مشکلات انسانهای بزرگ را متعالی می سازد و انسانهای کوچک را متلاشی.

پورتال گروه اینترنتی ونداکلیک

ونداکلیک » جستجو

جستجو در میان مطالب سایت
مطالب پیدا شده: 10 مطالب (نتایج جستجو 1 - 10) :

 

امیرکبیر و زمین مجانی


زمین مجانی امیر کبیر به تهرانی ها!
تا قبل از تعطیل کردن «ماشین دودی» در سال 1341، یکی از مهم‌ترین تفریحات مردم سفر به حضرت عبدالعظیم(ع) در شهرری بود و با پرداخت اندکی پول، یک خانواده در باغ‌های اطراف حرم بیتوته کرده و «از یک کرشمه دو کار برمی‌آمد»؛ هم فال بود و هم تماشا، هم زیارت فراهم بود و هم سیاحت. برای همین بسیاری از خانواده‌های قدیمی، این مسافرت یک روزه را یکی از بهترین خاطرات خود می‌دانند.

خصوصا مردمان قلیل‌البضاعه که در شهر قوه خریدن خانه و عمارت ندارند مأذون‌اند که در آنجاها خانه و عمارت بسازند و کسی آنها را ممانعت نکند و بعد از اذن و اجازت اولیای دولت قاهره این روزها قریب 200خانوار خانه و دکاکین و عمارت طرح کرده، مشغول ساختن می‌باشند.»


اعلامیه بالا، در دوران صدارت میرزاتقی‌خان امیرکبیر صادر شد تا مردم در زمین‌های جنوب شهر تهران، بدون پرداخت وجه، صاحب زمین شده و در آن برای خود سرپناه بسازند. اشاره به «بیرون شهر، مابین دروازه محمدیه و دروازه شاهزاده عبدالعظیم(ع)» امروز حدفاصل میدان محمدیه (اعدام) تا چهارراه مولوی است و به‌خوبی می‌توان دریافت که «حدجنوبی» شهر تهران آن روزگار، کجا بوده است.

این اعلامیه مربوط به سال 1268قمری (1230شمسی) است و این امر مهم در آن روزگار با تدبیر وی از قوه به فعل آمد تا مردم بی‌خانمان، دارای خانه شوند. مساحت اولیه شهر تهران که در دوران آغامحمدخان قاجار- نوروز سال 1200 قمری‌-حداکثر 7کیلومترمربع بود، در سال 1247 شمسی- در بیست و دومین سال پادشاهی ناصرالدین‌شاه- به حدود 12کیلومترمربع (در داخل خندق) رسیده بود و در این سال، تهران از هر سو هزار ذرع(هر ذرع 104سانتی‌مترمربع)گسترش و 31کیلومترمربع افزایش یافت و این مهم از ارزش زمین بسیار کاست و قیمت را به حداقل خود رساند و حتی بی‌ارزش کرد.

 

این ازدیاد در شمال شهر ( خیابان انقلاب) 1500ذرع بود. تهران در این سال در محدوده خندق از غرب به خیابان کارگر( سی‌متری نظامی) جنوب به خیابان شوش، شرق به خیابان هفده‌ شهریور و از شمال به خیابان انقلاب، منتهی می‌شد و آنچه در سال 1306 در دستور کار قرار گرفت، پر کردن خندق‌ها بود و به این طریق با تخریب دروازه‌ها و تسطیح خندق‌ها، محدوده شهر کاملا از بین رفت و از چهارسو رو به رشد گذاشت و مردم تا سال‌ها حاضر به خرید اراضی روستاهای واقع در شمال شهر نبودند. پر کردن خندق‌ها 3سال به طول انجامید و در سال 1309 پایان یافت.

 

بعد از آنکه خیابان انقلاب شکل گرفت، اراضی بالادست آن را جلالیه می‌نامیدند و «آب کرج»(بلوار کشاورز) محل تفریح و تفرج مردم- البته خواص- بود و عموما رغبتی به ساخت و ساز در آن مشاهده نمی‌شد و علت «شنی» بودن زمین در این محدوده بود و نمی‌شد «خشت» از خاک آن ساخت و خانه بنا کرد اما هر چه به سمت جنوب شهر می‌رفت، این کار سهولت و سرعت بیشتری به خودش می‌گرفت؛ هر چند ناگفته نگذاریم که جاذبه‌های جنوب شهر، آن‌قدر بود که فقیر و غنی در آن سکنی گزینند.

 

امیر کبیر,ماجرای دادن زمین مجانی به تهرانی ها

 
در دوران ناصرالدین شاه، خانه میرزا تقی‌خان امیرکبیر، در حوالی کوچه تکیه دولت فعلی در جوار خیابان ناصرخسرو بود و تا سال‌ها اصحاب قدرت و درباریان و دولتیان، در اطراف کاخ گلستان، خانه داشتند؛ مثلا خانه میرزاعلی‌اصغرخان اتابک (امین‌السلطان) در خیابان لاله‌زار واقع شده بود و امروز این خانه را به‌نام «خانه اتحادیه» یا همان خانه دایی‌جان ناپلئون می‌شناسیم و در کوچه پسکوچه‌های محلات قدیمی تهران، هنوز هم اسامی و القاب دهان‌پرکن درباریان قاجار، باقی مانده‌ است؛امین حضور یا رکن‌الدوله، بهاءالدوله، مطیع‌الدوله‌و... در محله قدیمی عودلاجان و سنگلج مشتی نمونه خروارند.


میرزاآقاخان نوری، صدراعظم خیانت‌پیشه ناصری، خانه‌ای در کوچه خدابنده‌لو در خیابان ناصرخسرو داشت و باغ معروف نظامیه- جنوب میدان بهارستان تا چهارراه سرچشمه- خانه دیگر او و پسرش میرزاکاظم‌خان نظام‌الملک بود.


تهران را اگر در آن روزگار، شهر باغ‌ها می‌نامیدند، اسم بامسمایی بود. باغ معروف لاله‌زار، یکی از ده‌ها باغ داخل خندق جدید تهران بود و آن‌قدر هوای تهران در فصل بهار پاک و منزه بود که دکتر یاکوب ادوارد پولاک، معلم طب و جراحی مدرسه دارالفنون در خاطراتش تأکید می‌کند که در هوای آزاد، اعمال جراحی را انجام می‌دادند.

با تخریب باغ‌ها و خانه‌سازی بدون توقف طی یکصدسال گذشته، تنها باغی که در محدوده قدیمی شهر باقی مانده، خانه حاج‌حسین آقا امین‌الضرب مهدوی- جد خانواده مهدوی- است اما خیلی از باغ‌ها از بین رفت و تسری تخریب باغ‌ها و خانه‌سازی، از محدوده داخل خندق به خارج از آن موجب شد تا باغ‌های بسیار وسیع مابین تهران و شمیران نیز «بنه‌کن» شوند تا محدوده تهران امروز، تا پای سلسله جبال البرز در شمال شهر گسترش یابد.


رشد سرطانی تهران را در دو مقطع انقلاب مشروطیت- 1285 شمسی- و 1320 شاهد هستیم. در دوران انقلاب مشروطیت و فتح تهران توسط قوای بختیاری و دیگر شهرها- قزوین، گیلان و مازندران و...- موجب شد تا مهاجران بسیاری پا به تهران بگذارند و این امر هرگز قطع نشد و با ساخت دانشگاه‌ها و بیمارستان‌های نسبتا مجهز در 2دهه آغاز این قرن حاضر و عدم وجود امکانات در تمامی بلاد، تهران دارای جاذبه‌های بسیاری شد که پس از هجوم متفقین به ایران و ایجاد ناامنی در استان‌های آذربایجان و کردستان، هجوم جمعیت، فزونی گرفت و توجه بیش از پیش به تهران پس از کودتای 28مرداد، آنگونه شد که تهران با جمعیتی حدود210 هزار نفر در ابتدای قرن حاضر، در سال 1357، نزدیک به 6میلیون نفر را در خود جای داده بود.


آن وقت‌ها که دروازه‌های تهران حدود و ثغور شهر را مشخص می‌کردند، گردشگاه‌های خوش آب و هوا - در اشکال مختلف- با اندکی پیمودن به وسیله درشکه قابل دسترسی بود و به ارزانی و فراوانی، همگان از آن بهره می‌بردند.
تا قبل از تعطیل کردن «ماشین دودی» در سال 1341، یکی از مهم‌ترین تفریحات مردم سفر به حضرت عبدالعظیم(ع) در شهرری بود و با پرداخت اندکی پول، یک خانواده در باغ‌های اطراف حرم بیتوته کرده و «از یک کرشمه دو کار برمی‌آمد»؛ هم فال بود و هم تماشا، هم زیارت فراهم بود و هم سیاحت. برای همین بسیاری از خانواده‌های قدیمی، این مسافرت یک روزه را یکی از بهترین خاطرات خود می‌دانند.

 

امیر کبیر,ماجرای دادن زمین مجانی به تهرانی ها

 
زیارت امامزاده‌های اطراف شهر، یکی دیگر از نکات قابل توجه بود. در اراضی جی‌بیرونک- دو امامزاده معصوم(ع) و حسن(ع)- با مزارع بسیار در اطراف آنها، مکان مناسبی برای «استخوان سبک کردن» و سیاحت بود و در اراضی طرشت در شمال این منطقه، باغ بزرگ اطراف بقعه شیخ‌عبدالله، محل دیگری برای تفریح و زیارت بود.

