نبودن هايي هست كه هيچ بودني جبرانشان نمي كند

پورتال گروه اینترنتی ونداکلیک

ونداکلیک » جستجو

جستجو در میان مطالب سایت
مطالب پیدا شده: 100 مطالب (نتایج جستجو 1 - 20) :

 روانشناس دانشگاه کلمبیا معتقد است دردودل کردن با دوستان درباره شکست عاطفی بدترین نوع درمان قلب شکسته‌است،‌به‌جای آن فرد باید مسکن مصرف کرده افکار منفی را کاهش دهد.

براساس گزارش تلگراف، در گذشته تنها زمان بود كه مرهم دل شكسته به شمار مي‌رفت، اما دانشمندان امروزه باور دارند مصرف چند آسپيرين بهترين درمان براي قلب‌هاي شكسته است.

پروفسور واتر ميشل از دانشگاه كلمبيا معتقد است درد رواني شكست عشقي مشابه دردي فيزيكي است و بايد مشابه يك درد فيزيكي درمان شود.

وي همچنين معتقد است صحبت كردن درباره اين تجربه تلخ با دوستان تنها ميزان افسردگي فرد را افزايش مي‌دهد و توصيه مي‌كند تا حد ممكن از فكر كردن به موضوعي كه باعث اندوهگين شدن فرد مي‌شود، جلوگيري به عمل آيد.

به گفته وي، تجربه طرد‌شدگي در قالب درد فيزيكي تنها يك استعاره شاعرانه نيست، قلب شكسته و درد روحي خود را در قالب درد فيزيكي نمايش مي‌دهند. زماني كه به تصوير فردي نگاه مي‌كنيد كه قلبتان را شكسته، همان منطقه از مغز فعال مي‌شود كه در زمان سوختگي دست فعال خواهد‌شد.

ميشل مي‌گويد اگر در جواب دردودل‌هاي دوستتان به او بگوييد دو آسپيرين بخور و فردا صبح به من زنگ بزن،‌ شايد كمي سنگدل به نظر بياييد، اما اين‌درمان پايه‌اي علمي دارد. پژوهش‌هاي پيشين نيز نشان داده‌بودند كه افرادي كه دچار دل‌شكستگي مي‌شوند، احساسي مشابه با درد فيزيكي را تجربه مي‌كنند.

در اين مطالعه جديد مصرف مسكن‌هاي بدون نسخه،‌ از قبيل آسپيرين يا ايبوپروفن نسبت به دارونماها در التيام دردهاي عاطفي موفق‌تر عمل مي‌كنند. همچنين ميشل مي‌گويد عاقلانه‌تر آن است كه اين تجربه به صورت مداوم تكرار و ياد‌آوري نشود و از دوردست به آن نگاه شود. در حقيقت تجربيات منفي تنها بايد براي بررسي دليل وقوع آنها بررسي شوند و به تدريج بايد از آنها عبور كرد.

به گفته ميشل،‌ بازگويي و ياد‌آوري مداوم اين تجربيات تنها حال روحي فرد را وخيم‌تر مي‌كند و شدت افسردگي آنها را افزايش مي‌دهد. از اين رو حفظ فاصله با تجربه شكست به آنها امكان مي‌دهد ديدگاهي عيني‌تر از وضعيت خود به دست آورند بدون اينكه درد آنها تشديد شود. تكنيك حفظ فاصله مي‌تواند فشار خون فرد را كه تحت استرس عاطفي بالا مي‌رود را پايين نگه دارد.

 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 19 مهر 1393 - توسط: {login} - موضوع: {category}
مهر: سرگروه تيم ملي تكواندو كه دو طلا از دوحه و گوانگجو داشت بعد از شكست در المپيك لندن قصد داشت با طلاي اينچون از دنياي قهرماني خداحافظي كند كه جسور ازبك كه دو ماه قبل در فينال قهرماني آسيا موفق به شكست كرمي شده بود اين اجازه را به سرگرم تيم ملي تكواندو نداد تا كرمي وداع تلخي با تكواندو داشته باشد.

یوسف کرمی در همان راند اول 3 امتیاز به حریف داد و با وجود تلاشی که از خود نشان داد نتوانست برابر این حریف ازبکستانی امتیازات لازم را بگیرد و در پایان 5 بر 4 بازنده شد تا وداع تلخ و زودهنگامی با بازیهای آسیایی داشته باشد.

هفدهمین دوره بازی‌های آسیایی از 28 شهریور در اینچئون کره‌جنوبی آغاز شده و تا 12 مهرماه ادامه پیدا می‌کند. در این دوره از مسابقات 9501 ورزشکار از 45 کشور آسیایی در 36 رشته با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت. کاروان ورزش ایران نیز با 282 ورزشکار شامل 224 ورزشکار مرد و 58 ورزشکار زن در این دوره از مسابقات شرکت کرده است.

 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 8 مهر 1393 - توسط: {login} - موضوع: {category}

داستان کوتاه بارانهر وقت باران می‌گرفت این شعر به مغزش هجوم می آورد.و به سرعت پرتاب می‌شد به كوچه باغهای كودكیش؛ كوچه های باریك و پیچ در پیچ خیابان بهارستان؛ آن وقتها كه هنوز تهران پر بود از باغ و برگ چسبهای پیچیده به دیوارها و خانه های قدیمی. هر چند كه دوران عوض شده بود و در گوشه و كنار كوچه ها آپارتمان های 2 طبقه هم به ندرت خودنمائی می‌كردند...اما هنوز انگار همان بو ی خاك و كاهگلی كه روی بعضی از دیوارباغها مانده بود به مشامش می‌رسید.


حتی چهره مادرانی كه وقتی به دنبال دوستانش می‌رفت تا به مدرسه بروند در را با لبخندی درخشان به رویش باز میكردند با چادر نمازهای گلدار و دوست داشتنیشان؛ یعنی كه مادرند؛و دوستانی كه با یقه های سفید و گیسهایی سیاه با ربانهای پاپیون شده سفید با كیفهای دستی دوان دوان می آمدند؛ چهره بقال محل كه هر روز با آفتابه جلوی در مغازه اش؛ همان در های چوبی سبز-آبی؛ لنگه به لنگه؛ آب میپاشید و جارو میزد؛؛؛؛ لبو فروش محل كه روی گاری دستی اش لبوی داغ میگذاشت و با ملاقه روحی اشك چشم قرمز لبو را روی لبوی تكه تكه شده خریداران میریخت و هم میزد تا داغتر شوند؛ !چهره یكی یكی این افراد انگار به تازگی آنها را دیده باشد جلوی چشمانش رژه میرفت و همیشه لبخند زیبای مادر كه در را به رویش می بست و با حمدو سوره ای او را روانه میكرد؛ هر چند كه چند سالی در دوران دبستان با سر كشیدن چادر مشكیش و گرفتن دست او دست دردست به مدرسه میرفتند.


حتی در راه گهگاهی آرام آرام مادر شعرهای كتاب را كه خودش نیز بلد بود با او زمزمه میكرد؛ و چقدر دلچسب كه میدانستی مادران دیگر این كار را نمیكردند؛ و فقط مادر او بود: مادر او كه در این خاطرات همیشه این شعرها را بلد بود؛ گویند مرا چوزاد مادر؛تك تك ساعت چه گوید هوشیار؛ و......

 

آنقدر غرق در این رنگ و بو و نور و صدا و چك چك باران كودكی میشد كه تمامی مسیر را به ثانیه ای طی میكرد! اما همیشه در میانه این خاطرات تكه گمشده ای بود كه باعث میشد قلبش به طپش بیافتد؛ و مانند دوران نوجوانی گونه هایش گل بیاندازند.... مثل همه خاطرات خوش دوران كودكی و نوجوانی؛ مثل همه رویاها؛ همیشه یك نفر هست كه در خاطراتمان نیمه غبار آلود اما دلنشین و گرم در خاطرمان بماند.... همیشه یك نفر كه دورادور دوستتان داشته یا دوستش داشته بودید.. حس غریبی از عشق كودكی و جوانی.


چشمانش را بست و باز كرد نفس عمیقی كشید پر از بوی نم باران؛ مرطوب و دلچسب؛ هوا هوای كودكی؛ احساس كرد موهایش دورش ریخته و در زیر باران میدود كاری كه همیشه دوست می داشت ! با موهای باز و خیس توی حیاط دور حوض میدوید و توی چاله های كوچولوی آب چلپ چلپ میكرد ! اصلا خدایا چه ارتباطی بین این كودكی و باران و عشق هست كه همیشه یك احساس گنگ در كنار باران ته دلت قیلی ویلی میرود....؟؟؟ از خودش سئوال میكرد...این كیه كه همیشه وقتی یاد كودكیم می افتم یادم می آد و نمی آد.....؟؟؟؟ این سایه...؟

 

برای رد شدن از چهارراه نزدیك منزل كمی مكث كرد؛ خلوت بود به آرامی برروی خطهای سفید عابر پیاده كه او را به یاد روبانهای روی موهای بافته كودكی اش می انداخت قدم گذاشت. نگاهی به دو طرف خیابان كرد؛ هیچكس نبود با شادی تمام شروع به لی لی بر روی خطهای سفید عابر پیاده كرد... به آخر خط رسید سینه به سینه عابری دیگر محكم برخورد كرد؛ آخ ببخشید متوجه نشدم متاسفم.! خواهش میكنم اما من متوجه شما شدم؛ اشكالی ندارد؛ بفرمائید. كمی به سمت راست؛ كمی به چپ؛ آقای روبروئی هم و هر دو لبخندی توام با خجالت. گذشتند یكی به شرق یكی به غرب....


شلپ شلپ؛ با تعجب برگشت مرد جوان روی خطوط سفید لی لی می‌كرد؛ به آخرین خط كه رسید ایستاد و برگشت برایش دستی تكان داد به علامت خداحافظی یك آشنا. خنده اش گرفت و ناگهان خاطره ای به یادش آمد.در حیاط خانه دور حوض میدوید شلپ شلپ؛ شالاپ شولوپ؛ به آسمان نگاه می‌كرد كه چشمش به پشت بام همسایه افتاد؛ اسبابكشی همسایه جدید را هفته ای پیش دیده بود و مادری جوان كه دست پسركی كمی بزرگتر از خودش را در دست داشت. مادر به رسم رسیدن به خیر با سینی چای و نقل كمی پس از اسبابكشی به منزل همسایه رفته بود و اورا همراه نبرده بود. زیاد دلش نسوخته بود همسایه كه دختر نداشت؛ پسر بود و حتما شیطان.

 

چشمش كه به پشت بام افتاد دانه باران در چشمش رفت؛ كمی پلك زد و دقیق شد اما همانطور لی لی میكردو شلپ شلپ. پسرك به لبه پشت بام تكیه داده بود و دستش زیر چانه اش بود یك كیسه پلاستیك روی سرش كشیده بود و یك سیم فلزی كه یك رینگ گرد به آن آویزان بود را از پشت بام آویزان كرده بود پائین و تكان تكان میداد.


پسرك خواست تظاهر كند كه او را نگاه نمیكند و بازی خودش را میكند. او هم به كار خودش مشغول شد شالاپ شولوپ...چاله های آب روی برگهای نارنجی و زردو قرمز......چیزی از پشت بام افتاد نگاه كرد رینگ پسرك بود افتاد درست توی حیاط وسط یك چاله كوچولوی آب...شالاپ.


به بالا نگاه كرد پسرك كمی ترسیده بودو ناگهان گفت؛ سلام.


نگاهی به او انداخت باز دانه ای باران به چشمش افتاد پلك زد و تورهای كلاه تابستانی كه سرش گذاشته بود جلوتر كشید؛ گفت سلام! چرا انداختی؟؟


پسر گفت : نینداختم خودش افتاد میندازی بالا.

 

شانه ای بالا انداخت كه یعنی مهم نیست باشه....رینگ را از وسط آب برداشت هنوز طرحی كه رینگ گرد و نازك در چاله آب درست كرده بود دقیقا" به خاطرش بود؛ مثل یك بشقابی كه وسطش سوراخ باشد آب داخلش جمع شده بود خود رینگ طوسی مشكی بود و معلوم بود استفاده شده بود


با اینكه دختر بود ولی همیشه دوست داشت خودش هم یكی از اینها داشته باشد و با یك تكه سیم كه خمش كرده بودند؛ یك رینگ را مثل ماشین راه ببرد.... كمی به رینگ نگاه كرد.اوم مال خودش نبود باید پس می‌داد...برش داشت و بایك دست جلوی چشمانش را گرفت و بالا را نگاه كرد خواست مثلا حساب كند چقدر باید بالا بیاندازد. پسرك منتظر بود با دست اشاره كرد كه بینداز : یعنی می‌گیرمش...

 

امتحان كرد؛ پرت كرد به سمت بالا؛ نه نرسید.....پسرك گفت : محكمتر؛ بالاتر؛...باز خم شد و رینگ را برداشت پرتاب كرد رینگ چرخی خورد و بالا رفت و باز به سمت پائین برگشت . باز برش داشت و پرتاب كرد و با هر بار پرتاب بیشتر لذت میبرد و پسرك بیشتر تشویقش میكرد كه این خود تبدیل شده بود به بازی شاد و جذابی برای هر دو كه صدای خنده هر دو را زیر باران ریز و پودری شادتر جلوه میداد.دوباره پرتاب كرد؛ باشدت و قوی - رینگ با شدت به طرف زمین برگشت ؛ خودش را كنار كشید كه روی سرش نیافتد. رینگ به زمین افتاد و تكه ای از آن شكست.....


با ترس و ناراحتی به بالا نگاه كرد؟ پسرك گفت؛ چی شد. گفت : شكست......بغضش گرفت و بالا را نگاه كرد؛ وقتی دانه باران توی چشمش افتاد گریه اش گرفت. پسرك گفت : چه شد؟ راستی راستی شكست؟؟ و سئوالش بیشتر از واقعیت شكننده بودن رینگ شكننده بود..
یادش افتاد كه با چه گریه و هق هقی به آشپزخانه گرم مادر پناه برد؛ بوی آش شله قلمكار همه جا را گرفته بود؛ مادر داشت نعنا داغ و پیاز داغ روی كاسه های آش را میریخت و حیران پرسید : چی شده مادر؟ پاهای مادر را بقل كرد و گفت : رینگ پسر همسایه افتاد پائین و شكست.

مادر بقلش كرده بود و بوسیده بودش: چقدر یخ كرده لپهات مادرم... بیا گشنته بیا یك كاسه آش بخور گرم بشی قربون آن اشكهای گرمت بره مادر..


