داشته است و در سال های متمادی هنرمندان تجسمی در عرصه جهانی درخشیده اند.

در ادامه پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آمده است: هنرمندان عرصه گسترده هنرهای تجسمی با شناخت پیشینه و هویت فرهنگی و داشته های هنری ایران از یک سو و نگاه به جریان ها و تحولات هنر معاصر جهان از دیگر سو  توانسته اند آثار ارزشمندی ارائه نمایند که معرف فرهنگ و هنر این سرزمین بوده و با تحولات فرهنگی در سایر کشورها نیز قابل سنجش و رقابت باشد. هنرهای تجسمی با توجه به شایستگی، استعدادها و ظرفیت هایش شایسته تقدیر و استفاده از  قابلیت آن در عرصه تعامل با دیگر کشورها و از جمله در دیپلماسی فرهنگی و هنری است. نگاه حمایتی از نظر مادی و معنوی و تقویت انجمن های تخصصی در رشته های مختلف هنرهای تجسمی و حضور آثار فاخر هنری در مجامع بین المللی مورد نظر وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی است و امید می رود زمینه برای فعالیت شایسته هنرمندان این عرصه گسترده، مهیا و فراخ تر گردد.

جنتی در این پیام آورده است: جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر بستر و رویدادی است که بخش مهمی از استعدادها و ظرفیت ها را آشکار می سازد و با تعامل بیشتر و ارائه آثار پیشکسوتان، استادان و جوانان می تواند فراگیرترین رویداد هنری کشور و بیش از گذشته تاثیر گذار باشد.

لازم می دانم از مشارکت فعال و همراهی هنرمندان در برگزاری ششمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر و سعی و تلاش ارزنده معاونت امور هنری، اداره کل  هنرهای تجسمی، ستاد برگزاری جشنواره، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها و همه دست اندرکارن جشنواره سپاسگزاری نموده مزید توفیق همگان را از خداوند متعال مسئلت دارم.»
 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 19 بهمن 1392 - توسط: {login} - موضوع: {category}


تسنیم: در مراسم رونمایی از خودروهای شهدای هسته‌ای و تجلیل از خانواده‌های شهدای
سازمان انرژی اتمی که شب گذشته در محل باغ موزه دفاع مقدس و ترویج فرهنگ
مقاومت برگزار شد، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی با اهدای لوح
سپاس از جواد خضرایی مدیر عامل باغ موزه دفاع مقدس و ترویج فرهنگ مقاومت
تقدیر کرد.


در این مراسم که به همت باغ موزه دفاع مقدس و ترویج فرهنگ مقاومت و سازمان
انرژی اتمی برگزار شد ضمن رونمایی از خودرو شهدای هسته‌ای از خانواده‌
شهدای هسته‌ای و تعدادی از خانواده‌های شهدا و جانبازان سازمان انرژی اتمی
تجلیل به عمل آمد.در ابتدای این مراسم سردار خضرایی ضمن خیر مقدم به مهمانان مراسم ،گزارشی
از نحوه شکل گیری مراسم رونمایی از خودروهای شهدای هسته‌ای و فعالیت باغ
موزه ارائه کرد. در ادامه دکتر علی اکبر صالحی ضمن تشکر از دکتر قالیباف و
ابتکار عمل مدیریت باغ موزه دفاع مقدس در به نمایش گذاشتن خودروهای شهدای
هسته‌ای برای بازدیدکنندگان موزه گفت: نمادهایی که امروز رونمایی شد نمادی
از استقامت است، کسانی که جان خودشان را در راه عزت اسلام و میهن عزیز
ایران فدا کردند تا این ملت راه عزت و اقتدار را با سرعت پیش ببرد.تقدیر صالحی از مدیر باغ موزه دفاع مقدسوی افزود: این افراد کسانی بودند که ستارگان آسمان شهادت ایران و علمای
ایران هستند. شهید شهریاری، شهید علیمحمدی و شهید احمدی روشن و شهید قشقایی
و شهید رضایی نژاد کسانی بودند که به واقع برای ما افتخار آفریدند و این
درس را آموختند که توکل به خدا داشته باشید و در راه عزت مملکت از هیچ ترس و
دشمنی واهمه نداشته باشید. طرف مقابل در جهت منافع منطقه و جهان، از سر
عقلانیت با ما روبرو شود و از این فرصت طلایی پیش آمده استفاده کند. در
مذاکرات صورت گرفته چیزی را از دست نداده‌ایم و نخواهیم داد.صالحی خطاب به دشمنان ایران گفت: ماجراجویی سیاسی و اشتباه نکنید؛ جمهوری اسلامی ایران کاملا هوشیار، منسجم و هدفمند است.رییس سازمان انرژی اتمی با یادآوری دستاوردهای جمهوری اسلامی در زمینه‌های
گوناگون علمی و فناوری در 35 سال اخیر گفت: طرف مقابل از آن می‌ترسد که
جمهوری اسلامی به یک الگو تبدیل شود.صالحی با انتقاد از کسانی که می‌گویند در داد و ستد دیپلماتیک ایران و
گروه 5+1، کشورمان همه چیز را از دست داده است، گفت: این طور نیست و هیچ
چیز متوقف نشده است.

در پایان این مراسم باحضور دکتر صالحی ،دکتر سلطانیه ،دکتر کمالوندی معاون
و سخنگوی سازمان انرژی اتمی، دکتر ایازی معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری
تهران و سردار خضرایی  از خانواده‌های شهدای هسته‌ای و همچنین خانواده‌های
شهدا و جانبازان سازمان انرژی اتمی تجلیل شد.

 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 19 بهمن 1392 - توسط: {login} - موضوع: {category}
صفحه قبل 1 2 3 4 5 صفحه بعد

شماره صفحه:
Go Top