 

زیارت اهل قبور نیزیکی از کارهای واجب بود؛ مهم نبود که آن‌که سر به تیره تراب گذاشته، خویش و قوم است یا غریبه و ناآشنا . مهم آن بود که مردم با خواندن فاتحه‌ای، طلب بخشش و آمرزش برای خود و متوفی می‌کردند و بدین‌گونه بود که «نیستی و ترک دنیا» همواره در ذهن‌ها جاری بود و هر گاه مردم بی‌تاب و عصبانی می‌شدند، ناخودآگاه با گفتن « استغفرالله» از عصبانیت خود کاسته و آستانه تحمل خود را بالا می‌بردند و مثل روزگار ما نبود که گذشت و اغماض گویی حکم کیمیا را یافته‌اند.


سیده ملک‌‌خاتون و امامزاده اهل‌بن‌علی(ع) در اراضی بیرون دروازه خراسان، حکم 2امامزاده تهران را داشتند و اماکنی بودند برای سیاحت و زیارت، و اندکی آن طرف‌تر، اراضی مسگرآباد قرار داشت که در دهه‌های1310-20 تبدیل به آرامستان شده بود و این مکان نیز یکی از اماکن مورد توجه مردم بود.


تفرجگاه «آب‌کرج» حتی آن زمان که به صورت بلوار درآمد و رفت و آمد خودروها در آن جریان داشت، تا دهه‌های 1330-40 نیز عاری از جمعیت و ساختمان بود و آب جاری در این بلوار، بسیاری از اهالی تهران- به خصوص جوان‌ها و اهل هنر- را به این سمت تهران می‌کشید و خاطره گشت‌وگذار در «آب‌کرج» در خاطرات هنرمندانی همچون مرحوم بیژن ترقی ثبت و ضبط شده است و زلالی آب این نهر، زبانزد خاص و عام بود.


فاصله دور تهران تا شمیران غیر از جاده قدیم، با احداث خیابان ولی‌عصر(عج) در دهه دوم قرن حاضر، موجب شد تا قدری در این امر تسهیل شده و با ایجاد شبکه‌ اتوبوسرانی در دهه 30، میان تهران تا شمیران، رفت و آمد باب شد اما فقط در فصول گرم سال ایاب و ذهاب صورت می‌گرفت و در غیر این حالت، چنین نبود.


در همین دهه بود که داشتن اتومبیل شخصی، عمومیت بیشتری پیدا کرد و انواع و اقسام خودروهای اروپایی و آمریکایی، رهسپار ایران شدند. با مونتاژ پیکان در سال 1346، تب استفاده و مالکیت از خودروی سواری، چنان شد که گفته می‌شد به آرزوی روزی که هر ایرانی یک پیکان داشته باشد. از سوی دیگر مسابقه تولید خانه- توسط بسازبفروش‌ها- چنان اوج گرفت که در کمتر از 3دهه، تمامی باغ‌های تهران از جنوبی‌ترین نقطه تا کوهپایه‌های البرز در شمال تهران، ریشه‌کن شدند و تفریح مردم تهران، در داخل تهران، رفتن به سینما و پارک‌ها شد.


کلیدی‌ترین نکته در مورد گسترش شهر تهران را در کنار عوامل یاد‌شده، باید در بسط و توسعه «آب لوله‌کشی» دانست که از سال 1334 شروع شد و تهران آن روزگار که حدود 50 تا 60 کیلومترمربع وسعت داشت، از آب چندین قنات مشروب می‌شد. با سدسازی روی رودخانه کرج، ذخیره آب کافی برای تمامی فصول، فراهم آمد و به دنبال آن سدهای لار و لتیان موجب آبادانی شمال شهر تهران شدند و امروز سدهای طالقان و ماملو، این کار را کامل کرده‌اند.


امروز تهران در سطح، بیش از 800کیلومتر مربع است و از غرب به هشتگرد و از شرق به ورامین و از جنوب به شهرری و از شرق به اراضی منتهی به رودهن و بومهن رسیده است و بدین ترتیب به‌رغم داشتن حدود و ثغور، روی نقشه، فاقد هر حد و حدودی است.

 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 18 فروردین 1393 - توسط: {login} - موضوع: {category}
فارس: جلسه کارگروه مدیریت بحران فیروزه برای بررسی ابعاد حمله موش‌های جربیل به روستای نجف‌آباد در شهرستان فیروزه تشکیل شد.

محمدرضا حاجی‌زاده صبح امروز در جلسه کارگروه مدیریت بحران که با حضور معاون مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی، بخشدار، دهیار و شورای روستای نجف‌آباد در محل فرمانداری فیروزه برگزار شد؛ اظهار داشت: چند سال است که مردم روستای 170 خانواری نجف‌آباد با حضور میهمانان مزاحم آسایش و آرامش خود را از دست داده‌اند و هر روز شاهد خبر حمله موش‌ها به یکی از منازل روستاییان هستیم.

وی افزود: با توجه به ابعاد بسیار زیاد حمله این موش‌ها به مردم که آسایش و آرامش را از مردم گرفته باید سریعاً با همکاری همه دستگاه‌های دولتی اقدامات کوتاه‌مدت و بلندمدت برای از بین‌بردن این جوندگان مزاحم آغاز شود.

حاجی زاده ادامه داد: کشتار موش‌ها توسط مردم و اهالی روستا با تأمین هزینه برای خرید و توزیع سموم کم‌خطر برای انسان، لوله‌گذاری قنات روستا، بهسازی اماکن دامی، تخریب بافت قدیمی و بهسازی فاضلاب‌های روستا، جمع‌آوری کودهای دامی از سطح روستا و ساخت انبارهای مواد غدایی محکم برای دام‌ها از جمله این اقدامات است.

وی در بیان ابعاد جدیدی از خسارت موش‌ها گفت: متأسفانه مردم این روستا چند خانه را به دلیل حضور موش‌ها تخلیه کرده‌اند.

حاجی‌زاده با بیان اینکه در آخرین حمله موش‌ها به گوسفندی گلوی این حیوان را جویده‌اند؛ افزود: این موش به انسان و حیوان رحم نمی‌کند و باید سریعا آرامش را به روستا برگردانیم.

وی در خصوص جابجایی روستا نیز گفت: این موضوع با توجه به بار مالی سنگین آن زمانی صورت می‌گیرد که اقدامات اولیه جواب ندهد در این خصوص نیز تصمیم‌گیری خواهد شد.

کاظم عطاری معاون مدیرکل بحران استانداری خراسان رضوی نیز در ادامه این جلسه گفت: در خصوص از بین بردن موش‌ها گروه‌های مختلفی اعلام آمادگی کردند که با ابتکار شیوه‌های جدید اقدام به این کار می‌کنند.

وی ادامه داد: استانداری خراسان رضوی و دستگاه‌های استانی آماده همه گونه همکاری در خصوص از بین بردن موش‌های مهاجم به روستای نجف‌آباد است و  به دلیل  اینکه تاکنون تجربه‌ای در این خصوص در استان نداشتیم باید با همفکری بهترین راه کار را پیدا کنیم.

گفتنی است موش جربیل که با حمله بسیار سنگین خود زندگی را بر مردم روستای نجف‌آباد سخت و غیرممکن کرده از 4 سال پیش در پی وقوع یک سیل به روستا مهاجرت و با زاد و ولد زیاد جمعیت آن افزایش یافته و به حالت انزجار درآمده است.

این موش در سر راه خود همه چیز را از بین می‌برد و به هیچ‌ چیز و هیچ‌ کس رحم نمی‌کند.

موش جربیل اگر غذا پیدا نکند با خوردن هم‌نوع خود تغذیه می‌کند.
 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 6 بهمن 1392 - توسط: {login} - موضوع: {category}

اصغر قاتل که بود و چه کرد ؟

 

 «33 قتل در 41 سال زندگی» این خلاصه زندگی اصغر بروجردی یا همان اصغر قاتل، اولین قاتل زنجیره ای ایران است که تیر ماه سال 1313 در میدان توپخانه به دار آویخته شد. داستان جنایات اصغر قاتل ابتدایش در عراق بود و انتهایش در ایران. زمانی که اصغر قاتل فهمید به خاطر تجاوز و قتل 33 پسر جوان و نوجوان قرار است اعدام شود گفت: «این‌ها یک عده بی پدر و مادر هستند؛ بی سروپا و خوشگل‌اند. این‌ها دشمن مملکت هستند. به این جهت آن‌ها را کشته‌ام.»

 

 

دومینوی وحشت در تهران 1312

زمستان سال 1312 برای تهرانی ها وحشت داشت. این موج ترس با کشف یک جسد بی سر در شترخان که نام بیابانی اطراف تهران بود آغاز شد. دهم دی ماه همان سال نصرت ا... 19 ساله به اداره تامینات (آگاهی) تهران رفت و از پیدا کردن یک جسد بی سر حوالی شترخان خبر داد. جسدی که نصرت ا... پیدا کرده بود سر آغاز کشف شدن چندین جسد دیگر شد.

در بررسی اولیه مامور ها زیر چهارطاق ساختمانی مخروبه جسد عریان و بی سر پسر جوانی که هویتش معلوم نبود پیدا شد. خیلی نگذشت که با کاوش در اطراف همان مخروبه جنازه سلاخی شده یک پسر نوجوان و سر بریده پسر بچه کم سن و سال نیز کشف شدند. خبر پیدا شدن این جنازه ها در تهران والدین را تشویق می کرد تا از بیرون رفتن بچه هایشان به تنهایی جلوگیری کنند.

دو ماه از آن حادثه گذشت و هنوز هیچ رد و سرنخی از قاتل و هویت افراد کشته شده به دست نیامده بود که خبر پیدا شدن جمجمه یک پسر جوان در میدان جلالیه سابق که همان پارک لاله امروزی تهران است ترس و وحشت را به جان تهرانی‌ها انداخت.