آخه رینگش شكسته؛ توی پشت بومه...


: عیبی نداره مادر الان میخواستم براشون آش ببرم با هم میریم رینگشو هم میدیم اون هم آش میخوره دیگه غصه نمیخوره ؛ مگه باهاش دوست شدی؟؟


فكر كرد؟ چه چیزی در كودكی بود كه بدون اینكه با كسی دوست باشیم میتوانستیم با او شاد باشیم و چه میشود كه در بزرگسالی نمیتوانیم گاهی اوقات با كسانی كه دوست هم هستیم شاد باشیم..... باز برگشت و از پشت سر به مردی كه با شادی به او دست تكان داده بود نگاه كرد.....


صدای تقه در و بعد صدای زنگ در؛ مادر گفت: بارك الله دخترم برو ببین كیه؟ صورتت هم پاك كن قربون او لپهای قرمزت ! و باز زیر لب گفت: یخ كرده بچه ام زیر بارون....

 

كلاهش را برداشت و روی میزی كه مادر كنار آشپزخانه گذاشته بود و رویش شیشه های آبغوره و آب نارنج و مرباها را با سلیقه چیده بود انداخت؛ از بس خیس بود شالاپ صدا كرد؛ به مادر نگاه كرد مادر خندیدو اشاره كه برو در را باز كن..


دوید همانطور كه صورتش را پاك می‌كرد؛ با كمی بغض و لبخندی كه از صورت مادر عاریه گرفته بود به سمت در رفت و در چوبی زرد رنگ را باز كرد........پسرك با یك رینگ سالم جلوی در بود خیس و خندان؛ كیسه روی سرش مانند ناودان از هر طرف آب می‌چكاند.


رینگ را به دستش داد و خندید؛ به سرعت دوید به سمت در خانه خودشان. برگشت نگاهی كرد ودر حالی كه پشتش به او بود ازنیمرخ دستی تكان داد و باز خندید. داخل خانه رفت و در را بست.


رینگ در دست خوشحال و خندان بدون كلاه به حیاط دوید؛ سرش را بالا گرفت پسرك لبه پشت بام منتظر بود.


با شدت تمام رینگ را به سمت بالا پرتاب كرد و صدای خنده هر دو تمام حیاط و پشت بام و آسمان و باران را پر كرد.

 

متوجه شد چند دقیقه ایست وسط چاله كوچكی از آب ایستاده و به نوك كفشهایش زل زده....... پشت سرش خطهای سفید عابر پیاده شبیه روبانهای پاپیون شده به گیسهای كودكیش بود.!

 

 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 6 مهر 1393 - توسط: {login} - موضوع: {category}
 

طالع بینی روزانه و فال حافظ شنبه 5 مهرماه

 

 

فال روزانه متولدین فروردین ماه


فال روزانه متولدین فروردین ماه :


امروز كاملاً آمادگی دارید كه یك ترانه و آهنگ عاشقانه را در میان جمع بخوانید، اما اگر شما با صدای بلند بخوانید، حتی زیباترین ترانه‌های عاشقانه نیز شعارگونه به نظر می‌رسند. خیالهای زیبا داشتن قابل تحسین است، اما به یاد داشته باشید كه لزومی ندارد آن را به حد افراط برسانید.


فال حافظ متولدین فروردین ماه :

 

مزن ز چون و چرا دم که بنده مقبل قبول کرد به جان هر سخن که جانان گفت
که گفت حافظ از اندیشه تو آمد باز من این نگفته‌ام آن کس که گفت بهتان گفت
تعبیر:عزیزی را از دست داده ای. هدف و آرزوی خود را گم کرده ای. بیهوده غمگین نباش و واقعیت ها را بپذیر و به آنچه داری رضایت بده و قانع باش. اسیر احساسات خود نباش که نتیجه ای ندارد


طالع بینی روزانه و فال حافظ شنبه 5 مهرماه

فال روزانه متولدین اردیبهشت ماه

فال روز متولدین اردیبهشت ماه :


 ‌
سخت است که بفهمید به اندازه کافی برای یادگرفتن آنچه که مورد نیاز است جستجو کرده اید یا نه؛ تا به عمق حقیقت دست یابید. به هر حال، بعضی اوقات، بهتر است تا دست از بررسی های خود بکشید و آنچه را که تا حالا یاد گرفته اید را به عمل درآورید و از آن استفاده کنید. یک باره شما می پذیرید که رسیدگی ها و تحقیقات شما یک چاله نامحدود است، و می خواهید چرخ های فکری خود را از چرخیدن بازدارید و به کار برگردید، و ارزش اطلاعات و آگاهی را در حل مشکل درک می کنید.


 


فال حافظ متولدین اردیبهشت ماه :


باد بهار می‌وزد از گلستان شا ه و از ژاله باده در قدح لاله می‌رود
حافظ ز شوق مجلس سلطان غیاث دین غافل مشو که کار تو از ناله می‌رود
تعبیر:بخت و اقبال مساعد به تو روی آورده است. از موقعیت ها به بهترین نحو استفاده کن. مغرور نباش زیرا ممکن است عقل و اندیشه ی تو را از بین ببرد و گمراه شوی. غفلت نکن.


طالع بینی روزانه و فال حافظ شنبه 5 مهرماه

فال روزانه متولدین خرداد ماه

فال روزانه متولدین خرداد ماه :

 

امروز دیگران مهارت های تان را تحسین می کنند و می خواهند که همراه شما باشند، چون حالا که فعل و انفعالات کهکشانی به نفع شما رقم خورده می توانید جادویی عمل کنید. به جای این که به دنبال برقراری روابط جدید باشید، سعی کنید همان روابطی را که اکنون دارید عمیق تر کنید.

شاید پیشبرد یک رابطه ی عاشقانه به مرحله ی بعد برای تان ترسناک به نظر برسد، اما بدانید که این خطر کردن ارزش اش را دارد.


فال حافظ متولدین خرداد ماه :

 

به ناامیدی از این در مرو بزن فالی بود که قرعه دولت به نام ما افتد
ز خاک کوی تو هر گه که دم زند حافظ نسیم گلشن جان در مشام ما افتد
تعبیر:مشکلی را که داری زیاد بزرگ و دشوار ندان. سعادت و نیکبختی در انتظار تو است و به مراد و آرزوی خود می رسی.

 


طالع بینی روزانه و فال حافظ شنبه 5 مهرماه

فال روزانه متولدین تیر ماه


فال روزانه متولدین تیر ماه :

 

برخی از شما تمرین کرده اید تا خستگی ناپذیر باشید.اما اکنون هیچ فایده ای ندارد.تغییرات زیادی در حال انجام است و شما مثبت می اندیشید.شاید همسرتان تغییرات را نپذیرد و به چیزهای قدیم اهمیت دهد.شما برای کارتان لیاقت و استعداد لازم را دارید. …فال حافظ متولدین تیر ماه :


خدا را رحمی ای منعم که درویش سر کویت دری دیگر نمی‌داند رهی دیگر نمی‌گیرد
بدین شعر تر شیرین ز شاهنشه عجب دارم که سر تا پای حافظ را چرا در زر نمی‌گیرد
تعبیر:ریا و دروغ را رها کن تا اعتماد مردم را جلب کنی. صداقت و درستی را پیشه ی خود ساز تا بهتر به هدف خود دست یابی. دوستان و ناصحان خیراندیش را از خود نرنجان زیرا در هر کار به کمک فکری دیگران احتیاج پیدا می کنی 


طالع بینی روزانه و فال حافظ شنبه 5 مهرماه

فال روزانه متولدین مرداد ماه


فال روزانه متولدین مرداد ماه :

 

حتی اگر شما از اینكه همیشه نقش قهرمان را بازی كرده‌اید خسته شده باشید، امروز هم افراد زیادی به شما تكیه كرده‌اند و از شما می‌خواهند كه از آنها حمایت كنید. عطارد در ماه اسد قرار دارد و اگر آنها متوجه بشوند كه خودشان هم باید بیشتر تلاش كنند شما خوشحال‌تر خواهید شد. شما از اینكه یك نفر كار بقیه را هم انجام دهد ناراحت می‌شوید.فال حافظ متولدین مرداد ماه :

 

در پیش شاه عرض کدامین جفا کنم شرح نیازمندی خود یا ملال تو
حافظ در این کمند سر سرکشان بسیست سودای کج مپز که نباشد مجال تو
تعبیر:گردش روزگار به کام تو است و اگر دچار مختصر رنج و غمی شدی، نگران نباش. خونسرد باش و حوصله کن. با همه ی مردم مدارا کن و مغرور نباش. خداوند را شکرگزار باش و قدر نعمات او را بدان و به دیگران محبت کن

طالع بینی روزانه و فال حافظ شنبه 5 مهرماه

فال روزانه متولدین شهریور ماه

فال روزانه متولدین شهریور ماه :

 

در حالیكه عطارد سیاره بخت شما وارد نشانه‌تان می‌شود، امروز می‌تواند برای شما روزی جادویی باشد. امروز چند ساعتی را در سكوت و خلسه به تمركز كردن بگذرانید و یا برای پیاده روی كردن به طبیعت بروید. این گونه فعالیتها نه تنها از نظر روانی برایتان مفید است، بلكه به شما توانایی سر و سامان دادن به اهدافتان را می‌دهد و در نتیجه شما می‌توانید برنامه روشنی برای خود تهیه كنید كه در نهایت لبخند را بر صورت شما خواهد نشاند.


فال حافظ متولدین شهریور ماه :

 

بادت به دست باشد اگر دل نهی به هیچ در معرضی که تخت سلیمان رود به باد
حافظ گرت ز پند حکیمان ملالت است کوته کنیم قصه که عمرت دراز باد
تعبیر:از کاری که در پیش گرفته ای نادم و پشیمان نباش و دو دلی و تردید به خود راه نده. نتیجه هرچه باشد به خیر و صلاح تو است
طالع بینی روزانه و فال حافظ شنبه 5 مهرماه

فال روزانه متولدین مهر ماه

فال روز متولدین مهر ماه :

 

ممکن است شما هیچ وقت این قدر راجع به خود متفاوت فکر نکرده بوده اید ولی دقیقاً کاری است که امروز می کنید.شما آن قدر انرژی دارید که می توانید که یک تنه درخت عظیم را از ریشه در آورید پس آنرا بیهوده هدر ندهید.امروز روز بی نظیری برای صحبت به مسائل بزرگ است و امروز بیش از همه می توانید خود را به جلو هل دهید.گرچه خیلی بلند پروازی نکنید چرا که در حال حاضر نمی توانید معجزه ای کنید. …فال حافظ متولدین مهر ماه :

 

جز این قدر نتوان گفت در جمال تو عیب که وضع مهر و وفا نیست روی زیبا را
در آسمان نه عجب گر به گفته حافظ سرود زهره به رقص آورد مسیحا را
تعبیر:غرور و تکبر را در زندگی از خود بران و با دوستان و آشنایان مهربان باش و در هنگام بی نیازی و آسایش به فکر سختی و مشقت زندگی دیگران هم باش. با مهربانی و دوستی و با یاری دیگران می توانی زندگی راحتی داشته باشی. با مردم متکبر و خودپسند همنشینی نکن. طالع بینی روزانه و فال حافظ شنبه 5 مهرماه

فال روزانه متولدین آبان ماه

فال روزانه متولدین آبان ماه :

 

امروز آن قدر قدرت دارید که می توانید به وعده های تان عمل کنید، اما باید حواس تان باشد که از این قدرت چگونه استفاده می کنید. انگار از جاهای ناشناخته ای به شما الهام می شود، اما دوستان تان حوصله ی این شدت احساسات شما را ندارند. اگر می خواهید که نتیجه ی خوبی عایدتان شود باید همین طور ادامه دهید، فقط این که از شور و حرارت تان کم کنید. بدانید که همه چیز را نمی شود گفت، همین که فقط یک لبخند بزنید و رد شوید کافی است.


 

فال حافظ متولدین آبان ماه :


وفا مجوی ز کس ور سخن نمی‌شنوی به هرزه طالب سیمرغ و کیمیا می‌باش
مرید طاعت بیگانگان مشو حافظ ولی معاشر رندان پارسا می‌باش
تعبیر:در زندگی، مشکلات فراوان است. سعی کن با صداقت به دوستان خود کمک کنی تا در هنگام سختی به کمک تو بشتابند. ریا و کینه را از خود دور کن و بیهوده در طلب خواسته های محال و دست نیافتنی خود را به زحمت نینداز. به خدا و کمک او اطمینان داشته باش.


  

 


 

طالع بینی روزانه و فال حافظ شنبه 5 مهرماه

فال روزانه متولدین آذر ماه

فال روزانه متولدین آذر ماه :

 

امروز چنان وسوسه ی رویاهای تان شده اید که دل تان می خواهد بگذارید و بروید به یک سرزمین عجیب و غریب. شاید امروز یک فرصتی دست دهد تا بتوانید یک کار جدیدی را شروع کنید. اما در هر صورت یادتان باشد که تنهایی کاری نکنید. تعاملات خود را با دیگران حفظ کنید تا انگیزه کسب کنید. افکارتان را با دیگران در میان بگذارید تا بتوانید با همفکری آن ها دست به کارهای خارق العاده بزنید.فال حافظ متولدین آذر ماه :


این تقواام تمام که با شاهدان شهر ناز و کرشمه بر سر منبر نمی‌کنم
حافظ جناب پیر مغان جای دولت است من ترک خاک بوسی این در نمی‌کنم
تعبیر:ثابت قدم و استوار هستی و در راه عشق و محبت می توان به تو اعتماد کرد. اهل حیله و مکر نیستی و همین تو را محبوب اطرافیان می سازد. مراقب حسودان باش تا با توکل به خداوند و خلق و خوی نیکوی خود موفق و پیروز شوی.طالع بینی روزانه و فال حافظ شنبه 5 مهرماه

فال روزانه متولدین دی ماه

فال روزانه متولدین دی ماه :

 

ممکن است امروز احساس کنید که به اندازه کافی موثر و فعال نبوده‌اید یااینکه کاری را اشتباهی انجام داده‌اید. اما مایل نیستید که همیشه در راه اشتباهی قرار داشته باشید؛ این تنها راهی است که باعث می‌شود شما احساسی ناخوشایند داشته باشید به خاطر اینکه شما معمولا می‌خواهید که راه خود را از میان یک موقعیت انتخاب کنید و به جای اینکه عقلانی آن را برگزینید احساسی انتخاب می‌کنید. زیاد در رابطه با آن فکر نکنید؛‌ فقط با همین شیوه‌ای که الان در پیش گرفته‌اید راه را ادامه دهیدفال حافظ متولدین دی ماه :

 

دهقان سالخورده چه خوش گفت با پسر کای نور چشم من بجز از کشته ندروی
ساقی مگر وظیفه حافظ زیاده داد کشفته گشت طره دستار مولوی
تعبیر:دنیا مزرعه ای است که هرچه در آن بکاری همان را درو می کنی. پیروزی و شکست انسان نتیجه ی اعمال و رفتار اوست. در صورت شکست باید به اعمال و رفتار خود نگاه کنی تا اشتباهات و خطاهای خود را بشناسی و از آن تجربه کسب کنی و چراغ راه آینده سازی.