پنج روز بعد پیدا شدن جسد جوانی 30 ساله در اطراف قنات امین آباد که همانند افراد قبلی به قتل رسیده بود پلیس (نظمیه) و دادگستری (عدلیه) را مجبور کرد تا جدی تر پیگیر قضایای قتل‌هایی باشند که گویا قرار نیست به همین زودی‌ها پایانی داشته باشد.

حمل راز جنایات در یک پیت حلبی

اوایل اسفندماه سال 1312 مامور جوانی متوجه مردی میانسال و قوی جثه‌ای شد که یک پیت حلبی و یک پشته حمالی همراهش بود.مرد به مامور گفت که بامیه فروش است و پیت حلبی هم ابزار کارش است اما کاوش درون پیت حلبی چیز دیگری را نشان می داد. کشف چند دست لباس خونین و چاقویی که رد خون بر آن مشخص بود مرد بامیه فروش را در تله انداخت و باعث شد تا مسیر زندگی اش به اداره تامینات بیفتد.

مرد بامیه فروش که خودش را اصغر معرفی کرده بود ادعا کرد که لباس های خونی را حوالی حرم عبدالعظیم پیدا کرده است اما پرس و جو از همسایه های اصغر که ساکن کاروانسرای رضا خان بودند این گمان را ایجاد کرد که احتمالا اصغر همان قاتلی است که پلیس به دنبالش می گردد.

یکی از همسایه ها به ماموران گفت: «چند شب پیش اصغر با پسربچه ای به کاروان آمد و گفت که او برادر کوچک‌ترش است. آنها شب در کاروانسرا خوابیدند و صبح از آنجا رفتند اما وقتی که شب اصغر دوباره برگشت تنها بود و برادرش همراهش نبود. این لباس‌های خونی هم همان لباس هایی است که تن برادر اصغر بود.»

اعتراف اولیه اصغر به تجاوز و قتل «علی» که به گفته خودش قرار بود در کنارش شاگردی کند اولین برگ از صفحات بی پایان 33 قتلی است که 25 فقره آنها در عراق اتفاق افتاده و بقیه در ایران صورت گرفته بود.

 

اصغر قاتل که بود و چه کرد ؟

یک دادگاه جنجالی

خرداد و تیر سال 1313 خبر دادگاه اصغر قاتل تنها خبری بود که دهان به دهان می گشت و پیگیری می شد.اصغر بروجردی معروف به اصغر قاتل به جرم تجاوز و قتل ده ها پسر جوان و نوجوان در دادگاه محاکمه شد.او در دادگاه عنوان کرد که جنایاتش را در سن 14 سالگی و در کشور عراق آغاز کرده بود تا اینکه عاقبت در سن 18 سالگی به جرم آزار و اذیت پسران نوجوان به 9 سال حبس محکوم شد. او پس از آزادی از زندان تصمیم گرفت پس از انجام دادن کارش قربانی هایش را سر به نیست کند. همین تصمیم سر آغاز فرار اصغر قاتل به ایران شد.

اصغر که در عراق به بچه ها تنقلات می‌فروخت و از این راه آنها را فریب می‌داد پس از آمدن به ایران و مستقر شدن در کاروانسرای رضاخان تصمیم گرفت کارهایش را با شغل بامیه فروشی از سر بگیرد.

اصغر قاتل در تمامی جلسات دادگاهش از چگونه کشتن پسر بچه های بی گناه حرف زد.

چرا کشتم؟

سابقه کشت و کشتار در خاندان اصغر ریشه ای تاریخی دارد. پدربزرگش لطفعلی خان از راهزنان مشهور منطقه بروجرد و پدرش علی میرزا دزد و قاتلی بنام بود. علی اصغر خودش متولد عودلاجان تهران بود اما پس از کشته شدن پدرش به بهانه زیارت به عراق می روند و برای همیشه در بغداد ساکن می شوند.

اصغر در عراق در قهوه خانه برادرش کار می کرد و از همین طریق دست به جنایت می زد. «در عراق در قهوه‌خانه برادرم هر چه پول‌ می‌گرفتم خرج اطفال می‌کردم. مدتی هم آجیل می‌فروختم و با اطفال رابطه‌ برقرار می‌کردم تا این که به علت فریب دادن ۵ بچه از فرزندان متمولین آنجا و فریب دادن آنها، 9 سال حبس کشیدم. پس از آزادی، از برادرم خواستم که برایم زن بگیرد ولی قبول نکرد. دیگر همیشه با اطفال بودم تا این که یک شب یک شاگرد نجار به نام حسن را فریب دادم با پنج نفر دیگر به او تجاوز کردیم به خاطر همین دو سال حبس کشیدم و از طرف محکمه تحت نظر پلیس بودم. هر شب پلیس در خانه می‌آمد و بودن مرا در خانه کنترل می‌کرد، تصمیم گرفتم به هر پسری‌ که تجاوز می‌کنم، او را به قتل برسانم در بغداد ۲۵ پسر را سر بریدم اغلب جنازه را در شط غرق‌ می‌کردم، برخی را هم به قدری ماهر شده بودم که پس از سر بریدن هیچ آثاری باقی نمی‌گذاشتم آخرین‌ بچه را که می‌کشتم کودک دیگری مرا دید و به‌ طرف شرطه دوید که من از همانجا به ایران فرار کردم.»

روز محاکمه زمانی که رئیس دادگاه از اصغر پرسید: « می‌دانی که نتیجه این اعمال اعدام است؟» او پاسخ داد: « هر چه خدا نوشته همان است!»

 

اصغر قاتل که بود و چه کرد ؟

اعدام در توپخانه

پس از صدور حکم اعدام اصغر قاتل و تایید آن در دیوان عالی تمیز، او در واکنش به این حکم گفت: «این‌ها یک عده بی پدر و مادر هستند؛ بی سروپا و خوشگل‌اند. وقتی که ریش آنها درآمد، دزدی می‌کنند. من با این‌ها دشمنی دارم. این‌ها دشمن مملکت هستند. به این جهت آن‌ها را کشته‌ام. من در خارجه که بودم از این‌ها خیلی بودند و خیلی از آن‌ها را کشتم. اینجا هم که آمدم، دیدم در اینجا هم هستند و آن‌ها را می‌کشتم.»

روز ششم تیرماه سال 1313 روزی بود که حکم اعدام اصغر قاتل اجرا شد.جمعیت بسیاری از شب قبل برای دیدن اعدام او در میدان جمع شده بودند. او که از صبح آرام و خونسرد بود به محض دیدن طناب دار به جای توبه و طلب عفو و بخشش گفت: «من چند ولگرد و مجهول الهویه را کشتم، شما به‌خاطر آن‌ها مرا می‌کشید؟»

 

 

 

 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 11 مرداد 1392 - توسط: {login} - موضوع: {category}
 به گزارش گروه علمی باشگاه خبرنگاران ، دکتر سید علیرضا مروجی گفت: با توجه به فرارسیدن فصل گرما و احتمال بروز بیماری های انتقالی از آب و مواد غذایی به ویژه بیماری های اسهالی و مسمومیت های غذایی عمل به توصیه های بهداشتی ضروری است.

 وی افزود: استفاده از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی (آب لوله کشی)، جوشاندن یا کلر زنی آب در صورت عدم دسترسی به آب آشامیدنی سالم و عدم استفاده از آب فضای سبز، جوی ها و قنات ها از جمله راه های پیشگیری از بروز این گونه بیماری ها است.

  به گفته دکتر مروجی، رعایت بهداشت فردی و شستشوی دست ها با آب و صابون قبل از غذا، نگهداری مواد غذایی پخته شده در یخچال، جوشاندن شیر غیر پاستوریزه حداقل به مدت یک دقیقه، پخت کامل مواد غذایی مانند گوشت، ماهی و سبزی و عدم خرید هرگونه مواد غذایی و خوراکی از دست فروشان دوره گرد نیز از دیگر راه های پیشگیری از ابتلای این بیماری ها است.

 وی، به وبا به عنوان یک بیماری عفونی خطرناک اشاره کرد و گفت: این بیماری بیشتر در فصول گرم به ویژه از اوایل اردیبهشت تا آبان ماه به صورت اسهال شدید و آبکی ظاهر شده و منجر به از دست رفتن آب بدن و در صورت عدم درمان باعث اختلال سطح هوشیاری، شوک و مرگ می شود.

دکتر مروجی، راه سرایت این بیماری را نیز آب آشامیدنی، مواد غذایی، میوه و سبزی عنوان کرد و افزود: علایم بالینی این بیماری اسهال آبکی سریع السیر با دفعات اجابت مزاج بیش از حد معمول یا مدفوع آبکی، استفراغ و احساس پری و غرغر شکم است.
 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 20 خرداد 1392 - توسط: {login} - موضوع: {category}

 

 چــرا به سر لوله آب می گوییم "شیر" آب ؟


در سال های دور ایران؛تنها دوشهر بیرجند و تبریز آب لوله کشی داشتند که آن صنعت را از روسیه به امانت برده بودند.و در کلان شهری مثل تهران مردم از آب چاه که تمیز و سالم نبوداستفاده می کردند.در شهر تهران تنها سه قنات وجود داشت که آن هم متعلق به سه سرمایه دار تهرانی بود.

یکی از این قنات ها که به سرچشمه معروف بود(وهست) متعلق به سرمایه داری بود که بچه دار نمیشد.او نذر کرد اگر بچه دار شود؛ برای تهرانیان آب لوله کشی فراهم کند.
پس از مدتی بچه دار شد و برای ادای نذرش به اتریش رفت تا مهندسانی را از آنجا برای لوله کشی آب بیاورد.