 


طالع بینی روزانه و فال حافظ شنبه 5 مهرماه

فال روزانه متولدین بهمن ماه

فال روزانه متولدین بهمن ماه :

 

اكنون برایتان سخت است كه تصویر روشنی از اهدافتان در ذهن تجسم كنید، برای اینكه خیلی به اطرافیانتان وابسته شده‌اید. اگر توجه شما از كارهای خودتان به طرف شخص دیگری معطوف شده است، قبل از اینكه تصمیم مهمی بگیرید حواستان را خیلی جمع كنید. شما به هیچ وجه قصد ندارید كه چیزی را تغییر دهید، فقط این روزها باید از اهمیت روابطتتان آگاه شوید.فال حافظ متولدین بهمن ماه :

 

آن چه او ریخت به پیمانه ما نوشیدیم اگر از خمر بهشت است وگر باده مست
خنده جام می و زلف گره گیر نگار ای بسا توبه که چون توبه حافظ بشکست
تعبیر:از آرزوهای دور و درازی که می تواند تو را اسیر خود کنند دوری کن و بدان که هرچه برای تو پیش می آید خیر است. به لطف و کرم خداوند امیدوار باش . شکر خدا را بجای آور.
 


طالع بینی روزانه و فال حافظ شنبه 5 مهرماه

فال روزانه متولدین اسفند ماه

فال روز متولدین اسفند ماه :

 

اگر امروز همسر شما یا یكی از دوستانتان خیلی پرخاشگر شده است سعی كنید خونسردی خود را حفظ كنید. سریع واكنش نشان دادن باعث می‌شود طرف مقابلتان عقب نشینی كند و بنابراین شما می‌توانید برتری خود را ثابت كنید. اما این استراتژی قدیمی شده است، برای اینكه اگر كسی مجبور بشود به شكستش اعتراف كند، در حقیقت یعنی هیچ برنده‌ای وجود نداشته است. از مجادله كردن اجتناب كنید، اما چیزهایی را اعتقاد دارید واقعیت دارند را به زبان بیاورید.فال حافظ متولدین اسفند ماه :


من این مراد ببینم به خود که نیم شبی به جای اشک روان در کنار من باشی
من ار چه حافظ شهرم جوی نمی‌ارزم مگر تو از کرم خویش یار من باشی
تعبیر:با همه ی سعی و تلاش به نتیجه ی دلخواه و مطلوب نرسیده ای. نا امید نباش. بهتر است دوباره به اعمال و رفتار خود با تعمق بیشتری نظر بیندازی تا نواقص و معایب کار را بشناسی و آنها را برطرف سازی. کارها را نیمه تمام رها نکن. تا رسیدن به نتیجه ی دلخواه، دست از تلاش برندار.


 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 6 مهر 1393 - توسط: {login} - موضوع: {category}

 

 

زن و شوهرها بخوانند 


افكار غیرمنطقی؛  دیواری بین زن و شوهر

- همه باید مرا تایید كنند و دوستم داشته باشند مثلا همسرم بیشتر از اینكه به خودش فكر كند باید به من فكر كند.

- من باید فردی با كفایت و باهوش باشم و در همه جنبه‌‌های ازدواج به بهترین شكل عمل كنم. باید بدانیم هیچ‌كس كامل نیست و اگر ما این‌گونه فكر كنیم به هر حال یك‌جا ممكن است در زندگی درست عمل نكنیم و آن وقت است كه احساس بی‌‌كفایتی و اینكه همسر خوبی نیستیم ما را می‌آزارد.

- كار اشتباه باید به‌شدت تنبیه شود و باید كارهای اشتباه همسرم را تلافی كنم. كسانی كه این‌گونه فكر می‌كنند می‌‌خواهند همسرشان را آن‌طور كه دوست دارند اصلاح كنند كه هیچ‌گاه نیز نمی‌‌توانند چراكه این روش نتیجه عكس می‌‌دهد.

- هرگاه همسرم كاری را اشتباه انجام دهد او را سرزنش می‌كنم. سرزنش بزرگ‌‌ترین آسیب‌‌ها را به زندگی مشترك وارد می‌آورد.


- همسرم باید بداند من چه می‌‌خواهم و من خواسته‌هایم را به او نمی‌‌گویم. بعضی‌‌ها فكر می‌‌كنند اگر خواسته‌های‌شان را به همسرشان بگویند از ارزش آن كم می‌‌شود و دیگر فایده‌‌ای ندارد. باید خواسته‌‌ها را گفت به‌ویژه مردها معمولا خواسته‌‌های زنان را نمی‌‌دانند.

- اگر همه‌چیز وفق مراد من پیش نرود، فاجعه است و آنچه می‌خواهم از همه‌چیز مهم‌‌تر است. با این باور هیچ‌گاه توقعات‌مان برآورده نشده و رنجش‌ها روی هم انباشته می‌‌شود.

- نكند زندگی زناشویی‌ام در خطر قرار گیرد و من و همسرم با شكست روبه‌رو شویم. ترسیدن از آینده می‌‌تواند آینده را خراب كند و وقتی راجع به مسئله‌‌ای تفكرات منفی وجود داشته باشد ناخودآگاه درست پیش نخواهد رفت. لزومی ندارد كه وقتی اتفاق بدی نیفتاده است ما از ترس آن اتفاق زندگی خود را تلخ كنیم.

- این تفكرات غیرمنطقی می‌‌تواند ضربه‌‌های سهمگینی به زندگی وارد كند اما اگر بتوان آنان را با افكار منطقی جایگزین كرد هم خودمان راحت‌تر زندگی می‌‌كنیم و هم همسرمان.

حال به سؤال‌های زیر پاسخ دهید:

شاید این مـوارد بـه دلـیـل رفـتـارهـای شما به وجود آمـده باشند. به هر حال دلیـل بـروز آنها هر چه باشد، شایـد وقت آن رسیده که نگـاه دقیق‌تری به رابطه خود بیندازیـد و تصمیم خود را برای ادامه یا قطع آن اتخاذ کنید.

1. اگر در موقعیتی دور از همسرتان هستید، چند روز است که با شما تماس نگرفته است؟

1. مدام تماس می‌گیرد و جویای حالم می‌شود
2. يك روز
3. 2 روز
4. زیاد پیش می‌آید که از هم بی‌خبر باشیم.

اخطار 1 - چند روز با شما تماس نمی‌گیرد:

 البته این علامت لزوما نشان‌دهنده اتمام رابطه نیست اما اگر او سابقا عادت داشته که همیشه به شما تلفن کند، پس بدانید که یک جای کار اشتباه است.

2.هر چند وقت یکبار دعوا می‌کنید؟

1. هفته‌ای يك‌بار
2. هر 2،3 روز یکبار
3. روزی يك‌بار
4. روزی چند بار

اخطار 2 - دعوا کردن:

 آیا او به تازگی بیش از حد معمول از کوره‌ درمی‌رود؟ آیا به خاطر مسائل جزئی و بی‌ارزش بحث و مشاجره راه می‌اندازد؟ این مورد زمانی روی می‌دهد که طرف شما هیچ‌گونه تمایلی به ادامه ارتباط ندارد اما در عین حال نمی‌خواهد رابطه از طرف او قطع شود. بهتر است خودتان را گول نزنید، اگر احساس می‌کنید او به رابطه علاقه‌مند نیست، خیلی راحت از او در مورد این مطلب سؤال کنید.

 3. آیا شده این اواخر چندین ساعت ناپدید شود یا کارهای مشکوک از او سر بزند؟

1. اصلا
2. به ندرت
3. گاهی
4. بله

اخطار 3 - او مرموز می‌شود:

 او به شما نمی‌گوید کجا بوده یا با چه کــسی در حال برقراری مکالمه تلفنی است. شما دیگر نمی‌توانید به حریم شخصی او نفوذ داشته باشید. ممکن است برای چندین ساعت ناپدید شود بدون اینکه هیچ توضیح قانع کننده‌ای برای کار خود داشته باشد.

 4. آیا در صحبت‌هایش کلمه ما تبدیل به من شده است؟

1. اصلا
2. به ندرت
3. گاهی
4. بله

اخطار 4 - «من» جایگزین «ما» می‌شود:

 شما   بیشتر می‌نشستید و در مورد آینده مشترک‌تان صحبت می‌کردید؛ ما این کار را می‌کنیم، ما آن کار را می‌کنیم، ولی حالا او به شما می‌گوید: «من می‌خواهم این کار را انجام دهم» دیگر شما جزئی از آینده او به حساب نمی‌آیید.

 5. بیشتر اوقات فراغتش را چگونه صرف می‌کند؟

1. با من
2. تنها مشغول کاری می‌شود.
3. نمی‌دانم.
4. با دوستانش

اخطار 5 - او بیشتر وقت خود را با دوستانش صرف می‌کند:

 آیا می‌خواهید با دوستانش بجنگید؟ توجهی به شما ندارد؟ شما قبلا مهم‌ترین و باارزش‌ترین دارایی او بودید اما حالا دوستانش برایش مهم‌تر از شما هستند.

6. آیا با هم اختلاط می‌کنید؟

1. هر روز
2. هفته‌ای يك تا 2 روز
3. شاید ماهی يك‌بار
4. اصلا
 
اخطار 6 - با هم اختلاط نمی‌کنید:

 شاید قبلا چندین‌بار در هفته می‌نشستید و در مورد هر چیزی از آب و هوا گرفته تا اینکه چه بلایی بر سر لایه ازن خواهد آمد بحث می‌کردید اما دیگر هیچ خبری از آن بحث‌های طولانی‌مدت نیست.

 7. آیا در جمع یا مهمانی‌اي كه می‌روید، کسی متوجه تنش و خلاء عاطفی بین‌تان می‌شود؟

1. خیر همه‌چیز مثل همیشه است.
2. خیر قرار گذاشتیم جلوی دیگران نقش بازی کنیم.
3. به ندرت کسی متوجه می‌شود.
4. بله، اکثرا متوجه می‌شوند.

اخطار 7 - اطرافیان نسبت به رابطه شما مشکوک می‌شوند:

 دوستان و اطرافیان متوجه وجود تنش و خلاء عاطفی در رابطه شما شده و سؤال‌هایی از این قبیل را از شما می‌پرسند: «آیا همه‌چیز خوب پیش می‌رود؟»

8.آیا زیاد از حد از شما انتقاد می‌کند؟

1. خیر
2. به ندرت
3. گاهی
4. بله
 
اخطار 8 - بیش از هر زمانی از شما انتقاد می‌کند:

 می‌گوید «این چه لباش زشتی است؟!» البته این در حالی است که همین چند هفته پیش خود او پیشنهاد خرید لباس را به شما داده بود.

9. آیا در اوقات فراغت حرف مشترک یا سرگرمی مشترکی دارید؟

1. بله
2. گاهی
3. به ندرت
4. اصلا

10.آیا با شما مخالفت می‌کند؟

1. اصلا
2. به ندرت
3. گاهی
4. همیشه

  کلید تست:

گزینه 1 :1 نمره ، گزینه 2: 2 نمره، گزینه 3: 3 نمره و گزینه 4: 4 نمره دارد.

-  اگر جمع نمرات شما بین يك تا10 باشد، هیچ جای نگرانی نیست و رابطه شما از سلامت کامل برخوردار است.

-  اگر جمع نمرات شما بین 10تا20 باشد، در مواردی که پیش آمده تجدید نظر کنید و سعی در رفع آنها داشته باشيد زیرا رابطه خوبی دارید و حیف است.

-  اگر جمع نمرات شما بین 20تا30 باشد، کمی قضیه را جدی بگیرید و با همسرتان صحبت کنید تا با کمک هم بتوانید این مشکلات را حل کنید زیرا در غیر این‌صورت رابطه شما در سراشیبی قرار دارد.

-  اگر جمع نمرات شما بین 30تا40 باشد، باید هر چه سريع‌تر از روانشناس یا مشاور کمک بگیرید زیرا اين علائم نشان‌دهنده نزدیکی به اتمام رابطه را نشان می‌دهد.

 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 2 اردیبهشت 1393 - توسط: {login} - موضوع: {category}

 

چه جوری ازت جدا بشم؟


وقتی پای عشق به میان می‌آید، حکم قطعی صادر کردن آسان نیست. ساختن یک رابطه و ماندن در آن، بسته به شرایط شما، شخصیت هر دو نفرتان و نیازهایی که دارید می‌تواند زمین تا آسمان تفاوت پیدا کند. انگار با وارد شدن به دنیای عشق به یک هزارتوی ناشناخته وارد می‌شوید اما کافی نبودن شناخت‌مان از این رابطه به معنای ناتوانی در پیش‌بینی کردن آینده آن نیست. روانشناسان می‌گویند گرچه در چنین مواردی نمی‌توانیم حکمی قطعی و صددرصدی ارائه دهیم اما با بودن یا نبودن برخی از معیارها می‌توانیم حدس‌هایی در مورد آینده یک رابطه بزنیم. پس پیش‌بینی‌های ما را در ادامه این صفحه بخوانید و بعد در مورد رابطه‌ای که به آن وارد شده‌اید اما نمی‌توانید دل از آن بکنید، قضاوت‌کنید.