در هر کشوری حیوانی که برای آنها مقدس است را بر سر خروجی آب می گذاشتند.مثلا در فرانسه سر خروس استفاده می کنند.او دید در اتریش،هر جا خروجی آب است؛سردیسی از شیر
هست.پس بر سرچشمه آب که برای مردم فراهم کرد،سر "شیر" گذاشت.

و مردم هروقت برای برداشتن آب به آنجا می رفتندومی گفتند: رفتیم از سر شیر آب آوردیم.

 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 29 اردیبهشت 1392 - توسط: {login} - موضوع: {category} 

 وقوع حوادث در نقاطی که کمتر نامشان شنیده شده، سبب می شود که جامعه به دنبال اطلاعات بیشتری از آن باشند، سراوان نیز منطقه ایست که اگرچه بیشتر افراد آن را به عنوان منطقه ای مرزی در شرق کشور می‌شناسند، اما شاید کم باشند شمار افرادی که موقعیت جغرافیایی و فرهنگی این شهر که به "زادگاه خورشید" نیز معروف است، اطلاعاتی داشته باشند.


وقوع زلزله 7.7 ریشتری در بعدازظهر امروز سه شنبه در سراوان بهانه‌ای شد که به معرفی اجمالی این شهرستان بپردازیم.


سراوان شرقی ترین نقطه کشور است و 23 هزار و 880 کیلومتر مربع مساحت دارد.


این شهر که دارای مرزی 384 کیلومتری با پاکستان است از شمال غرب به خاش، از غرب به ایرانشهر، از شرق و جنوب شرقی به کشور پاکستان و قسمتی از جنوب به شهرستان سرباز محدود می شود.
سراوان به زادگاه خورشید ایران شهرت دارد چراکه سراوان اولین نقطه در کشور است که خورشید در آن طلوع می کند به طوری که طلوع و غروب خورشید در سراوان با طلوع و غروب خورشید در غربی ترین شهر کشور یک ساعت و هفده دقیقه اختلاف دارد.
سراوان بر اساس آخرین آمار در سال 1384 دارای شش بخش به نام های «مرکزی» ،«جالق»، «بم پشت» ،« هیدوچ» ، «زابلی» و «سیب و سوران» است و 14 دهستان و 15 دهیاری و 1000 پارچه آبادی تشکیل دهنده این شهرستان از نظر تقسیمات کشوریست.
شهرستان سراوان دارای آب وهوایی گرم و خشک، بیابانی، کویری و کم باران است و در زمستان‌ها نیز هوایی معتدل و متوسط با متوسط بارندگی 100 میلی متر در سال است.
بسیاری از روستاهای این شهر دارای خاکی مرغوب و حاصل خیزی هستند و کوههای بیرگ زابلی ، کوه سفید گشت ، کوه سرخ در بم پشت از مرتفع ترین کوه‌های این شهرستان محسوب می شوند .
رشته کوه سیاهان طولانی‌ترین رشته کوه در این شهرستان است که از نزدیکی‌های تفتان شروع و تا ناهوک در محدوده پاکستان ادامه دارد.
رودخانه ماشکید نیز مهمترین رود شهرستان سراوان است که از دامنه جنوبی شهرستان از نزدیکی خاش سرچشمه می گیرد که پس از عبور از بخش زابلی ، جنوب سیب وسوران و شمال بم پشت به جنوب اسفندک و کوهک می رسد .
قنات ها از دیرباز مهمترین منبع تامین آب پس از رودخانه های فصلی هستند، تا جایی که تا کنون 330 رشته قنات با قدمتی بین 100 تا 5000 سال در نقاط مختلف این شهرستان، به چشم می خورد که برخی از آنها بیش از 20 کیلومتر طول دارند و بیانگر فرهنگ و تمدن غنی این منطقه اند.
جمعیت شهرستان سراوان، بر اساس سر شماری سال 85 ،246 هزار و 100 تن اعلام شده که از این میان 94 هزار و 987 تن را ساکنان شهری و 148 هزار و 170 تن را نیز جمعیت روستایی شامل می شوند.
جاذبه های تاریخی و فرهنگی سراوان
به گزارش ایسنا، سنگ نگاره دره نگاران از جاذبه های گردشگری سراوان است که در 70 کیلو متری شمال غرب این شهر و در فاصله 36 کیلو متری شمال غربی روستا ناهوک بخش جالق شهرستان سراوان در دره ای به همین نام قرار گرفته و متشکل از مجموعه ای کم نظیر از نقش و نگار بر روی صخره هاست و به نظر می رسد مهاجرانی در اولین هزاره های پیش از میلاد به این سر زمین واردشده و با بومیان ان بر سر تصاحب محل به جنگ و ستیز پرداخته و عاقبت بر آنان پیروز شده اند .
موزه زنده سفال کلپورگان نیز کارگاهی هنری و به یادگار مانده از هنر سفالگری هزاره های قبل از میلاد در این منطقه است که در روستایی به همین نام و در فاصله 25 کیلو متری جنوب شرق شهر سراوان واقع شده است.  مسجد جامع دزک نیز در روستایی به همین نام در سه کیلومتری شرق سراوان واقع شده و از جمله مساجد اولیه و کهن استان به شمار می رود . مصالح اصلی و اولیه مسجد از خشت خام و ملاط گل است و برای اولین بار در متون تاریخی از این بنا در قرن چهارم هجری نام برده شده تا کنون نیز به دفعات باسازی شده است.
قلعه سب نیز از سالمترین و زیبا ترین قلعه های دوره اسلامی بلوچستان است . این قلعه زیبا و مستحکم در روستایی به همین نام در فاصله 45 کیلو متری جنوب غربی شهر سراوان در بخش سیب سوران این شهرستان واقع شده است. این بنا با مصالح عمده خشت و گل بروی صخره ای طبیعی ساخته شده است .
قلعه کنت نیز بنایست که در 80 کیلومتری جنوب غربی شهر سراوان واقع شده و روی صخره ای طبیعی در سه طبقه ساخته شده است، ورودی این قلعه در قسمت جنوبی آن در حدود 13 متر از سطح زمین ارتفاع دارد که به حیاط جنوبی قلعه منتهی می شود.
پدیده‌ای طبیعی و کم نظیر تپه نمکی که در نقطه میانی روستای گشت شهرستان سراوان واقع است، از دیگر جاذبه‌های گردشگری این منطقه است و شامل تپه‌ای نمکین مملو از املاح معدنی است که آرام آرام از دل آب جوشیده و بر سطح زمین جاری می شود و تپه حاصله نمک به جا مانده از این آب است.از این مکان در زمان زلزله آب فوران می‌کرد.
به گزارش ایسنا، زلزله 7.5 ریشتری امروز سراوان اگرچه بزرگترین زلزله 40 سال اخیر در تاریخ کشور بود اما خوشبختانه کشته‌ای نداشته و تنها چند تن از هموطنان سراوانی طی آن مجروح شده اند.


 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 29 فروردین 1392 - توسط: {login} - موضوع: {category}

سرزمین ایران اقلیم بهشت هاست ، شهمیرزاد نیز در 20 کیلومتری مرکز استان کویری، بهشت گم شده بر بام ایران شناخته می شود.استان سمنان از شمال به دامنه‌های البرز و جنگل‌ای سرسبز مازندران منتهی می‌شود و از جنوب پنجه در سینه کویر مرکزی ایران انداخته است و برای رسیدن به بهشت ناشناخته در استان کویری سمنان و دم زدن در هوای ناب و طبیعت بکرش راه چندان درازی پیش رو نیست.

 

شهمیرزاد در شمال شهر سمنان ـ مرکز استان - واقع شده است و پس از 20 دقیقه طی مسیر و برانداز مناظر سبز و زیبای کوهستانی، این شهر با طبیعت بکر و ناشناخته و البته زیبایش در برابر مسافران قرار می گیرد.

 

استان سمنان از گرمترین استانهای کشور محسوب می شود و نام استان سمنان بیشتر با کویرعجین شده است و وجود طبیعتی بکر و جنگلی در فاصله 20 دقیقه ای از مرکز سمنان، هر گردشگری را به خود جلب می کند.

 

از گرمای جاده کویری که رها می شوی به ناگاه خود را در میان انبوهی از درختان سبز و گندم زارهای زیبا گم می کنی. هوایی مطبوع آنچنان صورتت را نوازش می دهد که باور نمی کنی پشت سرت بیابان بوده و هرم داغ آفتاب و جریان آب در جویها، ستگی و تشنگی کویر را از تنت می زداید.

 

این شهر از طبیعتی زیبا و پوشش گیاهی سرسبز تشکیل شده است و میانگین دمای سالیانه آن 11 درجه سانتیگراد است که بین 16 درجه زیر صفر سردترین و 34 درجه بالای صفر در گرمترین ماه سال متغیر است. اختلاف ارتفاع سمنان و شهمیرزاد از سطح دریا بیش از هزار متر است و این امر از عجایب طبیعت استان سمنان است که در فاصله 20 کیلومتری تا این اندازه اختلاف دما وجود دارد بر همین اساس بی جهت نیست که شهمیرزاد را بهشت کویر نیز نامیده اند.

 

جمعیت ثابت شهمیرزاد بیش از 12 هزار نفر است که در تابستان و ایام نوروز به جهت استقبال زیاد مسافران و گردشگران به بیش از 50 هزار نفر افزایش می یابد و از این شهر دو راه ارتباطی 170 کیلومتری به ساری و 55 کیلومتری به دو آب در استان مازندران وجود دارد.

 

جاده شهمیرزاد - کیاسر - ساری از جاذبه های ویژه ای برخوردار است که کوه های بلند و سترگ البرز چون دیوارهایی عظیم دو سوی جاده را در آغوش گرفته و گاهی انگار جاده را در دل کوه نشانده اند. دشتهای اطراف با چشم اندازی بی بدیل هر نگاهی را به خود معطوف می کند، شهمیرزاد در امتداد این جاده واقع شده و مسافران و رهگذران را به دیدن و ماندن دعوت می کند.

 

چشمه های بی نظیر این شهر که از دیواره های البرز می جوشد و جاری می شود از بهترین آبهای معدنی به حساب می آید.

 

در بخش شمالی شهر، پیست اسکی جاذبه های زمستانی این شهر را نمایان می سازد و زمستان این شهر نیز گردشگران زیادی را برای ورزشهای مفرح زمستانی به سوی خود می کشد.

 

این شهر به شکل شیبدار با کوچه و خیابان پر از درخت، زیبایی نادری دارد که در کمتر ناحیه ای از ایران دیده می شود. زبان مردم شهمیرزاد زیرشاخه زبان گیلک به حساب می آید. نان محلی بهشت کویر با صنعت کشاورزی آن رابطه ای مستقیم و جالب دارد. نام نانی که مردم این شهر با گردو می پزند ، «تنبلک» است.

 

شهمیرزاد، بهشت کویر و نگین زمردین بر حلقه انگشترى شهرهاى حاشیه کویر مرکزى ایران است، سبز جامه اى بر قامت باشکوه طبیعت و تابلویى چشم نواز و دلفریب با قلم نقاش چیره دست عالم هستى و شهرى زیبا، باصفا و تاریخى در 20 کیلومترى شمال شهر سمنان مرکز استان کویری در دامنه هاى جنوبى کوههاى سر به فلک کشیده البرز شرقى با فاصله کمتر از 230 کیلومترى تهران که قدمت آن به روایت مورخین در کتب معتبر به عهد باستان مى رسد.

 

باغ های منطقه کوهستانی شهمیرزاد، یکی از منابع مهم درآمد مردم است. گردو نخستین گزینه باغداری و کشاورزی در این شهر محسوب می شود. پس از آن درختهای سربلند سپیدار و چنار، کوچه و برزن شهمیرزاد را به کوچه باغ های منحصر به فردی تبدیل کرده است.

 

وجود درختان سیب، انواع گلابی، زردآلو و آلبالو در باغ های شهمیرزاد، زیبایی دوچندانی را به هنگام به محصول نشستن می آفرینند که گویی بهشتی در دل کویر رخ می نماید و آب گوارا و خنک چشمه های شهمیرزاد طراوت را در فضا ایجاد کرده است، سایه درختان آلو و زیباییهای آنها در فصل بهار به هنگام شکفتن در کوچه باغهای این منطقه ، چشم هر مسافر تازه وارد را به خود جلب می نماید و محصول آلو بعد از گردو مهمترین محصول این شهر است.

 


درختان سر به فلک کشیده و کهنسال چندین هزار ساله نظیر گردو، چنار و درختانی نظیر تبریزی و بید مجنون مناظر بسیار زیبا و دلفریبی را در این شهر پدید آورده و استاد و نقاش چیره دست طبیعت تابلوی زیبایی را در این بخش از کشور آفریده که چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

 

شهمیرزاد دارای چندین قله و تپه است که بلندترین قله شهمیرزاد با ارتفاع 3810 متر ، «نیزوا» نام دارد که در دهستان چاشم بخش شهمیرزاد قرار گرفته است. سه قلعه تاریخی شیر قلعه، قلعه شیخی و دژ وهل از قلاع مهم این شهر است.

 

در ایالت «قومس» یا «کومش» - یکی از کانونهای مهم اسماعیلیان - می‌توان به «شیرقلعه» و «دژوهل» اشاره کرد که شیرقلعه بر اساس آمار میراث فرهنگی استان سمنان به عنوان قدیمی ترین ابنیه تاریخی شهرستان سمنان به دوره ساسانی باز می گردد. 16 چشمه، 15 نهر و حدود همین تعداد قنات و بیش از 10 استخر در این شهر وجود دارد.

 

شهمیرزاد را بهشت گم شده بر بام ایران و نگین و بهشت کویر می نامند و این لقب زیبنده آن است، که در میان بیابانی خشک چون گل سرخی سرزنده و شاداب، خودنمایی می کند.

 

این شهر در سفر هیئت دولت به استان سمنان به عنوان شهر نمونه گردشگری بین المللی به تصویب هیئت دولت رسیده است ولی جاذبه های شهمیرزاد هنوز بارور نشده و به رغم مهمان نوازی مردمان مهربانش گذر مسافران زیادی به این حوالی نیفتاده است.

 

شهر شهمیرزاد دارای جاذبه های گردشگری متنوعی است که ضمن اینکه در مسیر تردد زائران حرم رضوی قرار دارد می تواند محل تفرجگاه مناسبی برای استراحت مسافران نوروزی باشد.

 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 19 اسفند 1391 - توسط: {login} - موضوع: {category}شهرستان كازرون منطقه ای  است پر جاذبه كه به جهت داشتن خاك حاصلخیز ، سفره های فراوان آب های زیر زمینی ، تنوع منابع طبیعی و داشتن پوشش های گوناگون گیاهی در گذشته به « شهر سبز » شهرت داشته است .  این ویژگی ها شهرستان كازرون را به صورت نگینی در استان فارس ممتاز ساخته است .

جاذبه های طبیعی و گردشگری كازرون به قدری است كه می تواند در فصول مختلف سال جوابگوی مسافران از راه رسیده و مشتاقی باشد كه می خواهند مدت زمانی را دراین مكان سپری كرده ، به آسایش جسم و آرامش خیال بپردازند . آب تنی در چشمه سارها و رود خانه ها درفصل تابستان ، تماشای مناظر دل انگیز باغ های مركبات آن در پائیز ، سرمست شدن از بوی نرگس های شهلای آن در فصل زمستان و در نهایت تماشای طبیعت كم نظیر و دیدنی آن در فصل بهار، همه و همه بخشی از جاذبه های دیدنی شهرستان كازرون می باشد .

گر چه وصف این همه زیبائی كه طبیعت كم نظیر به مردمش هدیه كرده ، قابل توصیف نیست و در این مقال نمی گنجد ، اما به گفته شاعر : آب دریا را اگر نتوان كشید / هم به قدر تشنگی باید چشید. بنابراین برآن شدیم تا شمه ای از این همه زیبائی برای شما ترسیم كنیم ، اگرتوانسته باشیم . بنا براین سایت اینترنتی فرمانداری شهرستان كازرون شما را به دیدن مناظر طبیعی و زیبائی های  شهرستان كازرون دعوت می نماید و مقدم شما را گرامی می دارد.

« رواق منظر چشم من آشیانه ی توست / كرم نما و فرودآ كه خانه خانه ی توست »

برخی از نقاط دیدنی شهرستان كازرون به ترتیب حروف الفبا:

امام زاده سید حسین

امام زاده سید حسین بن امیر بن ابراهیم بن زین العابدین (ع) مهمترین امام زاده شهرستان كازرون می باشد كه در كنار روستای سید حسین در 23كیلومتری جاده كازرون به شیراز و در شمال شهرتاریخی  بیشاپور قرار گرفته است. این روستا به خاطر وجود چشمه سار پر آب و زیبای « سرآب شیر»،‌ درختان سرسبز و سر به فلك كشیده، باغ های مركبات بسیار كه آب های روان چشمه مزبور همیشه در آنها جریان دارد، ‌موقعیتی ممتاز داشته و یكی از مكان های تماشایی و زیارتی ، سیاحتی قابل توجه در استان فارس می باشد. امام زاده سیدحسین در حال بازسازی است و در طرح جامع آن مكان هایی  چون سالن اجتماعات، آمفی تأتر، درمانگاه ، زائر سرا، ساختمان اداری، پارك، زمین ورزش، چاپ خانه و فضای سبز در نظر گرفته شده است.

 

باغ  نظر كازرون

كشور ما ایران یكی از مناطق خشك و كم آب جهان است و توجه به آب و آبیاری و احداث قنوات و باغ ، از زمان های بسیار دور تا به حال مورد عنایت دولت ها بوده است. این موضوع در مناطق جنوبی ایران بیشتر مورد نظر حكومت ها بوده تا با ساختن باغ ها و غرس درختان گوناگون ضمن ایجاد محیطی با صفا به تولید انواع گوناگون میوه و سبزی اقدام كنند. فكر ایجاد باغ نظر كازرون از خواجه حسام الدین افشار فرزند خواجه حسین علی افشار حاكم كازرون بود وی در جمادی اول سال 1117 هجری قمری آب قناتی را در كازرون احداث و وقف كرد كه به خیرات مشهور شد. در وقف نامه آب خیرات آمده كه علاوه بر احداث قنات به ساخت مدرسه علوم دینی و احداث باغ نیز اقدام شود.

چندین سال بعد یكی دیگر از افراد خاندان افشار به نام خواجه علی قلی خان افشار در اجرای مفاد وقف نامه آب خیرات، باغی را احداث و آن را « نظر» نامید.

دكتر باستانی پاریزی درباره وجه تسمیه باغ نظرها چنین اظهار می دارد: « گر چه مورخین این باغ ها را به نام بانی آن ها مثلاً نظرعلی خان در كرمان، باغ نظر نامیده اند، اما عقیده بنده غیر از این است،این باغ ها متعلق به افراد بخصوصی نبوده بلكه عموماً دولتی، وسیع، عمومی و محل دیدن و منظره و تماشا كردن و تفریح مردم و در واقع پارك شهر بوده و شاید هم در اصل نام آن باغ نظرگاه بوده و كم كم به باغ نظر تقلیل پیدا كرده است.