قصه از کجا شروع شده است؟

ماجرای اهمیت اختلاف سنی و تاثیرگذار بودنش بر آینده 2 نفر از سال‌های دور آغاز شده و هنوز هم ادامه دارد. در آن سال‌ها، مردها نان‌آور خانه بودند و وارد شدنشان به یک رابطه مستلزم توانایی‌شان برای اداره خانواده بوده است اما زن‌ها از آنجا که زودتر توانایی مدیریت خانه را به دست می‌آوردند و از نظر روانی سریع‌تر بالغ می‌شدند، می‌توانستند در سنی پایین‌تر به خانه بخت بروند و بر همین اساس، مردها معمولا در طول نسل‌ها از همسران‌شان بزرگ‌تر بودند. شاید در قرن حاضر تعریف تازه‌ای از نقش‌ها و مسئولیت‌ها ایجاد شده باشد اما هنوز هم این تفکر تا اندازه‌ای جریان دارد و اختلاف سنی یکی از پیش‌آگهی‌های مهم در ساختن زندگی مشترک است.از طرف دیگر بررسی‌های روانشناسان نشان می‌دهد زن‌ها زودتر از مردها به بلوغ فکری می‌رسند و به همین دلیل اگر مرد چند سالی از همسرش بزرگ‌تر باشد، رابطه آنها با تعادل بیشتری ادامه پیدا می‌کند. البته لازم است بار دیگر تاکید کنیم که این قانون در مورد همه و در هر شرایطی صادق نیست.

فاصله سنی دردسرساز شده؟

اختلاف سنی یکی از موضوعات بحث برانگیز در ازدواج است. معمولا روانشناسان معتقدند فاصله سنی بین 4 تا 8 سال، فاصله‌ای ایده‌آل است و اگر دو طرف بیشتر از 12 سال با هم اختلاف سنی داشته باشند، احتمال بروز اختلافات و چالش‌ها میان‌شان بیشتر است.  بر اساس این نگاه، قرار نیست همه ازدواج‌هایی که با وجود فاصله سنی کمتر یا بیشتر ایجاد می‌شوند، محکوم به شكست باشند اما آمارها نشان می‌دهد احتمال شکست در میان زوج‌هایی که در این محدوده امن قرار ندارند، بیشتر است و از آنجا که شما هم یک دهه با هم فاصله سنی دارید، ممکن است این تفاوت دلیل ایجاد برخی از مشکلات میان‌تان باشد.

نکند پشیمان شوید؟

در سنین 18 تا 25 سالگی، تغییرات شخصيتی با سرعت رخ می‌دهد. در این دوره فرد از نوجوانی به جوانی وارد شده و نیازها و نگرش او دستخوش تحول گسترده‌ای می‌شود. درحالی که فردی که تازه از نوجوانی گذشته و پا به دنیای جوانانی گذاشته نیازها و اولویت‌های دیگری برای زندگی دارد، فردی که در پایان سال‌های جوانی و نزدیک به میانسالی بسر می‌برد، زندگی را به شکلی دیگر نگاه می‌کند. همین تفاوت در نگاه و حتی در نیازهای این دو نفر می‌تواند اختلافاتی را میان‌شان ایجاد کند. شاید با وجود علاقه‌ای که از آن حرف می‌زنید، دنیای متفاوت شما باعث شدت گرفتن اختلافات‌تان باشد و هیچ‌کدام‌تان برای بیشتر شدن بحث‌ها و فاصله میان‌تان واقعا مقصر نباشید. شاید اگر در 30 سالگی این زندگی مشترک را آغاز می‌کردید، تنش‌های کمتری را تجربه می‌کردید یا در صورت زیاد بودن اختلاف نظرها، زودتر به فکر قطع رابطه می‌افتاديد. شما در سنی که هیجانات‌تان در اوج است وارد این رابطه شده‌اید و به همین دلیل درحالی که خودتان از مشکلات‌تان آگاهید در برابر ندای منطق مقاومت می‌کنید و حاضر به ترک این رابطه نمی‌شوید. از یک سو منطق‌تان می‌گوید رابطه باید قطع شود اما از سوی دیگر عواطف، شما را به ادامه دادن وادار می‌کند. اما واقعیت این است که منطق رابطه زندگی را به پیش می‌برد و در گذشت سال‌ها، عواطف کمرنگ و کمرنگ‌تر می‌شوند. پس سعی کنید رابطه‌تان را روی ستون‌های ناپایدار هیجان‌ها و احساساتی که حالا از نظرتان مهار ناپذیرند نسازید و به دنبال دلایلی منطقی برای ماندن در این رابطه یا خارج شدن از آن باشید.

با هم از چه حرف می‌زنید؟

گفتیم که بزرگ‌تر بودن مرد از زن احتمال موفقیت در زندگی را بیشتر می‌کند اما این اختلاف سنی نباید تا آنجا پیش رود که شکافی میان این دو ایجاد کند. روانشناسان معتقدند زن و شوهر نباید یک دوره تحولی کامل با هم فاصله داشته باشند. برای مثال زن نباید در آخر جوانی یا سال‌های آخر نوجوانی باشد و مرد در سال‌های آخر جوانی یا اوایل میانسالی بسر ببرد. در چنین شرایطی نگاه دو طرف به رابطه و انتظارات‌شان از آن بسیار متفاوت خواهد بود و این تفاوت‌ها مایه اختلافات و تنش‌ها در زندگی مشترک خواهد شد. تفاوت دوره زندگی، حتی خاطرات و نیازهای آدم‌ها را متفاوت كرده و زوجی که بیش از یک‌دهه با هم اختلاف سنی دارند را درگیر تنش می‌کند.

عشق ساختنی است نه پیدا کردنی

عشق واقعی رسیدن به این احساس خوشایند است که من پاسخ نیازهایم را در این رابطه گرفته‌ام. در این شرایط فرد می‌تواند برای ماندنش در زندگی مشترک دلایلی بیاورد، برای مثال بگوید توجهش به من زیاد است چون به موقع به خانه می‌آید، به من احترام می‌گذارد چون مرا با اشتیاق و کلمات مناسب به دیگران معرفی می‌کند و... اگر احساس می‌کنید در این رابطه به آنچه به دنبالش بوده‌اید رسیده‌اید و برای ادامه دادن می‌توانید دلایلی منطقی را فهرست کنید، می‌توانید نام‌تان را در گروه عاشق‌ها وارد کنید اما هرگز نگویید با وجود همه تلخی‌ها و مشکلات دوستش دارم. احساس دوست داشتن قرار است به زندگی شما رنگ تازه‌ای دهد، نه اینکه زندگی را به کام‌تان تلخ‌تر کند.چرا اینقدر درد می‌کشید؟

 جدا شدن از چنین رابطه‌ای آسان نیست اما اگر درد بی‌اندازه‌ای که این جدایی در شما ایجاد می‌کند دلیل ماندن‌تان است باید موضوع را با دقت بیشتری بررسی کنید. باید ببینید چرا جدا شدن برای‌تان اینقدر دردناک است و چرا نمی‌توانید از مرحله اول رابطه که همان احساس شدید خوش آمدن است کنده شوید. شاید ویژگی‌های شخصی شما و زندگی گذشته‌تان در این زمینه تاثیرگذار باشد. اما طولانی شدن رابطه هم می‌تواند کار را برای‌تان مشکل کند. 4 سال زمان زیادی است و معمولا گفته می‌شود یک رابطه از نقطه صفر تا زمان ازدواج بهتر است حداکثر 3 سال طول بکشد. تجربه نشان می‌دهد اگر دو طرف یک رابطه بعد از گذشت سال‌ها به نتیجه‌ای برای آینده رابطه نرسند، ارتباط‌شان وارد چرخه معکوسی می‌شود و نه‌تنها مشکلات میان آنها را بیشتر می‌کند بلکه توان‌شان برای مقابله با این مشکلات یا خارج شدن از رابطه را هم پایین می‌آورد. شاید بهتر باشد با کمک یک روانشناس موضوع را بررسی کنید و ببینید چه عوامل عاطفی‌اي شما را درگیر این رابطه نگه می‌دارند و چه عوامل منطقی باعث می‌شوند در کنار او بمانید. یادتان نرود با وارد شدن به یک رابطه عاطفی ما نوعی آزمون و خطا را آغاز می‌کنیم و اگر نمی‌توانید بعد از به خطا رسیدن آزمون‌تان از چنین رابطه‌ای دل بکنید، بهتر است هرگز به آن وارد نشوید.

 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 18 فروردین 1393 - توسط: {login} - موضوع: {category}

 

http://www.vandaclick.com/uploads/posts/2014-03/139520716143_hhh786.jpg

 

تمجيزك ، نورجيزك - يكي از داروهاي ترك اعتياد كه امروزه در سطحي وسيع مورد استفاده مصرف‌كنندگان موادمخدر به منظور ترك اعتياد قرار گرفته و مي‌گيرد ، تمجزيك است.


اين دارو براي اولين بار توسط يك شركت داروسازي انگليسي به صورت آمپول و قرص به بازار داروهاي ترك اعتياد عرضه شد. ظاهراً اين دارو از تركيب مرفين صنعتي ، هيدروكلرايد و ديگر داروهاي شيميايي ساخته شده است.

نام تجاري اين دارو تمجزيك است و نام‌هاي عاميانه آن كه در بين مصرف‌كنندگان شايع است ، تيمجيزك ، تيدي‌جيزك و اورجيزك است و نام‌هاي ژنريك آن كه در دسته بندي‌هاي دارويي از آن‌ها ياد مي‌شود بوپره‌نرفين و نوپره‌نرفين مي‌باشد.


نتايج تحقيقاتی كه با استفاده از تجربيات مصرف‌كنندگان اين دارو به دست آمده است نشان مي‌دهد اين دارو به قدري مخرب ، ويران‌گر و وحشتناك است كه در تصور نمي‌گنجد. بعد وحشتناك قضيه اين است كه مصرف‌كنندگان اين دارو به منظور ترك موادمخدر سنتي نظير ترياك و هرويين به مصرف آن روي آورده‌اند و يا توسط بعضي افراد كه كارشان ترك اعتياد است به آنها تجويز شده و بعد از مدتي چنان اعتياد سنگيني به آن پيدا مي‌كنند كه ابعاد تخريب آن از تصور ما و شما خارج است.

 

اين دارو اغلب به صورت آمپول به منظور تزريق وريدي تجويز و استفاده مي‌شود. درنظر بگيريد شخصي كه مقداري ترياك به صورت كشيدني يا خوراكي استفاده مي‌كند و به آن اعتياد دارد و درحاليكه با داشتن اعتياد به ترياك قادر است به امورات زندگي خود رسيدگي كند ، براي ترك اعتياد مراجعه مي‌كند و به او آمپول تيمجيزك تجويز مي‌شود و بايستي آن را به صورت تزريق استفاده كند. به دليل قدرت بالاي اين دارو شخص مصرف‌كننده بعد از چندبار استفاده طوري نشئه مي‌شود كه با مقادير بسيار زياد ترياك و حتي هرويين به آن نشئگي نمي‌رسد.


 بعد از مدتي ترس او از تزريق از بين مي‌رود و حتي نسبت به تزريق شرطي هم مي‌شود زيرا عمل تزريق مقدمه‌اي است براي نشئه شدن. در اين حالت او خودش عمل تزريق را انجام مي‌دهد ، رفته رفته نقطه تحمل يا تلورانس مصرف بالا مي‌رود و از روزي يك يا دو عدد آمپول به تدريج به عددي مي‌رسد كه شما باورتان نمي‌شود.

 

جايگزيني اين دارو و اعتياد به آن وضعيتي را به وجود مي‌آورد كه مصرف‌كننده نه تنها نمي‌تواند آن را كنار بگذارد بلكه اگر بخواهد به مصرف قبلي خودش يعني ترياك هم برگردد ، نمي‌تواند. در اين فرايند ، يعني اقدام به ترك اعتياد ترياك ، يك معتاد ساده با مصرف ترياك به يك معتاد تزريقي تبديل مي‌شود كه روزانه بايستي ده‌ها آمپول به خودش تزريق كند و ديگر قادر به ادامه زندگي و رسيدگي به امورات روزمره خود نيست.

 

داستان داروهاي ترك اعتياد و تجويزهاي بعضي افراد كه خود را متخصص ترك اعتياد مي‌دانند ، داستان بسيار تلخ و گريه‌آوري است كه تمامي مصرف‌كنندگان موادمخدر كه قصد ترك اعتياد خود را دارند با آن آشنا هستند و خوب مي‌دانند كه اين افراد چگونه آن‌ها را از چاله درمي‌آورند و به چاهي عميق مي‌اندازند كه بيرون آمدن از آن بسيار سخت و طاقت‌فرساست. جالب است بدانيدكه شركت سازنده اين دارو در اروپا ادعا كرده است كه اين دارو بهترين جايگزين براي موادمخدر و ترك آن است درحالي كه تجربه مصرف‌كنندگان اين دارو هرگز چنين چيزي را تأييد نمي‌كند.

يكي از مصرف‌كنندگان اين دارو مي‌گويد بعد از گذشت مدتي از مصرف اين دارو گاهي اوقات 20 عدد آمپول تمجيزك در روز تزريق مي‌كرده است.


از عوارض اعتياد به اين داروي خطرناك مي‌توان به علاقه شديد به تزريق و شرطي شدن نسبت به آن ، بي‌قراري شديد و تشنج ، كمر درد ، بي‌خوابي ، ضعيف شدن و پوكي استخوان به گونه‌اي كه با كوچكترين ضربه منجر به شكستگي استخوان مي‌گردد ، لكه‌هاي پوستي ناشي از آسيب‌هاي كبدي ، پرخاشگري ، بي‌حسي بدن و خواب رفتن اعضاي بدن ، فراموشي ، برخورد با ديوار و عدم تشخيص موانع اشاره كرد.

شايان ذكر است تاكنون تعداد زيادي از مصرف‌كنندگان اين دارو، توانسته‌اند  براي هميشه اعتياد خود را به اين داروي خانمان‌سوز درمان كنند.

 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 28 اسفند 1392 - توسط: {login} - موضوع: {category}

سرویس فرهنگی «فردا»: تينا پاكروان با آنكه جوان است، اما تجربه 20
سال فعاليت در سينما و تلويزيون ايران در مقام مدير توليد، بازيگر، دستيار
كارگردان و كارگرداني را در پرونده خود دارد. او
كه اكنون اولين فيلم سينمايي خود را در جشنواره فجر ارائه داده است، از
دغدغه‌هاي خود در‌باره فيلمسازي در ايران و آسيب‌هاي آن با ما سخن مي‌گويد.براي شروع گفت‌وگو بد نيست اشاره‌اي كنيد به
اين موضوع كه از چه زماني فعاليت سينمايي خود را شروع كرديد و چگونه وارد
اين عرصه شديد؟


16 ساله بودم كه با نقد فيلم نرگس و
ناصرالدين‌شاه آكتور سينما در مجله گزارش فيلم كارم را شروع كردم. البته
خيلي به اين كار ادامه ندادم و پس از ديپلم به دانشكده سينما تئاتر رفتم و
در رشته كارگرداني مشغول به تحصيل شدم. بعد هم به امريكا رفتم و در رشته
كارگرداني، بازيگري و تهيه‌كنندگي ادامه تحصيل دادم. البته قبل از رفتن به
امريكا در فيلم «سگ‌كشي» دستيار آقاي بهرام بيضايي بودم. بعد از بازگشت از
امريكا مدير توليد «سنتوري» آقاي مهرجويي، برنامه‌ريز و مدير توليد فيلم
«وقتي همه خوابيم» آقاي بيضايي و مجري طرح و مدير توليد فيلم «جرم» آقاي
كيميايي شدم. اخيراً هم به عنوان مجري طرح و بازيگر در فيلم «متروپل» در
خدمتشان بودم. در «سال‌هاي مشروطه» آقاي ورزي و «مسافر بهشت» آقاي فريدون
جيراني بازي كردم. با ايشان دو تله فيلم در مقام تهيه‌كننده همكاري داشتم و
يك فيلم را ايشان تهيه‌كننده بودند و من كارگرداني كردم. امسال هم فيلم
«خانوم» را با تهيه‌كنندگي مشترك با آقاي سيدزاده و كارگرداني خودم به بخش
نگاه نو جشنواره فجر ارائه دادم كه ديپلم افتخار بازيگري به خانم پانته‌آ
پناهي‌ها تعلق گرفت.


شما فيلم كوتاه موفقي به نام «اينجا شهر من بود» هم داريد؟


بله، فيلم كوتاهي است در‌باره روزهاي اولي كه
جنگ در خرمشهر شروع شد. يك پلان سكانس هشت و نيم دقيقه‌اي بدون كات و
تدوين است. اداي ديني بود به خرمشهر. متأسفانه در ايران ديده نشد و در
جشنواره‌ها آن را گم كردند و گفتند فيلمت را به ما ندادي! ولي در بيرون از
ايران منتخب 22 جشنواره بين‌المللي بود و در هفت جشنواره جايزه بهترين فيلم
را گرفت. مهم‌ترين جايزه‌اي كه گرفتم و برايم بسيار عزيز است، جايزه
بهترين فيلم آسيا در ژاپن بود كه از دست امير نادري گرفتم.


شما مدت 20 سال است كه در پروژه‌هاي مختلف كار كرده و تجربه‌هاي فراواني اندوخته‌ايد. به نظر شما چرا مخاطب با سينما قهر كرده است؟


به دليل اينكه فيلم خوب كم داريم. وقتي به شعور مخاطب احترام بگذاريم مي‌آيد و استقبال مي‌كند.


خب، اين مستلزم آن است كه مخاطب را باشعور فرض كنيم. به نظر مي‌رسد در برخي از فيلم‌ها اصلاً چنين فرضي وجود ندارد.


كارگردان فيلم مي‌سازد كه مردم ببينند. اگر
غير از اين باشد فيلم را براي چه كسي مي‌سازد؟ به نظر من مردم فيلم خوب و
بد را تشخيص مي‌دهند. به‌كلي با اين تفكر كه مردم متوجه پيام فيلم نمي‌شوند
مخالفم. اگر اين طور است پس فيلم را براي چه كسي مي‌سازيم؟ اين حرفي كه
مي‌زنم تكراري است، ولي لازم است بارها و بارها تكرار شود. سينماگران ما دو
دسته شده‌اند؛ يك عده فيلم را براي جشنواره‌هاي آن طرف مي‌سازند و يكي از
مضاميني كه مورد پسند جشنواره‌هاي خارجي است دقيقاً همين است كه مردم خود
را عقب‌مانده و كم شعور نشان بدهيم. يك عده هم فيلم مي‌سازند كه مخاطب را
به سينما بكشانند و نه اينكه دغدغه‌هاي او را مطرح كنند. در اين ميان درصد
كمي هم هستند كه فيلم را براي مردم مي‌سازند و از دغدغه‌هاي آنها حرف
مي‌زنند. گروهي هم سعي مي‌كنند مردم را بخندانند كه آنها هم برايم عزيزند.


دست كم عملكردشان شريف‌تر از كساني است كه به شعور مخاطب توهين مي‌كنند.


قطعاً، اما گروه اول فيلم براي جشنواره‌ها
مي‌سازند و تمام فكر و ذكرشان اين است كه ببينند سياست جشنواره‌هاي آن طرفي
چيست و بر اساس ظرفي كه آنها به دست‌شان مي‌دهند، محتوا را داخلش
مي‌ريزند. ظرف را هم كه بلد نيستند و در نتيجه معجون عجيب و غريبي از كار
در مي‌آيد. كسي مثل آقاي فرهادي با سال‌ها پشتوانه فيلمنامه‌نويسي موفق شده
و عده‌اي بدون اينكه بلد باشند چه كار كنند، تقليد ناقصي از كارهاي ايشان
انجام مي‌دهند. به نظر من شرط اول فيلمسازي اين است كه بداني چه مي‌خواهي
بگويي. حالا اگر آن محتوا را مي‌خواهي در قالب ديگري بريزي و اداي او را در
بياوري و كاري كني كه او تأييدت كند، بحث جدايي است، البته به نظرم اين
كار هم جواب نخواهد داد.


مشكل اين است كه اغلب حرف قابل دفاعي نمي‌زنند. بيشتر اداست.


آقاي فرهادي ته قصه‌هايش را باز مي‌گذارد،
حالا من بدون اينكه بدانم او چرا اين كار را مي‌كند، بيايم و تقليد كنم و
ته فيلمم را باز بگذارم. اينكه فيلم نمي‌شود. به نظرم اين نوع رفتار ناشي
از بيسوادي نسبت به اين حرفه است. يا ديده‌اند كه برخي از كارگردان‌هاي
موفق فيلمشان قصه ندارد و بدون اينكه ساختار اين نوع فيلم‌ها را بشناسند،
سينماي بي‌قصه مي‌سازند، در حالي كه مردم به سينما مي‌آيند تا قصه ببينند و
اساساً اين كار سينما بوده و سينما بر اساس داستان شكل گرفته است. شما
هنوز فيلم‌هاي چهار ساعته كلاسيك را مي‌نشيني و تماشا مي‌كني و خسته هم
نمي‌شوي، ولي بعضي از فيلم‌هاي 90 دقيقه‌اي را حوصله نمي‌كني ببيني.


چون فيلم‌هاي كوتاهي هستند كه به آنها آب بسته‌اند.


دقيقاً همين طور است. بخشي از فيلم‌هاي
جشنواره اين مشكل را داشتند كه فيلم‌هاي كوتاهي بودند كه در مدت زمان بلندي
بيان مي‌شدند و مي‌ديديسالن بعد از چند دقيقه خالي مي‌شود.


اولين چيزي كه بايد يك فيلمساز در نظر بگيرد
احترام به شعور مخاطب است، چون اگر من به مخاطبم احترام بگذارم، او هم به
من احترام مي‌گذارد. اگر مي‌خواهم مردم را به سينما بياورم بايد اين را حس
كنند كه منِ فيلمساز دوستشان دارم و حس مي‌كنم اثري را كه براي آنها
ساخته‌ام دوست خواهند داشت.


حتي ممكن است منِ مخاطب اثرتان را دوست
نداشته باشم، ولي وقتي احساس كنم به من احترام گذاشته‌ايد به شما احترام
مي‌گذارم. گاهي به مخاطب بي‌حرمتي مي‌شود و چپ و راست هم در اين كار با هم
فرقي ندارند.


به نظر من دليل اول روي گرداندن مخاطب از
سينما همين است. علت دوم اين است كه ما سينماي مناسب نداريم. در تهران قديم
سينماها در جاهاي درستي قرار داشتند. آن موقع وقتي مي‌خواستي به سينما
بروي مي‌توانستي راحت در خيابان‌هاي اطراف ماشينت را پارك كني و با خانواده
به سينما بروي، ولي الان حقيقتاً آدم اسير مي‌شود. نه جاي پاركي هست و نه
سينما وضعيت مناسبي دارد. بخشي از احترام به مخاطب هم در اينجا تعريف
مي‌شود.


يك واقعيت مهم را هم نبايد ناديده گرفت. آن روزها شبكه‌هاي مختلف تلويزيوني، سي‌دي و ابزار ديگر وجود نداشت.


درست است، ولي در همين شرايط هيچ ‌وقت سينما
پرديس‌ها خالي نيستند، در حالي كه سينماهاي برجسته مركز شهر خالي‌اند.
تعداد سينماهايمان كم است و سينماهاي خوب و سر پا از آن هم كمتر. امكاناتي
كه براي رفتن به سينما به مردم مي‌دهيم صفر است. سينمادارها هم از پس هزينه
نگهداري سالن‌هاي خود برنمي‌آيند و نمي‌توانند سرويس مناسب بدهند و در
نتيجه مردم ترجيح مي‌دهند در منزلشان بنشينند و فيلم تماشا كنند. سي دي
فيلم‌هاي سينمايي هم مثل خيلي چيزها به ايران آمد، بي‌‌آنكه فرهنگ آن
بيايد. در امريكا شما امروز فيلمي را مي‌بينيد و سي‌دي آن سه ماه بعد در
مي‌آيد و قيمت آن هم در روزهاي اول 40، 50 دلار است. قيمت اين سي‌دي به
مرور و به‌تدريج كاهش پيدا مي‌كند، اما نهايتا هم به هشت دلار مي‌رسد كه
باز يك دلار از بليت سينما گران‌تر است. بنابراين كسي نمي‌گويد ما پنج
نفريم، اگر برويم سينما مي‌شود 25 هزار تومان، سي‌دي را مي‌خرم 2 هزار
تومان و پنج نفري مي‌بينيم.


حالا فرض را بر اين مي‌گيريم تمام سينماهاي
ما از لحاظ سهولت رفت و آمد و تجهيزات درجه يك باشند. باز سينماهاي ما با
اين فيلم‌ها پر مي‌شوند؟


نه، گفتم كه اولين شرط اين است كه فيلم خوب بسازيم.


به نظر شما فيلم خوب چه فيلمي است؟


فيلمي كه بتواند با مردم ارتباط برقرار كند و
مردم قصه آن را دوست داشته باشند. در سينماي ورشكسته پارسال فيلم «هيس!
دخترها فرياد نمي‌زنند» مي‌فروشد. چرا؟ چون هم قصه دارد و هم از دردي حرف
مي‌زند كه كسي تا‌كنون جرئت نكرده بود در باره‌اش حرف بزند، آن هم با يك
نگاه زنانه كه يك كارگردان زن مطرح مي‌كند.


واقعاً به اندازه كافي ديده شد؟


بله، با توجه به تحريم‌ها و وضعيتي كه مردم
از نظر اقتصادي داشتند و نگران و خسته هم بودند، بيشتر از كافي هم ديده شد.
در چنين شرايطي 5 ميليارد فروش خوب بود.


پس معضل ما فيلم خوب است؟


بله، تعداد فيلم‌هاي خوبي كه در سال ساخته مي‌شوند كم است.


چه ضرورتي براي ساخته شدن اين همه فيلم وجود
دارد؟ اين فيلم‌ها كه اكران نمي‌شوند، مخاطب هم ندارند، جايي هم كه پخش
نمي‌شوند، پس براي چه كسي ساخته مي‌شوند؟ وقتي 65 فيلم اولي داريم، آيا
سازندگانش توقع ندارند فيلمشان اكران شود؟


اين غيرقابل انكار است كه بايد نيروهاي جوان وارد اين عرصه شوند.


نبايد حداقل توانايي فيلمسازي را داشته
باشند؟ نبايد قبلاً مراحلي را طي كنند تا به سينماي حرفه‌اي برسند؟ جشنواره
فجر كه سينماي تجربي نيست.


12 سال پيش كه مي‌خواستم وارد سينما شوم، يك
فيلم كوتاه ساختم كه در دو جشنواره هم شركت كرد، اما انجمن كارگردانان خانه
سينما به من مجوز فيلمسازي نداد. امروز به آنها مي‌گويم 12 سال كارم را
عقب انداختيد و مدير توليد كساني شدم كه از كار با بعضي از آنها آموختم و
لذت بردم و از كار با برخي‌شان هم خوشم نمي‌آمد و فقط اين كار را كردم كه
در سينما بمانم، در حالي كه فيلمم را مي‌توانستم 12 سال پيش بسازم. به اين
جواني هم كه امروز مي‌گوييد چرا فيلم مي‌سازي، 12 سال ديگر مي‌تواند همين
سؤال را از شما بپرسد.


بحث بر سر اين نيست كه چرا فيلم مي‌سازند؟ بحث اين است كه چرا مراحل قبلي را طي نمي‌كنند؟


بايد تحصيلات، سابقه فيلم كوتاه ساختن، تجربه
كاري و. . . امتياز داشته باشد تا تو به استناد آنها وارد دنياي حرفه‌اي
شوي؟ ولي اين طور نيست و اين رابطه‌ها هستند كه حضور يا غيبت‌ات را تعيين
مي‌كنند. امسال فيلم‌هايي را ديدم كه من كه سال‌هاست در اين حرفه هستم حتي
اسم كارگردان‌هايشان را هم نشنيده بودم، ولي كارهاي فوق‌العاده‌اي بودند.
در مقابل، فيلم‌هايي بودند كه از هر نظر مورد حمايت قرار گرفتند تا همه را
متقاعد سازند كه فيلم خوبي است، اما هنوز 10 دقيقه نگذشته بود كه سالن
سينما خالي شد، چون فيلم نه قصه داشت، نه فراز، نه فرود و نه بازي. در
سوداي سيمرغ هم شركت داده شد و بعد كه ته و توي قضيه را در مي‌آوردي
مي‌ديدي سفارش‌شده فلان آقاست.


به نظر مي‌رسد خيلي نبايد به جوايز جشنواره بها داد؟


بحث گسترده‌اي است. يك فيلمبردار جوان،
بااستعداد و كاربلد كه مي‌آيد، تمام فيلمبردار‌هاي قبلي مي‌خواهند چشم‌هايش
را در بياورند. در بقيه زمينه‌ها هم همين طور. نمي‌تواني بگويي آدم جديد
وارد سينما نشود.


در مورد همه عرصه‌ها همين طور است.