بهر حال باغ نظر كازرون باغی مصفا و دلگشا بوده كه بیشتر درختان آن را نارنج های بلند قامت و مقداری درخت های انار، خرما و بكرائی را تشكیل می دهد. این باغ هم اكنون به عنوان محل تفریح و پارك  مورد استفاده مردم قرار می گیرد.

پارك تنگ تیك آب

در دامنه كوه شمالی كازرون تنگی قرار دارد كه  معروف به تنگ تیكاب است. در گذشته در فصل زمستان و بهار به جهت ریزش آب فراوان از صخره های موجود در تنگ، آنجا را به محیطی مصفا و دلگشا تبدیل كرده كه مردم شهر را بدانجا می كشاند تا از مناظر زیبای طبیعی آن لذت ببرند. صدای ریزش قطرات آب ، سنگ های پوشیده از خزه و سبزه، فراوانی گیاهان خودرو، چشم هر بینده ای را به خود جذب می كند. در چند سال اخیر به همت شهرداری كازرون این مكان به پاركی زیبا و فرح انگیز مجهز به برج های نوری، استخرهای بزرگ، آبشار مصنوعی و قهوه خانه سنتی گشته به طوری كه تمام روزهای هفته پذیرایی میهمانان كازرونی و مسافرین عزیز می باشد.

پیربنكی

در هشت كیلومتری جاده قدیم كازرون به شیراز، پس از عبور از كتل مشهور« پیرزن» بقعه ای ساده و گچی از دور نمایان می شود كه به « پیربنكی » معروف است. در گذشته مسافرین خسته پس از طی مسافتی چند از جاده شوسه كازرون به شیراز لحظاتی در این مكان به استراحت می پرداخته اند. این بقعه در مجاورت قبرستانی قدیمی واقع شده كه در آن سنگ تیرهای بزرگ و منقوش به خطوط و اشكال زیبا دیده می شود. ویژگی این بقعه كه زبان زد عام و خاص است، رویش دو درخت بنه(پسته كوهی) بر بالای بام و گنبد آن است. یكی از آن ها در انتهای فوقانی گنبد ریشه دوانده و مشخص نیست كه ریشه آن از كجاست امّا سرسبز است و هر ساله میوه می دهد. دیگری در لای دیوار بقعه بیرون آمده و با زمین ارتباطی ندارد. بقعه مزبور دارای سنگ قبری است كه در داخل ضریحی چوبی قرار گرفته است.

تنگ چوگان

در مجاورت ویرانه های به جای مانده از شهر تاریخی بیشاپور و در سمت شمال شهر میان دو رشته كوه سر به فلك كشیده تنگی پر از درختان سرسبز، بیشه زارها و مناظر فرح انگیز و جذاب قرار دارد كه به نام تنگ چوگان و به زبان محلی « تنگ شكون» معروف شده است. رودخانه شاپور از دل این تنگ می گذرد و چشمه زیبای ساسان در قسمتی از این تنگه فوران می كند . این چشمه در طول سالیان بسیار زیاد استمرار داشته و امروز نیز قسمتی از آب شرب شهرستان كازرون و بوشهر را تامین می كند و قسمتی از آن هم برای آبیاری زمین های زیر كشت كشاورزان منطقه  مورد استفاده قرار می گیرد.

 

چاه برفی عبدوئی

روستای عبدوئی در 25 كیلومتری شمال شرقی كازرون واقع شده است . اطراف این روستا  رشته كوههائی قرار گرفته كه قله ی یكی از آنها « چنگ » نام دارد كه تقریبا در 7 كیلومتری روستای عبدوئی می باشد . در نزدیكی قله ی چنگ چاهی به عرض 2 الی 3 متر و عمق 10 الی 12 متر وجود دارد كه به جهت انبار كردن و ذخیره كردن برف در آن به « چاه برفی » مشهور شده است . شكل طبیعی چاه طوری است كه كمتر در معرض تابش آفتاب قرار می گیرد واین مكان تقریبا در چنین محیطی كه اشعه تابناك آفتاب همه جا را می گیرد استثناست . این  خصوصیت باعث شده كه برف زمستانی انبار شده در داخل چاه ،  تا اواخر شهریور ماه  و در بعضی سالها تا آخر سال باقی بماند.

رفتن به محل چاه برفی از طریق روستای عبدوئی با پای پیاده 2 ساعت به طول می انجامد . تا قبل از رایج شدن یخچال در منازل ، چاه مذكور مهمترین منبع تامین برف و یخ شهرستان كازرون بوده است . حق نگهداری و بهره برداری از چاه برفی در اختیار شخصی به نام مرحوم كربلائی اسماعیل برفی بوده است كه برف های آن بوسیله الاغ و استر به كازرون و مناطق همجوار جهت فروش حمل می شده است .  دیدار این چاه و مناظر اطراف آن  بسیارجذاب و فرح بخش است .

چشمه رنجان

بخش كوهمره نودان ، از توابع شهرستان كازرون می باشد كه در مسیر جاده كازرون به شیراز واقع شده است . مقابل شهر نودان ( مركز بخش) در دامنه كوه ،  چشمه ی جوشان و مصفائی قرار دارد كه آب آن بسیار گواراست . این چشمه كه سراب اصلی آن از نودان است به چشمه « پیرسبز» و از آنجا به رودخانه ی شاپور متصل می گردد. در فصل زمستان به هنگام بارندگی حجم آب آن بسیارزیاد می شود.

از كنار جاده آسفالته تا محل اصلی چشمه ، جاده ای است شوسه و خاكی كه تا محل چشمه كشیده شده است . مسافران خسته از اوایل اردیبهشت ماه تا پایان شهریورماه و حتی مهر و آبان در آنجا به تفریح و سرگرمی می پردازند و از مناظر زیبای آن لذت می برند .

دریاچه پریشان ( فامور)

این دریاچه كه به زبان محلی «  پیرشون »  نامیده می شود در فاصله 15 كیلومتری  شرق شهر  كازرون واقع شده كه آبهای سطحی حاصل از ریزش های جوی حوضه ای به مساحت 263 كیلومتر مربع را در خود ذخیره می كند . آب این دریاچه از صدها چشمه كوچك و بزرگ مناطق دشت ارژن و دشت فامور فراهم می شود. از مساحت فوق 147 كیلومتر مربع دشتها و 116 كیلومتر مربع مساحت كوه و كوهپایه هاست . چشمه های زیادی در كف دریاچه وجود دارند كه خود منبع آب دریاچه است .

 


این دریاچه زیستگاه گونه های نایابی از پرندگان و آبزیانی چون درنا، پلیكان، فلامینگو، غاز، اردك، چنگر و... است. پریشان تنها دریاچه آب شیرین فلات ایران است كه عمق آب آن از 5/3 تا 5 متر گزارش شده است. ویژگی های مهم این دریاچه نه به خاطر داشتن ماهیان خوش طعم و آب شیرین آن است بلكه از نظر اكوسیستمی بسیار مهم و با اهمیت تلقی می شود به طوری كه 353 نوع پرنده بومی و غیربومی را در خود جای می دهد. پرندگان غیربومی و مهاجر این دریاچه از راههای بسیار دور یعنی از سیبری، كانادا و دانمارك، كیلومترها راه را طی كرده به آنجا می آیند و پس از گذران فصلی، دوباره به محل زندگی اولیه خود باز می گردند.

دشت بخنگ

در جنوب شرقی كازرون در مجاورت كوه بخنگ، دو دشت وسیع و حاصلخیز قرار دارد كه دشت سمت شمالی كوه را « دشتك» و دشت سمت جنوب آن به « دشت بخنگ» معروف شده است. این دو دشت به خاطر داشتن آب های وسیع زیرزمینی مورد توجه باغداران و كشاورزان قرار گرفته و در آن جا اقدام به احداث چاه و حفر قنات نموده اند. به طوری كه حاصل زحمت آنها در گذشته احداث دو رشته قنات تحت نام های « خیرات» و « بخنگ» بوده است. این دو رشته قنات با سابقه ای سیصد ساله ضمن سیراب كردن دشت ها و زمین های زراعی و باغات، دو آسیاب در اطراف شهر كازرون را به گردش در می آورده است. امروزه نیز قنات آب خیرات با آب گوارایش مورد استفاده قرار می گیرد. دشت بخنگ در اواخر فصل زمستان و تمام ماههای فصل بهار به خاطر سرسبزی و مناظر زیبای طبیعی آن از جمله بهترین محل تفریح و سرگرمی مردم كازرون محسوب می شود.

روستای دوان

این روستا در دو فرسخی شمال كازرون و یكی از مشهورترین توابع كازرون محسوب می شود. شغل اصلی مردم این روستا باغداری و كشاورزی است. غلاتی چون گندم، جو و محصولات باغی مانند انگور، انجیر و انار و... در آنجا پرورش می یابد از میان محصولات باغی، انگور آن در مناطق جنوبی و استان فارس از شهرت خاصی برخوردار است. مردم آنجابسیار سخت كوش و پركار هستند و در اكثر مناطق جهان به ویژه در سواحل جنوبی خلیج فارس و كشورهای عربی به كار اشتغال دارند. چون این روستا در منطقه كوهستانی واقع شده بیشتر زمینهای آن در دامنه های تپه ها و كوهها واقع شده كه با هزاران زحمت آن را به صورت پلكانی جهت كشت در آورده اند. منازل مسكونی آنها نیز به صورت پلكانی ساخته شده بطوری كه حیاط یك خانه بام خانه زیرین را تشكیل می دهد و از این جهت زیبا و قابل توجه است و در حقیقت می توان آن را « ماسوله» استان فارس نامید.

سرو كلانی

روستای كلانی در 28 كیلومتری شمال شرقی كازرون و در همسایگی روستاهای دشت برم و عبدوئی واقع شده است . در این روستا سرو بلند قامت و كهنسالی وجود دارد كه می توان به جرات گفت كه پس از سرو معروف « ابركوه» كهنسال ترین سرو شناخته شده در ایران می باشد . سالخوردگان روستا از روی حدس و گمان سن این سرو را بیش از 500 سال تخمین می زنند . مناطق و طبیعت اطراف این سرو بلند نیز ازجمله مناطق دیدنی شهرستان كازرون محسوب می شود .

شهرتاریخی بیشاپور

در فاصله 23 كیلومتری شمال غربی كازرون ، در مجاورت رودخانه شاپور و در كنار جاده شاهی كه پایتخت ساسانیان یعنی تیسفون را به تخت جمشید و تخت جمشید را به شوش  متصل می ساخت ، شهر تاریخی بیشاپور ساخته شد كه به جهت نزدیك بودن به سواحل جنوبی خلیج فارس برای ساسانیان بسیار با اهمیت بوده است . این شهر در مدخل دره ای خوش آب و هوا و پر از درختان لیمو، پرتقال، خرما، بیشه زار و چشمه سارها قرار گرفته كه به جهت داشتن حجاری ها و نقوش برجسته مهم دوره ساسانی یادآور عظمت و‌آبادانی دولت ساسانی به شمار می رود. این شهر را می توان در ردیف بزرگترین شهرهای دوره ساسانی به حساب آورد كه با شهرهای مهم جهان آن روز مثل انطاكیه و بیزانس رقابت داشته است.

این شهر با داشتن برج و با روهای بلند و استوار به صورت قلعه ای مستحكم ساخته شده و چهار دروازه به نام های دروازه هرمز، مهر، بهرام و دروازه شهر و دو آتشكده به اسامی ساسان و گنبد گلوشن داشته است. طرح اصلی شهر از دو خیابان شمالی جنوبی و شرقی غربی ساخته شده كه این دو خیابان در مركز شهر یكدیگر را قطع و در چهار اطراف این خیابان ها ساختمان دولتی با تزئینات زیبا ساخته شده بود.

آثار باستانی و ارزشمندی  ( مربوط به دوره ساسانیان ) دراین شهر وجود دارد كه در بخش آثار باستانی همین سایت به آن اشاره شده است .

غار شاپور

در انتهای تنگ چوگان در سینه كوه و در ارتفاع حدود 800 متری از سطح زمین غار بزرگی وجود دارد كه قطر دهانه آن حدود 30 متر می باشد و به واسطه قرار گرفتن مجسمه شاپور بر دهانه آن به غار شاپور معروف شده است . پرفسور گیرشمن باستان شناس شهیر فرانسوی احتمال می دهد آرامگاه شاپور در این غار باشد . مجسمه شاپور بر دهانه این غار، شاهكار پیكر تراشی ایران باستان است كه بعد از حدود 1700  سال هنوز با وجود وارد شدن آسیب های جدی به آن ، باقی مانده است . این مجسمه تنها مجسمه سنگی بازمانده از دوران باستان است كه حدود 6 متر ارتفاع دارد . سنگ حجاری شده این مجسمه از سقف غار تا كف آن ادامه داشته و هنرمندان عصر ساسانی با تلاش و كوشش بسیار موفق به آفرینش این اثر هنری گردیده اند . این مجسمه كه در گذشته های بسیار دور و به احتمال در اثر زلزله واژگون گردیده بود ، در سال 1336 هجری شمسی توسط ارتش ایران و بدون در نظر گرفتن اصول تعمیر كاری آثار باستانی ، تعمیر و مرمت گردید كه همین امر باعث از بین رفتن ظرافت های هنری در برخی از قسمت های مجسمه شده است .

 


دسترسی به غار مذكور پس از گذشتن از مسیری پر پیچ و خم و سخت امكان پذیر است .

گردشگاه میان كتل

این گردشگاه در جنوب غربی دشت ارژن و در مجاورت جاده قدیم  كازرون به شیراز،  در منطقه ای واقع شده كه به زیستگاه گوزن زرد ایرانی مشهور است. گردشگاه مزبور با داشتن فضای طبیعی كوهستانی و پوشش جنگلی انبوه و متراكم از درختان بلوط جاذبه های زیادی را در خود جمع نموده است. ارتفاعات اطراف میان كتل به ویژه در قسمت شمال، شمال شرقی و شمال غربی در زمستان های سرد سال از برف پوشیده می شود. گردشگاه مذكور در همه ماههای سال دارای قابلیت های گردشگری است و امید می رود با آغاز به كار جاده قدیم كازرون به شیراز نظر گردشگران زیادی را به خود جلب سازد.

نرگس زارهای كازرون

اطراف كازرون مملو است از گل های نرگس و نرگس زارهای متعدد. گل های نرگس كازرون از طراوت و مرغوبیت خاصی برخوردار است كه گونه های متعددی همچون نرگس شش پر، شهلا و معمولی را شامل می شود كه از میان آنها نرگس شهلا به جهت داشتن زیبایی و بوی ویژه مشهور است. بخش اعظم نرگس زارهای 25 هكتاری كازرون در منطقه « جره » ، « بلبك » ، « سرمشهد» ، «  فامور» كه همگی در بخش جره و بالاده و همچنین نرگس خشت در بخش خشت و كنارتخته قرار دارد.

این گیاه پیازدار با ارتفاع بین 30 تا 45 سانتی متر و با گل های 3 تا 8 تایی در فصل زمستان به گل می نشیند حدود گل دهی نرگس های كازرون 45 روز یعنی از اوایل دی ماه تا اواسط بهمن ماه می باشد. نرگس های كازرون به خاطر مرغوبیت زیاد خواهان زیادی دارد و به شهرهای اصفهان ، تهران، حاشیه های جنوبی خلیج فارس و ... صادر می شود. اخیراً به همت اداره منابع طبیعی كازرون سطح زیر كشت نرگس های كازرون به چهار برابر افزایش یافته و امید می رود كه با آغاز به كار تعاونی نرگس داران كازرون به توسعه كمی و كیفی بهتر و بیشتری بیانجامد.

 

 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 2 اسفند 1391 - توسط: {login} - موضوع: {category}کیش یکی از بهترین گزینه های سفر برای تعطیلات بهمن است؛ جزیره پرطرفدار آب های نیلگون خلیج فارس که در زمستان هوایی بسیار مطلوب دارد.

تعطیلات بهمن نزدیک است و اگر می خواهید این چند روز تعطیلی سفر بروید باید هر چه زودتر به فکر باشید و برایش برنامه ریزی کنید. این روزها هوا هم به سردی چند وقت قبل نیست و می توان امیدوار بود که تا آن تعطیلات هوا هم بهتر شود اما برای اینکه همه چیز را پیش بینی کرده باشید بهتر است که مقاصد جنوبی و گرم را در نظر بگیرید.

کیش مثل همیشه بهترین گزینه است. آنقدر هوا در اواخر بهمن خوب است که حتی می توان تنی به آب زد و در خلیج پارس شنا کرد. در حقیقت بهترین زمان سفر به جزیره کیش ماه های دی تا فروردین است. جزیره کیش در این ماه ها هوایی بسیار لطیف، دوست داشتنی و خاطره انگیز دارد.سواحل نقره فام
ساحلی نقره ای، آفتابی درخشان، آسمانی آبی، آب هایی نیلگون، هوایی پاک و آرامشی بی نظیر، جزیره کیش را به مروارید خلیج فارس تبدیل کرده است. یکی از شگفتی های جزیره مرجانی کیش، سواحل آن است، سواحلی نقره فام.


کشتی یونانی
در غرب جزیره یک کشتی عظیم الجثه در سواحل نیلگون کیش جا خوش کرده است که به کشتی یونانی معروف است. در یکی از روزهای گرم تابستان سال 1345، بومیان جزیره کیش ناگهان کشتی عظیم الجثه ای را که در نزدیکی روستای باغو به گل نشسته بود، دیدند.
 هنوز پس از گذشت سال ها دلیل به گل نشستن این کشتی در پس پرده ای از ابهام است اما گفته می شود به علت مه آلود بودن هوا و نبودن فانوس دریایی در سواحل جزیره کیش این اتفاق روی داده است.


شهر زیرزمینی کاریز
قنات کیش بیش از 2500 سال قدمت دارد و آب شیرین قابل شرب ساکنان جزیره را تامین می کرده، قنات کیش از نظر طول رشته قنات و یا عمق چاه ها قابل مقایسه با قنات های دیگر نقاط ایران نیست اما با توجه به شیب بسیار کم جزیره، چگونگی هدایت آب های زیرزمینی به سطح زمین در کیش بسیار مهم بوده و نشان می دهد که در زمان خود از پیشرفته ترین روش ها برای حفر قنات استفاده می کردند.


شهر باستانی حریره
 بقایای شهر حریره در امداد ساختمان های بندرگاه و دفاتر آن، قابل دیدن است. طبق نظر سازمان میراث فرهنگی، شهر حریره 800 سال قدمت دارد. گستره پستی و بلندی ها و خرابه های شهر قدیمی حریره حدود 120 هکتار وسعت دارد و روزگاری شهری هکتار وسعت دارد و روزگاری شهری بزرگ و آباد در منطقه بوده، دوران طلایی شهر حریره کیش از سال 367 تا 912 هجری قمری بوده است. آنچه امروز از این شهر بر جای مانده حجمی از معماری شهری است اما کمتر و به ندرت تاق ها و پوشش ها و سقف های سالمی بر جای مانده است جز در پاره ای موارد که پوشش های تاقی شکل سنگی از گزند تخریب در امان مانده اند.