من در سريال «سال‌هاي مشروطه» بازي كردم. آن
نقش را خيلي دوست داشتم و برايش خيلي هم زحمت كشيدم. بازيگران مطرحي كه
سال‌هاست دارند كار مي‌كنند و جايگاه تثبيت شده‌اي هم دارند ناراحت بودند
كه چرا اين نقش را كس ديگري غير از آنها بازي كرده است! حسد و بخل در سينما
غوغا مي‌كند. كسي كه توان كار دارد، بايد بتواند كار كند. قديمي‌ها كه
نيايند و به فيلم‌هاي هر كدام‌شان هزار انگ مي‌زنند. جوان‌ها هم كه نيايند،
پس فقط همان گروه مياني كه در اين 30 سال فيلم ساخته‌اند فيلم بسازند؟ اين
شيوه غلط است. طرف فيلم مي‌سازد و پنج شش جايزه هم مي‌گيرد و ناراحت است
چرا بقيه جوايز را هم به او نداده‌اند؟


براي اينكه عده‌اي سينما را پشت قباله خود مي‌دانند.


همين طور است. در چنين فضايي يك جوان چطور
مي‌تواند كار كند؟ منم منم‌ها و من بهترين‌ها هستم‌ها كار را براي جواناني
كه خوب درس خوانده‌اند و كار را هم بلدند دشوار كرده است. به كساني هم كه
30، 40 سال فيلم ساخته‌اند مي‌گوييم دوره‌تان تمام شده است و نياييد تا ما
بمانيم. كجاي دنيا به فلان كارگردان قديمي مي‌گويند فيلم نساز؟ دركجاي
دنياي به كسي كه رشته تحصيلي‌اش فيلمسازي بوده و كارش را هم بلد است
مي‌گويند فيلم نساز؟همه اجزاي سينماي ما نقص دارد. به جوان بگوييم فيلم
بساز، سينما نداريم نشان بدهيم. به پخشي‌هاي خوب مي‌گوييم هر كدام
مي‌توانيد هشت فيلم در سال پخش كنيد. پخشي هم به دنبال فيلم‌هايي مي‌رود كه
بتواند زودتر هزينه‌اش را برگرداند. همه چيز غلط است و همه هم مدعي هستند.
از هيچ ‌كسي نمي‌تواني بپرسي چرا؟ اگر به خانه سينما بروي مي‌گويند بقيه
غلط‌اند، بروي ارشاد مي‌گويند بقيه غلط‌اند و اگر اهل هيچ كدام نباشي معلوم
نيست بايد چه كار كني.


يعني در واقع استعدادهايي كه كار بلدند و در
هر عرصه‌اي مي‌توانند خون تازه‌اي به پيكر آن حرفه از جمله سينما تزريق
كنند، در اين جنگ حيدري نعمتي له مي‌شوند.


دقيقاً! مگر ما كارمند هستيم كه دائماً برويم
بگوييم چاكريم، مخلصيم، اين قدر رانت مي‌خواهيم؟ در كجاي دنيا فيلمي كه
100 ميليون هم نمي‌فروشد ده‌ها ميليارد مي‌دهند كه بودجه را نفله كند و از
بين ببرد؟ و اگر يك بار اين كار را كرد، براي بار دوم، سوم و. . . چرا؟ با
بودجه‌اي كه براي يكي از اين فيلم‌ها صرف مي‌شود، مي‌توان 10، 15 فيلم خوب
ساخت كه حداقل يكي از آنها خوب از كار در مي‌آيد و حتماً 15 فيلم پول
بيشتري را برمي‌گرداند تا آن يك فيلم. يعني هم اقتصادي نگاه نمي‌كنيم، هم
هنري و فقط داريم رابطه‌اي نگاه مي‌كنيم. من مشكلي هم ندارم كه ميلياردي
بگيرند و فيلم بسازند، ولي حداقل براي مخاطبي كه قرار است آن فيلم را ببيند
احترام قائل شوند.


مضامين فيلم‌ها هم تكراري و پوچ شده‌اند،چرا اين طور است؟


بايد از كساني كه فيلمنامه‌ها را تأييد و رد
مي‌كنند بپرسيد. فيلم را با تصوير هم كه مي‌بيني نمي‌فهمي طرف چه مي‌خواهد
بگويد. اينها چطور با فيلمنامه مقصود كارگردان را فهميده و به آن مجوز
داده‌اند؟


بعضي وقت‌ها هم مي‌فهمي چه مي‌گويد، ولي نه
با باورها، نه با فرهنگ و نه با اخلاقت جور در مي‌آيد و اصلاً نمي‌فهمي
فيلم را براي چه كسي ساخته است.


به نظر من اتفاق ديگري كه بايد بيفتد و
مي‌خواهم اين را به عنوان يكي از راهكارها بگويم اين است كه در قديم بين
ارگان‌ها، سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها داد و ستد فرهنگي وجود داشت. اگر وزارت
ارشاد دارد فرهنگسازي مي‌كند. . .


فرهنگسازي نمي‌كند، متولي فرهنگ است، براي
اينكه فرهنگسازي در حيطه‌هاي ديگري دارد شكل مي‌گيرد و نهادهاي فرهنگي نقشي
در اين ماجرا ندارند.


شايد بهتر باشد بگوييم آثار هنري و ادبي از
زير دستش رد مي‌شود. وقتي بچه بودم، همه مدارس برنامه داشتند كه در طول هر
ثلث بچه‌ها را دسته‌جمعي به سينما ببرند. مدرسه‌هايي هم كه بودجه كمتري
داشتند يك بار در سال بچه‌ها را به سينما مي‌بردند.


سينماهاي خاص خودشان را هم داشتند.


بله، مي‌رفتيم سينما و مثلاً مدرسه موش‌ها را
مي‌ديديم و وقتي به خانه مي‌آمديم به پدر و مادرمان التماس مي‌كرديم باز
هم برويم. به اين ترتيب هم سينمادار مي‌توانست سينمايش را اداره كند، هم
فيلم كودك و نوجوان ساخته مي‌شد، هم بچه‌ها از تماشاي گروهي يك اثر لذت
مي‌بردند و روحيه جمعي در آنها تقويت مي‌شد، هم رشد مي‌كردند و سينماروهاي
خوب آينده مي‌شدند و هم چرخ صنعت سينما مي‌چرخيد و فيلم‌هاي بهتر و بيشتري
توليد مي‌شدند. همه نهادها و سازمان‌ها مي‌توانند به اين شكل با هم تعامل
داشته باشند.


هر كدام مثل يك جزيره هستند و با هم ارتباط ارگانيك ندارند.


كار سختي هم نيست. وزارتخانه‌اي كه ميلياردها
تومان در آن خرج مي‌شود، پول يك سئانس سينماي بچه‌هاي مدارسش را ندارد
بدهد؟ آيا تأثير يك فيلم خوب كمتر از محتواي متون درسي است؟ دانشجوي
روان‌شناسي، جامعه‌شناسي و علوم انساني اگر با حوزه سينما ارتباط ارگانيك
داشته باشد، آيا نمي‌تواند فيلمنامه‌اي بنويسد كه نه در ايران، بلكه در
دنيا حرفي براي گفتن داشته باشد، ولي وقتي درها به رويش بسته است، چه بايد
بكند؟ در امريكا و اروپا با كارت دانشجويي نيم‌بها به سينما مي‌روند.


حالا كمي هم به فيلم آخرتان بپردازيم. چرا زنان را به عنوان موضوع فيلم خود انتخاب كرديد؟


براي اينكه در‌باره دغدغه‌هاي اصلي زنان كمتر
حرفي زده شده و كمتر احترام واقعي به زنان گذاشته مي‌شود، براي همين نسل
جديد زنان شورشي شده‌اند و تصور مي‌كنند حق را گرفتن يعني پررويي، جنگيدن،
مخالفت كردن، طلاق گرفتن و بي‌مبنا ازدواج كردن كه اين يعني فمنيسم دست و
پا شكسته ناشي از بيسوادي. مادرها و مادربزرگ‌هاي ما احترام داشتند.


حرفشان وزن داشت و خوانده مي‌شد.


همين طور است. من در‌باره نسل خودم، يعني نسل
دهه 50 فيلم ساخته‌ام. آخرين نسلي كه خواست جايگاه مادرانش را حفظ كند،
چون نسل دهه 60 به بعد جور ديگري است. نمي‌گويم درست است يا غلط، ولي جور
ديگري است. شايد در دراز مدت درست‌تر هم از كار در بيايد، نمي‌دانم، ولي من
نسلي را كه بلد بودم و مي‌شناختم و با آن بزرگ شده بودم، ساختم. آدم‌هايي
كه شايد متعلق به آخرين نسلي باشند كه برايشان مهم است «خانوم» خطاب شوند.
اسم فيلمم را هم به همين دليل «خانوم» گذاشته‌ام. اين نسلي است كه صبوري
مي‌كند. صبوري با تو سري‌خور بودن فرق مي‌كند. زنان قصه‌ من صبر نمي‌كنند
كه توسري‌ بخورند. در بسياري از فيلم‌هاي امسال جشنواره زن‌ها كتك مي‌خورند
و حتي كشته مي‌شوند. در فيلم من اين اتفاق نمي‌افتد. تا ته دعوا مي‌روند و
دست مرد هم بلند مي‌شود، اما نمي‌زند، چون آن زن و آن رابطه هنوز حرمت
دارند.


آنجايي كه زن‌ها را حسابي مي‌زنند،
فيلمنامه‌نويس‌ها و كارگردان‌ها مردان هستند. بهتر است اجازه بدهند زن‌ها
خودشان از طرف خودشان حرف بزنند.


من هم به همين دليل وظيفه خودم دانستم به زن‌ها بپردازم. تعداد فيلم‌هايي كه زنان كارگردان ما مي‌سازند بسيار كم است.


آيا دغدغه شما زناني هستند كه دوران گذار از سنت به مدرنيته را طي مي‌كنند؟


بله، اين هم يكي از دغدغه‌هاي من است. من
خودم دقيقاً آدمي هستم كه يك بخش بزرگي از وجودم سنتي است و يك بخش بزرگ
ديگر مدرن. براي اينكه بتواني بين اين دو توازن و تعادل برقرار كني، بايد
خيلي آدم باشعوري باشي، وگرنه به هر سمت بچرخي يا مي‌شوي زن سنتي‌اي كه مرد
بايد توي سرت بزند يا مي‌شوي زن مدرني كه دائماً داد و فرياد مي‌زني و
مطالبات عجيب و غريبي داري، در حالي كه به نظر من نياز به اين همه داد و
قال نيست. بايد بايستي و مديريت كني تا به همه چيزهايي كه مي‌خواهي برسي.


يا نرسي. مهم اين است كه تلاشت را كرده‌اي.


تلاشت را كرده‌اي و از خودت راضي هستي. به
نظر من كسي كه مي‌تواند خانواده را نگه دارد و مديريت كند، زن است. مرد
مقابل تو هر كه باشد، اگر زن در جاي خودش نباشد، آن خانه، خانه نمي‌ماند.


مرد هم به بالندگي نمي‌رسد.


بچه هم درست بزرگ نمي‌شود. من به مديريت زن كه مسئوليت بزرگ زنان در خانه است و دارد فراموش مي‌شود نگاه كرده‌ام.


فراموش شده است شما دير رسيده‌ايد.


دارم مي‌گويم نسل دهه 50. اين نسل از مادرش
ياد گرفته است در شرايط بحراني بايستد. من از مادرم ياد گرفتم، چون در زمان
جنگ ايستاد و من اين را ديدم.


اين نسل ياد گرفت كه اين قدر حرف طلاق نزند. حرف زدن در‌باره طلاق راحت شده است.


در يكي از اپيزودهاي فيلمم، در بحراني‌ترين
شرايط، شوهري كه ديگر هيچ كاري نمي‌تواند در زندگي اجتماعي انجام بدهد و
خانه‌نشين شده است، زن هرگز از طلاق حرف نمي‌زند و فقط مي‌گويد باش. خودش
كار مي‌كند و زندگي را مي‌چرخاند، ولي مهري در آن خانه وجود دارد كه برايش
عزيزتر است. من حرف كساني را كه به من مي‌گويند به زني كه دارد اين قدر
سختي مي‌كشد بگو بيرون بيايد، نمي‌فهمم.


فرار را نمي‌فهميد؟


يكي از ديالوگ‌هاي فيلمم همين است. شوهر به
زن مي‌گويد:«اگر بمانم مي‌روم زندان». زن مي‌گويد:«زندان را مي‌فهمم، فرار
را نمي‌فهمم». من بارها گفته‌ام زمين مي‌خورم، ولي سعي مي‌كنم تعداد بلند
شدن‌هايم يكي بيشتر از تعداد زمين خوردن‌هايم باشد. برايم اين پرسش مطرح
است كه چرا مردهايمان در شرايط بحراني خيلي زود از زير بار مسئوليت‌شان
فرار مي‌كنند.


همه هم نه، ولي كلاً اين چيزي است كه به نظر مي‌رسد در دو دهه اخير ياد گرفته‌اند. قبلاً اين طور نبود.


جمعه كنگره تجلي اراده ملي است. قرار بود به
خاطر پرداخت به موضوع خانواده به فيلم «خانوم» جايزه بدهند. دو باره فيلم
را كنار گذاشته‌اند و نمي‌دانم چرا؟


اگر مردم پيام فيلم را بگيرند تمام است.
اتفاق خوبي كه در جامعه ما هست، اين است كه استقبال از يك اثر هنري ربط
چنداني به تبليغات مرسوم ندارد و در واقع تبليغ دهان به دهان است. مردم ما
بر اثر توصيه‌هاي همديگر فيلم‌ها را مي‌بينند نه بر اساس بنر و تبليغ
تلويزيوني و مجلات فيلم.


اميدوارم اين طور باشد.


مردم ما در كليت خودشان غالباً كارهاي
شگفت‌انگيزي مي‌كنند كه از تك‌تك‌شان توقع نداري. اثر هنري هم اگر حرفي
براي گفتن داشته باشد اين اتفاق برايش مي‌افتد.


خدا كند. من فكر مي‌كنم در سايه افراط و
تفريط‌ها نقش حقيقي زنان گم شده است. سعي كرده‌ام اين نقش گمشده را بازسازي
كنم. اميدوارم از پس كار برآمده باشم.منبع: روزنامه جوان

 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 12 اسفند 1392 - توسط: {login} - موضوع: {category} 

نام سال : اسب
فال و طالع بینی سال 1393 هجری شمسی (سال اسب)
چینیها معتقدند بودند در شروع سال نو ازبین تمام حیوانات تنها دوازده حیوان را برای گردش زمین انتخاب کرده است که به ترتیب ظاهر می شوند وانسانها برحسب تولد در سال مورد نظر دارای همان خصوصیات می باشند .این حیوانات به ترتیب : موش ، گاو ، ببر ( پلنگ ) ، گربه ( خرگوش ) ،اژدها (نهنگ) ، مار، اسب ، بز (گوسفند) ،میمون ، خروس (مرغ وجوجه) سگ وبالاخره خوک می باشند . شبیه همین اعتقاد نیز بین ما ایرانیان وجود دارد.

 
فال سال 1393


سال 1393 به نام اسب می باشد ببینیم سال اسب برای ما چگونه خواهد بود :
خصوصیات متولدین سال اسب :
نجیب و برازنده , اسب همیشه فوق‌العاده به نظر می‌رسد عاشق مکان‌های عمومی، ورزشکار، شوخ، نکته‌سنج، زرنگ، ناآرام، خودخواه، خود‌دوست، اقتصاد‌دان، به خاطر عشق از همه چیز می‌گذرد. خونگرم هیجانی و نا‌آرام است. اسب با بز و سگ و ببر می‌تواند زندگی خوبی داشته باشد ولی با موش هرگز.

 

اسب همیشه خود را آراسته و ستودنی می نماید . جاذبه جنسی او خیره كننده است و می داند چگونه لباس بپوشد. او به مكان های عمومی مانند: كنسرت، تئاتر، گردهمائی ها، مسابقات ورزشی ومهمانی ها علاقه خاصی دارد. وی اغلب خوش اندام و ورزشكار است.

 
اسب بسیار خوش برخورد ، خوش صحبت، با نشاط، دلسوز،‌شوخ، سرگرم كننده و در همه حال محبوب و دوست داشتنی است.

 
روحیه اسب با فعالیت های سیاسی بسیار سازگار است و این گونه كارها او را خشنود می كند و به او امكان رشد می دهد. اسب با شگردی خاص ، دیگران را زیر سلطه خود در می آورد و فرمان بردار خود می كند.

 
اسب بسیار حاضر جواب است و پیش از آن كه لب به سخن بگشایید بحث وگفت و گویی ـــ چه در آن سر رشته داشته باشد یا نه ـــ وارد شود و بر دیگران پیشی بگیرد.

 
اسب در كارهای عملی هم به اندازه كارهای فكری ، توانمند،‌ خلاق و ماهر است. اما در حقیقت ، او بیشتر زرنگ است تا با هوش و خودش نیز این را می داند؛ به همین دلیل، برخلاف ظاهری آرام و مطمئن ، اعتماد به نفس ندارد و موجودی ضعیف است.

 

اسب بی تاب ، تند خو، نازك دل و پرشور و حرارت است؛ از این رو گاه از نفوذ كلام خود برای سیطره بر دیگران استفاده می كند. كسانی كه یك بار از خشم و غضب اسب آسیب دیده باشند، دیگر هرگز نسبت به او خوش بین نخواهد بود و همیشه از او می هراسد و برای پیروزی در زندگی باید خود را كنترل كند.

 

اسب موجودی خود خواه است و هر كس كه در راه رسیدن او به اهدافش مانع ایجاد كند ، لگد كوب می كند. افزون بر این،‌تا اندازه ای متكبر و خودپسند است و به مشكلات و ناراحتی های دیگران اهمیت نمی دهد وتنها به امور مربوط به خودش می پردازد؛ با این حال ، در صورت لزوم ، با شجاعت تمام در امور دیگران دخالت و وساطت می كند. اسب مستقل ، سر كش و خود سر است. او همیشه راه خود را می رود و نصایح دیگران را قبول نمی كند. اسب خیلی زود آغوش خانواده را ترك می كند تا زندگی اش را بسازد . او این كار را با میل و رغبت انجام می دهد ، زیرا زندگی مستقل و مطابق میل و سلیقه شخصی را بر هر چیز دیگر ترجیح می دهد.

 
وقتی اسب به میل خود خانه و خانواده ای درست می كند،‌سر پرستی آن را به عهده می گیرد و به خانواده خود عشق می ورزد. اسب در زندگی خانوادگی سالار و ارباب است و كار ، مشكلات ، تندرستی و حتی اتوی لباسهایش بر عهده دیگران است كه البته این برخورد و نگرش اسب چندان هم دور از انصاف نیست؛ زیرا در حقیقت ، حضور او ضامن بقای خانواده است و اگر زمانی به هر علت خانه و خانواده را ترك گوید،‌همه چیز مانند خانه ای پوشالی در هم می ریزد.

 
لذا ،‌با این موجود خودخواه ، فقط برای خود و موفقیت های شخصی اش كار می كند؛ اما بی شك همیشه بازده كاری اش فوق العاده عالی است و برای دیگران مفید است.

 
اسب زحمتكش است و در امور مالی دیدی كار شناسانه داشته و ماهرانه عمل می كند. اما متاسفانه از آن جا كه دارای روحیه متغیری است ، ممكن است توجه خود را به امور دلخواهش از دست بدهد؛ این امور می تواند عاشقانه ، مربوط به كار و یا هر مورد دیگری باشد و تفاوتی ندارد . اما نگران نباسید، او دوباره با همان میزان موفقیت خواهد رسید.مشروط بر آن كه انجام كار مورد نظر نیاز به گوشه گیری ، تفكر و عمق نداشته است و نیاز به بودن در میان دیگران دارد تا او را تایید و ستایش كنند.

 

اسب در ارتباط با جنس مخالف ، موجودی ضعیف است. او به خاطر عشق از همه چیز می گذرد و آنچنان مجذوب عشق می شود كه همه چیز را از یاد می برد؛ به همین دلیل ، با آن همه استعداد های مثبتش ، زندگی اش رضایت بخش نیست و راضی اش نمی كند. اما اگر او بتواند بر این ضعف خود غلبه كند و اهداف خواسته هایش بر خشم و هیجانش غلبه كند، زندگی شاد و موفقی خواهد داشت.

 
در دوران كودكی و جوانی اسب ، پر فراز و نشیب است . او در جوانی خانه و خانواده اش را ترك می كند كه همین امر باعث دل شكستگی و افسردگی اسب می شود. زندگی عشقی او نیز هرگز بی دردسر و راحت نیست؛ اما دوران پیری آرامی خواهد داشت.

 

نماد اسب آتش - كه هر شصت سال یك بار تكرار می شود - ( سالهای 1285، 1344، 1404 و ... ) برای خود اسب و خانواده اش شگون ندارد، زیرا در این سال ها خصوصیات مثبت و سودمند وجود اسب تبدیل به ویژگی های زیان آور و شرارت آمیز می شود و خانواده او در معرض بیماری های خطرناك، تصادف و بد اقبالی قرار می گیرند.

 

مردان و زنانی كه در سال اسب آتش متولد شوند، از نظر شخصیتی همان خصلت های متولدان سال اسب را دارند اما صفات خوب و بدشان شدیدتر است. آنان بسیار كوشاتر، زیرك تر، مستقل تر، خوش ذوق تر و با استعدادتر و بیش از دیگران خودخواه هستند. روحیه پر شر و شور و خود پسندی دیوانه وار اسب، روابط عشقی او را به سوی زیاده روی های زیان بار سوق می دهد.

 

بعضی بر این باورند كه متولدان سال اسب آتش، بر افراد خانواده خود نفوذ عجیبی دارند؛ اما باور عموم این است كه اسب های آتشین برای خانه ای كه درآن متولد شده اند و نیز برای خانوده ای كه خود تشكیل خواهند داد، مشكل سازند.
شایان ذكر است كه متولدان سال اسب آتش به شغل های متنوع تر،‌ جالب تر و استثنایی تر از متولدان سال اسب عادی می پردازند و احتمال این كه به خوشنامی یا بدنامی، شهره شوند، بیشتر است.

 

 شعار اسب: "من اداره می کنم"
 

پیشگویی های سال 1393 :


سال 1393 هفتمین سال از دوره اثنی عشری ست که آن را به ترکی آت نامیده و معتقدند که حوادث سال با طبع اسب هماهنگی دارد.

 

افراد مشهور متولد سال اسب :
ابتدا از اسب آتش شروع می كنیم. سیسرون، رامبراند، كورنلی و دیوی كروكت در سال اسب آتش متولد شده اند. شارلمانی، روزولت، خروشچف، هاكسلی و هرزوك - كه همگی زحمت كش، نجیب زاده و خود پسند بوده اند - در سال اسب به دنیا آمده اند.در میان متولدان این سال به شگفتی به نام لویی پاستور نیز بر می خوریم. می گویند كه اسب، خود را به خاطر عشق به مخاطره می اندازد. مادام دوبرینویلرز در راه عشق مسموم شد و ادوارد هشتم نیز از تاج و تخت كناره گیری كرد. دلاكروا، نیوتون، ژرژ براك، بوفالوبیل و شاه بودوئن از دیگر متولدان سال اسب بوده اند.

 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 10 اسفند 1392 - توسط: {login} - موضوع: {category}
فرمانده انتظامي شهرستان كرج از دستگيري 64 تن از ارازل و اوباش در پي اجراي طرح پاكسازي مناطق آلوده خبرداد.

به گزارش اعتماد، سرهنگ سيد‌حسين سيد‌حقيقي در تشريح اين خبر گفت: در پي دريافت گزارش‌هاي مردمي مبني بر شرارت عده‌يي از اراذل و اوباش در منطقه حصارك پايين، شناسايي و دستگيري اراذل و اوباش و مخلان نظم و امنيت اين منطقه در دستور ويژه فرماندهي انتظامي شهرستان كرج قرار گرفت.

وي گفت: با توجه به حساسيت موضوع، اكيپ‌هاي ويژه اطلاعاتي براي شناسايي متهمان آغاز كه پس از چندين روز تحقيقات ميداني و كنترل‌هاي نا‌محسوس پاتوق اصلي متهمان شناسايي و دستگيري آنها در دستور كار ماموران قرار گرفت.

 سيد‌حقيقي اظهار كرد: با هماهنگي‌هاي صورت گرفته طرح عملياتي پاكسازي منطقه حصارك پايين طي سه روز و به صورت متناوب با حضور 16 اكيپ خودرويي و موتوري متشكل از ماموران يگان امداد و كلانتري 16 حصارك به مرحله اجرا درآمد.

وي در خصوص نتايج، كشفيات و دستگيري‌ها در اجراي اين طرح گفت: تعداد 64 نفر از اراذل و اوباش، توزيع‌كنندگان مواد مخدر، مالخر اموال مسروقه، مظنون به سرقت و اخاذي تحت عنوان مامور انتظامي در چندين عمليات ضربتي و غافلگيرانه دستگير و جهت انجام تحقيقات تكميلي و بازجويي‌هاي تخصصي به كلانتري منتقل شدند.

وي گفت: در بررسي‌هاي دقيق از متهمان و محل‌هاي اختفاي آنها 14 گرم مواد مخدر از نوع شيشه، چهار قبضه قمه و چاقو، يك قبضه تفنگ بادي، تعدادي گوشي تلفن همراه، تبلت و شارژر گوشي تلفن همراه، 100 كيلو ميله آلومينيوم و يك جفت باند و يك دستگاه ضبط مسروقه، دو دستگاه جارو برقي، دو دستگاه دوچرخه، دو دستگاه خودروي مسروقه كشف و 10دستگاه خودرو و موتوسيكلت توقيف شد.

 فرمانده انتظامي شهرستان كرج با بيان اينكه اهالي منطقه حصارك از اجراي طرح مذكور توسط پليس نهايت رضايتمندي و خرسندي را ابراز داشته و خواستار ادامه طرح‌هاي فوق شدند، بيان كرد: با توجه به روزهاي پاياني سال، اجراي اين‌گونه طرح‌ها كه با اقتدار پليس نيز همراه است، مي‌تواند از نظر رواني تاثير بسزايي در بين مردم به ويژه در منطقه اجراي طرح گذاشته و از سوي ديگر موجب نوعي رعب و وحشت در مجرمان شود.

حقيقي در پايان گفت: با توجه به اينكه اجراي طرح‌هاي پاكسازي مناطق آلوده و به ويژه شكستن قدرت پوشالي اراذل و اوباش تاثير بسزايي در ارتقاي احساس امنيت شهروندان خواهد داشت، مدت اجراي طرح مذكور را چهار روز عنوان كرد كه پس از اجراي موفقيت‌آميز اين طرح در سه روز متوالي، چهارمين روز آن نيز به‌زودي اجرا خواهد شد.
 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 5 اسفند 1392 - توسط: {login} - موضوع: {category}
پس از ثبت يك عملكرد بسيار بد در سال ۲۰۱۳ كه بهاي هر اونس طلا را تا ۲۸ درصد كاهش داد، از ابتداي سال جاري ميلادي تاكنون قيمت اين فلز در بازارهاي جهاني حدود ۱۰ درصد افزايش داشته است.

براساس برخي تحقيقات، ميزان شاخص تمايل سرمايه‌گذاران آمريكايي از يك به ۶ افزايش پيدا كرده است كه كارشناسان اقتصادي بانك UBS دليل اين امر را عدم گمانه‌زني‌ها به كاهش بيشتر محرك پولي آمريكا، كاهش شاخص سهام در بازارهاي بين‌المللي، رشد تقاضاي خريد طلا از سوي چين، كاهش عرضه طلا از سوي معادن و خطر افزايش يا كاهش نرخ تورم عنوان كردند. هرچند كارشناسان اقتصادي اين بانك معتقدند گرچه اخيرا ميزان تمايل سرمايه‌گذاران به خريد طلا افزايش يافته است، اما اين امر فقط براي مدت كوتاهي خواهد بود.

البته در اين ميان مساله خريد ۵۰۰ تن طلا از سوي چين در صدر عوامل موثر بر افزايش قيمت اونس طلا قرار دارد و حتي بيش از برخي آمارهاي اقتصادي، جو بازار اين فلز را هيجاني كرده است. پيش از اين در زمان انجام معاملات در بازارهاي آسيايي (همزمان با صبح به وقت تهران) شاهد نوسانات بسيار اندك اونس طلا بوديم، اما اكنون مدتي است كه بر خلاف گذشته، تحركات قيمت طلا در اين ساعات افزايش يافته است كه مي‌تواند نشان‌دهنده حجم بالاي عرضه و تقاضا و انجام معاملات در بازارهاي آسيايي باشد. به اين ترتيب مي‌توان گفت مساله مهم خريد چين در حجم بالا، جهت دهي به بازار طلا را از غرب به شرق منتقل كرده است.