روستای باغو
باغو از آبادی های قدیمی کیش است که در جنوب غربی جزیره قرار دارد. در حال حاضر این آبادی جز چند خانوار دامدار، سکنه دیگری ندارد. در بین بومیان حاصلخیزی این منطقه زبانزد است. در این منطقه بیشه انبوهی از انواع درختان بومی به چشم می خورد که در آن میان، مجموعه درختان کهنسال لور زیبایی چشمگیری دارد.
به منظور گسترش امکانات تفریحی و توسعه فضای سبز در جزیره و بهره برداری از زیبایی های طبیعی روستای باغو که از خاکی مستعد برخوردار است «پارک دلیران» با وسعت 60 هکتار در این منطقه احداث شده است.


پایاب کیش
  پایاب کیش که قدمتی دو هزار ساله دارد در محلی در نزدیکی مجموعه درخت سبز قرار گرفته است. این محل در سال های اخیر به نحو زیبایی بازسازی شده و هم اکنون یکی از جاذبه های سیاحتی جزیره است که تعداد زیادی از مسافران را به سوی خود می کشاند. در این محل یک چایخانه و رستوران غذاهای سنتی ایرانی برای پذیرایی از گردشگران دایر شده است.


آکواریوم
خلیج فارس از حیات آبزی بسیار متنوعی برخوردار است. گردشگران در هر گوشه ساحل، می توانند انواع ماهی ها و دیگر آبزیان را که برخی از آنها بسیار عجیب به نظر می رسند، در داخل آب های شفاف تماشا کنند. در آکواریوم کیش که در ساختمان کانون هنر قرار دارد انواع مختلفی از آبزیان زیبا و شگفت انگیز خلیج فارس نگهداری می شود. برای کسانی که امکان غواصی در زیر آب و دیدن ماهی های رنگارنگ زیبا را در محیط طبیعی خود ندارند، دیدار از این آکواریوم می تواند به یادماندنی و خاطره انگیز باشد.
پارک آهوان و باغ وحش


 بوستان آهوان با دو هکتار مساحت در انتهای خیابان فردوسی جزیره کیش قرار دارد و دارای 17 قفس برای نگهداری از انواع حیوانات است. شیر، آهو، روباه، شغال، میمون، گوزن و انواع پرندگان در بوستان آهوان نگهداری می شوند.
اسکله تفریحی
اسکله تفریحی مجموعه ای است که امکانات تفریحی از قبیل جت اسکی، قایق های پدالی (با ظرفیت چهار نفر)، قایق های ماهیگیری، قایق های پارویی، سه چرخه های آبی، امکانات غواصی و قایق های کف شیشه ای که گردشگران از آن برای تماشای دنیای شگفت انگیز آبزیان زیبای خلیج فارس استفاده می کنند.

 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 1 اسفند 1391 - توسط: {login} - موضوع: {category}

کیش یکی از بهترین گزینه های سفر برای تعطیلات بهمن است؛ جزیره پرطرفدار آب های نیلگون خلیج فارس که در زمستان هوایی بسیار مطلوب دارد.

تعطیلات بهمن نزدیک است و اگر می خواهید این چند روز تعطیلی سفر بروید باید هر چه زودتر به فکر باشید و برایش برنامه ریزی کنید. این روزها هوا هم به سردی چند وقت قبل نیست و می توان امیدوار بود که تا آن تعطیلات هوا هم بهتر شود اما برای اینکه همه چیز را پیش بینی کرده باشید بهتر است که مقاصد جنوبی و گرم را در نظر بگیرید.

کیش مثل همیشه بهترین گزینه است. آنقدر هوا در اواخر بهمن خوب است که حتی می توان تنی به آب زد و در خلیج پارس شنا کرد. در حقیقت بهترین زمان سفر به جزیره کیش ماه های دی تا فروردین است. جزیره کیش در این ماه ها هوایی بسیار لطیف، دوست داشتنی و خاطره انگیز دارد.

سواحل نقره فام

ساحلی نقره ای، آفتابی درخشان، آسمانی آبی، آب هایی نیلگون، هوایی پاک و آرامشی بی نظیر، جزیره کیش را به مروارید خلیج فارس تبدیل کرده است. یکی از شگفتی های جزیره مرجانی کیش، سواحل آن است، سواحلی نقره فام.کشتی یونانی


در غرب جزیره یک کشتی عظیم الجثه در سواحل نیلگون کیش جا خوش کرده است که به کشتی یونانی معروف است. در یکی از روزهای گرم تابستان سال 1345، بومیان جزیره کیش ناگهان کشتی عظیم الجثه ای را که در نزدیکی روستای باغو به گل نشسته بود، دیدند.هنوز پس از گذشت سال ها دلیل به گل نشستن این کشتی در پس پرده ای از ابهام است اما گفته می شود به علت مه آلود بودن هوا و نبودن فانوس دریایی در سواحل جزیره کیش این اتفاق روی داده است.شهر زیرزمینی کاریزقنات کیش بیش از 2500 سال قدمت دارد و آب شیرین قابل شرب ساکنان جزیره را تامین می کرده، قنات کیش از نظر طول رشته قنات و یا عمق چاه ها قابل مقایسه با قنات های دیگر نقاط ایران نیست اما با توجه به شیب بسیار کم جزیره، چگونگی هدایت آب های زیرزمینی به سطح زمین در کیش بسیار مهم بوده و نشان می دهد که در زمان خود از پیشرفته ترین روش ها برای حفر قنات استفاده می کردند.شهر باستانی حریره
بقایای شهر حریره در امداد ساختمان های بندرگاه و دفاتر آن، قابل دیدن است. طبق نظر سازمان میراث فرهنگی، شهر حریره 800 سال قدمت دارد. گستره پستی و بلندی ها و خرابه های شهر قدیمی حریره حدود 120 هکتار وسعت دارد و روزگاری شهری هکتار وسعت دارد و روزگاری شهری بزرگ و آباد در منطقه بوده، دوران طلایی شهر حریره کیش از سال 367 تا 912 هجری قمری بوده است. آنچه امروز از این شهر بر جای مانده حجمی از معماری شهری است اما کمتر و به ندرت تاق ها و پوشش ها و سقف های سالمی بر جای مانده است جز در پاره ای موارد که پوشش های تاقی شکل سنگی از گزند تخریب در امان مانده اند.روستای باغو

باغو از آبادی های قدیمی کیش است که در جنوب غربی جزیره قرار دارد. در حال حاضر این آبادی جز چند خانوار دامدار، سکنه دیگری ندارد. در بین بومیان حاصلخیزی این منطقه زبانزد است. در این منطقه بیشه انبوهی از انواع درختان بومی به چشم می خورد که در آن میان، مجموعه درختان کهنسال لور زیبایی چشمگیری دارد.به منظور گسترش امکانات تفریحی و توسعه فضای سبز در جزیره و بهره برداری از زیبایی های طبیعی روستای باغو که از خاکی مستعد برخوردار است «پارک دلیران» با وسعت 60 هکتار در این منطقه احداث شده است.پایاب کیش
پایاب کیش که قدمتی دو هزار ساله دارد در محلی در نزدیکی مجموعه درخت سبز قرار گرفته است. این محل در سال های اخیر به نحو زیبایی بازسازی شده و هم اکنون یکی از جاذبه های سیاحتی جزیره است که تعداد زیادی از مسافران را به سوی خود می کشاند. در این محل یک چایخانه و رستوران غذاهای سنتی ایرانی برای پذیرایی از گردشگران دایر شده است.آکواریوم


خلیج فارس از حیات آبزی بسیار متنوعی برخوردار است. گردشگران در هر گوشه ساحل، می توانند انواع ماهی ها و دیگر آبزیان را که برخی از آنها بسیار عجیب به نظر می رسند، در داخل آب های شفاف تماشا کنند. در آکواریوم کیش که در ساختمان کانون هنر قرار دارد انواع مختلفی از آبزیان زیبا و شگفت انگیز خلیج فارس نگهداری می شود. برای کسانی که امکان غواصی در زیر آب و دیدن ماهی های رنگارنگ زیبا را در محیط طبیعی خود ندارند، دیدار از این آکواریوم می تواند به یادماندنی و خاطره انگیز باشد.

 پارک آهوان و باغ وحشبوستان آهوان با دو هکتار مساحت در انتهای خیابان فردوسی جزیره کیش قرار دارد و دارای 17 قفس برای نگهداری از انواع حیوانات است. شیر، آهو، روباه، شغال، میمون، گوزن و انواع پرندگان در بوستان آهوان نگهداری می شوند.اسکله تفریحی


اسکله تفریحی مجموعه ای است که امکانات تفریحی از قبیل جت اسکی، قایق های پدالی (با ظرفیت چهار نفر)، قایق های ماهیگیری، قایق های پارویی، سه چرخه های آبی، امکانات غواصی و قایق های کف شیشه ای که گردشگران از آن برای تماشای دنیای شگفت انگیز آبزیان زیبای خلیج فارس استفاده می کنند.شرایط تور

سه شب و چهار روز اقامت در هتل چهار ستاره با صبحانه و ناهار رایگان، 20 درصد تخفیف گشت با کشتی تفریحی، 50 درصد تخفیف شام در هتل داریوش با موسیقی زنده، بلیت رفت و برگشت هواپیما برایتان در اتاق دو تخته 540 هزار تومان تمام می شود.

اگر بخواهید در هتل پنج ستاره بمانید بدون ناهار برایتان 560 هزار تومان و با ناهار برایتان 605 هزار تومان آب می خورد.

 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 16 بهمن 1391 - توسط: {login} - موضوع: {category}
Go Top