به اين ترتيب در بازار جهاني طلا طي يك هفته گذشته شاهد افزايش ۴۲ دلاري بوديم. اين روند افزايشي تا پايان معاملات دوشنبه گذشته ادامه داشت تا در نهايت قيمت اين فلز رقم ۱۳۳۱ دلار - بيشترين قيمت از سه ماه و نيم گذشته - را ثبت كرد. ديروز اما از همان آغاز دادوستدها در بازارهاي جهاني، بهاي طلا با كاهش مواجه شد به طوري كه تا ۱۳۱۶ دلار هم پايين آمد. گفته مي‌شود يكي از دلايل اين افت، فروش ذخاير طلاي سرمايه‌گذاران براي استفاده از سود افزايش قيمت‌هاي اخير در بازار بوده است. در اين ميان برخي پيش بيني‌ها حكايت از تداوم روند افزايشي طلا براي كوتاه مدت دارند و برخي ديگر معتقدند از آنجا كه افزايش قيمت طلا در بازارهاي جهاني موجب مي‌شود تا سرمايه‌گذاران چيني در خريد طلا تجديد نظر كنند، افت تقاضا از سوي چين بار ديگر موجب كاهش قيمت خواهد شد.

در اين بين بر اساس برخي تحليل‌هاي تكنيكال، سطح حمايتي قيمت طلا ۱۳۱۷ دلار است و در صورت شكسته شدن اين سطح، قيمت طلا به كمتر از ۱۳۰۵ و حتي ۱۲۹۶ دلار خواهد رسيد. اين اتفاق البته روز گذشته رخ داد و طلا تا ميانه معاملات اين روز به ۱۳۱۴ دلار هم رسيد.

به دنبال ريزش‌هاي روز گذشته اونس طلا، بازار طلا و سكه تهران هم كه چند روزي است روند افزايش قيمت‌هاي آن ادامه دار شده، از بهاي گرم طلا و سكه‌هاي تمام بهار خود كاست. تا ميانه اين روز قيمت سكه تمام بهار آزادي طرح جديد تا ۱۳ هزار تومان هم كاسته شد تا بهاي آن را به ۹۳۲ هزار تومان برساند. در همان زمان اما سكه‌هاي ربع، نيم و گرمي اندكي افزايش قيمت داشتند. از سوي ديگر آتي سكه كه كار خود را پيش از بازار نقدي آغاز كرده بود، در ابتدا كمتر از يك درصد در تمام سررسيدها افت قيمت داشت. دليل اين ريزش اندك، كال مارجين‌هاي دو روز گذشته فروشندگان بود كه موجب شد بازار كمي بالا باز شود (به عبارت ديگر ريزش‌ها كمتر از حد انتظار باشد). صعود چند روز گذشته اين بازار موجب ترس فروشندگان و جسور شدن خريداران شد تا جايي كه به بالا رفتن بيشتر قيمت انجاميد.

در ادامه معاملات ديروز آتي سكه در حالي كه سكه نقدي هنوز در دامنه منفي نوسان مي‌كرد سكه‌هاي ارديبهشت تا تير آتي بر قيمت‌ها افزودند. در اين زمان البته بر بهاي دلار هم كمي افزوده شده بود كه در ادامه دوباره با قيمت‌هاي روز دوشنبه برابري مي‌كرد. با گذشت زمان باز هم شاهد نوسان قيمت اين سكه‌ها در هر دو محدوده مثبت و منفي بوديم و سكه نقدي هم ريزش‌هاي شديدتري را (تا ۱۹ هزار تومان) تجربه كرد؛ چراكه قيمت جهاني طلا دوباره به كف روز گذشته نزديك شده بود و پس از آن به ۱۳۱۴ دلار هم رسيد.

در سوي ديگر اما ديروز مذاكرات ايران و ۱+۵ در وين آغاز شد. در اين رابطه وزير امورخارجه كشورمان گفت: ما اكنون در گام نخست مرحله نهايي هستيم لذا توقع نداريم كه در گام نخست به توافق برسيم، شايد چند جلسه ديگر طول بكشد تا متني را تهيه كنيم ضمن اينكه برنامه اقدام مشترك هم مي‌تواند براي ۶ ماه ديگر تمديد شود. در همين حال سخنگوي وزارت امورخارجه هم اعلام كرد كه دوربعدي مذاكرات در ارديبهشت ماه برگزار خواهد شد. به اين ترتيب به نظر نمي‌رسد از اين دور از گفت گوها انتظار نتايج مشخص و تاثيرگذار وجود داشته باشد، بنابراين انتظاري هم براي واكنش بازارها در قبال اخبار اين مذاكرات وجود نخواهد داشت.

اگر ريزش‌هاي روز گذشته اونس طلا را آغاز روند كاهشي اين فلز بدانيم، با توجه به ثبات دلار، بايد منتظر بازگشت سكه به قيمت‌هاي چند هفته گذشته و پيش از صعود ناگهاني آن باشيم.
منبع: دنیای اقتصاد
 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 30 بهمن 1392 - توسط: {login} - موضوع: {category}
سرویس فرهنگی «فردا»: طرح «سلام سينما» كه بنا بود توجه عموم جامعه را به ظرفيت سينماهاي كشور
جلب كند در روز اجرا به «هجوم به سينما» تغيير يافت! ازدحام جمعيت در برابر
سينماهاي كشور به حدي رسيد كه در پاره‌اي از موارد كار مسئولان در سينماها
گره خورده و حتي پاي نيروهاي پليس نيز به صحنه باز شد. از طرفي در برخي از
سينماهاي كشور بر اثر فشار خيل عظيم جمعيت مشتاق براي ورود به سالن‌ها،
شيشه‌هاي سينماها را شكستند و عده‌اي نيز مجروح شدند. در ابتداي اعلام اين
طرح و تصميم مسئولان براي اجراي آن كمتر كسي مي‌توانست تصور كند ميزان
استقبال مردم از فیلم مجاني تا اين حد باشد. شايد يكي از دلايل آشفتگي‌هاي
پيش آمده ناشي از همين غافلگيري مسئولان بود كه انتظار صف‌هاي طولاني
مخاطبان را نداشتند. اما هجوم جمعيت به سينماهاي ايران براي تماشاي فيلم
رايگان چندي از نقد‌ها و نظريه‌هاي هميشگي سال‌هاي اخير سينماي ايران را با
سوالات و شبهات جدي مواجه مي‌سازد. طي چند سال گذشته بخصوص با عدم استقبال
قابل‌توجه جامعه از فيلم‌هاي سينمايي در ايران بحث‌هاي متفاوتي توسط
كارشناسان و صاحب‌نظران اين عرصه مطرح شد. بسياري از سينماگران و منتقدان
به جد به اين باور رسيده‌اند كه براي جذب مخاطب ايراني به سينما و فيلم و
به‌طور كلي استفاده از محصولات فرهنگي و هنري بايد زيربناي فرهنگي را هدف
برنامه‌ريزي‌ها و سياست‌گذاري‌ها قرار داد. به‌عبارت ديگر به باور عموم
هنرمندان بايد فرهنگ مصرف كالاهاي فرهنگي را براي مردم ايجاد كرد. برخي
ديگر از كارشناسان سينمايي نيز بر اين باور هستند كه نيامدن تماشاچيان به
سالن‌هاي خالي سينما ناشي از دور شدن خود سينماي ايران اعم از سينماگران و
فيلمسازان از دغدغه‌هاي اصلي اجتماعي و سليقه عمومي مخاطبان است. اما طي
چند روز گذشته و با صحنه‌هاي حيرت‌انگيزي كه با استقبال غيرمنتظره مردم از
طرح سينماي رايگان شكل گرفت اين سوال پررنگ مي‌شود كه خالي ماندن سالن‌هاي
سينما برآمده از مسائلي چون نبود فرهنگ مصرف كالاهاي فرهنگي و دورشدن
سينماگران از مخاطبان و... است يا قيمت بليت‌هاي سينما و وضع اقتصادي
خانوارهاي ايراني؟ چگونه است كه همان خانواده‌اي كه تا به امروز ترجيح
مي‌داد لوح فشرده غيرقانوني يا قانوني فيلم‌هاي سينمايي را با قيمتي كمتر
از بهاي يك بليت سينما تهيه كرده و دسته جمعي در خانه تماشا كند حالا امروز
با رايگان بودن سينماهاي كشور اينچنين مشتاقانه براي ديدن فيلم‌هاي سينماي
ايران، صف‌هاي طولاني و نشستن كف زمين را به جان مي‌خرد؟ با اين همه
نمي‌توان منكر اين حقيقت شد كه گويا بهاي كنوني بليت‌هاي سينماي ايران در
نظر خانواده‌هاي ايراني به صرفه نيست. پيش از اين نيز تجربه‌اي خفيف‌تر از
طرح «سلام سينما» را تجربه كرده بوديم. طي روزهايي كه بليت سينماهاي كشور
نيم‌بها بود نيز مي‌شد استقبال نسبي مخاطبان را به نظاره نشست. البته نبايد
فراموش كرد كه جامعه‌شناسي مردم ايران نشان از آن دارد كه اكنون هرگونه
قضاوتي از اين دست درباره سلايق و رفتارشناسي مخاطب ايراني شتاب‌زده است
اما به‌هر روي تجربه پنج‌شنبه گذشته براي سينماي ايران يك پيام مشخص را با
خود به‌همراه داشت و آن اينكه در نگرش كنوني به اقتصاد سينما و سالن‌هاي
سينمايي نيازمند نوعي بازنگري و بازبيني اساسي هستيم.


منبع: تهران امروز
 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 12 بهمن 1392 - توسط: {login} - موضوع: {category}
با توجه به طرح موضوعاتي يكسويه در برخي از رسانه ها له يا عليه پكيج يا موتورخانه، در اين گفتار سعي شده است دو سيستم مورد نظر از منظر "مصرف گاز و ايمني ساكنين ساختمان ها در برابر حوادث گاز گرفتگي"، بصورت كاربردي و تجربي مقايسه شوند.

در ابتدا تاكيد مي شود كه اصولا" هر محصول يا سيستمي مزايا و نقص ها و همچنين شرايط خاص استفاده خود را دارد لذا اينكه تصور كنيم موتورخانه سرشار از نقاط ضعف و فاقد مزيت يا برعكس سرشار از نقاط مثبت است، اشتباه است. اين موضوع درباره پكيج يا هر وسيله گرمايشي و سرمايشي ديگر نيز صادق است. در اين تحليل، وضعيت موتورخانه‌هاي سنتي موجود در كشور مورد بحث و مقايسه است، نه موتورخانه هاي مدرن با راندمان بالا.

بخش اول: مقايسه مصرف گاز پكيج و موتورخانه مركزي سنتي

1- سيستم هاي داراي مخزن از مزيت داشتن حجم معيني آب گرم براي زمان قطع برق برخوردارند. اينكه اين مزيت چقدر براي ساكنين ساختمان ها ارزش دارد، در فرايند تصميم گيري و انتخاب آنها تاثير دارد. لذا در زمان انتخاب پكيج نيز مشتري مي تواند مدل پكيجي را انتخاب كند كه منبع ذخيره آب گرم هم دارد اما به دلايلي كه در ادامه اشاره مي شود، بعنوان يك كارشناس بهينه سازي انرژي، چنين توصيه اي ندارم.

• بر اساس نتيجه يك تحقيق معتبر انجام شده در چند سال قبل در شهر ساري، ميزان انرژي مورد نيز براي گرم نگهداشتن مخازن آب گرم شامل موتورخانه ها و آبگرمكن هاي مخزني در ساعات غير مفيد شبانه روز يعني ساعت 12 شب تا 6 صبح معادل انرژي مورد نياز براي يك شهر 15 هزار نفري است. (سخنراني مدرس دانشگاه و رئـيس گروه تخصصي مكانيك سازمان نظام مهندسي مازندران در همايش دي ماه 87- دكتر نيكزاد، محمود آباد). اگر سيستم (يكيج، آبگرمكن و حتي موتورخانه) در هر زمان مورد نياز، آب گرم فوري و دائـم مورد نياز را تامين كند، چه نيازي به مخزن ذخيره آب گرم داريم؟ آيا مخزن ذخيره آب گرم آبگرمكن مخزني يا موتورخانه مزيت آن است؟ تكنولوژي در خدمت بشريت است تا نيازمان را برطرف كند و اين مزيت سيستم هاي تامين آب گرم فوري است.

2- با استنتاج از گزارش تحقيق ميداني شركت بهينه سازي مصرف سوخت از 5 هزار ساختمان مجهز به سيستم حرارت مركزي سنتي، مصرف ساليانه ساختمان هاي مسكوني مجهز به موتورخانه مركزي با زيربناي 1000 مترمربع (ساختمان 5 طبقه شامل 10 واحد حدودا" 100 متري) بالغ بر 35 هزار متر مكعب است يعني سرانه گاز مصرفي هر واحد در سال 3500 متر مكعب خواهد بود. در حالي كه سرانه گاز مصرفي در واحدهاي مسكوني –با كيفيت ساخت و اقليم مشابه- مجهز به پكيج حدود 1000 متر مكعب كمتر است (منبع: تحقيق ميداني پايش قبض هاي گاز واحدهاي مسكوني در استانهاي مختلف). بنابراين پكيج نسبت به موتورخانه مزيت صرفه‌جويي گاز دارد. راندمان پكيج ها بر اساس استاندارد برچسب انرژي آنها، عمدتان بالاي 80درصد و حتي بالاتر از 90درصد است. راندمان پكيج هاي چگالشي نيز بر اساس فرمول ساده و موجود محاسبه راندمان، بالاي 100% است.

3- علل و عوامل تاثيرگذار بر راندمان پايين "سيستم حرارت مركزي يا موتورخانه هاي موجود" كه مطابق گزارش شركت بهينه سازي مصرف سوخت كشور حدود 55 درصد اعلام شده، در سايت هاي مرتبط در دسترس است. نكته اصلي و مهم قابل توجه در اين زمينه اينست كه موتورخانه يك قطعه يا محصول نيست بلكه يك سيستم و مجموعه اي است از اجزا و قطعات متعدد كه بر راندمان كل سيستم اثرگذار است. هرچند ممكن است راندمان ديگ يا مشعل هر كدام بصورت مجزا 80درصد يا بالاتر اعلام شود اما طراحي و اجراي كل موتورخانه و منبع دوجداره، لوله كشي ساختمان، وضعيت عايق بندي منبع ذخيره آب گرم و لوله هاي رفت و برگشت، مكش دودكش و تهويه هوا و ... راندمان كل سيستم را تعيين مي كند. دلايل عمده راندمان پايين موتورخانه هاي موجود عبارتند از:

• عدم طراحی و اجراي درست کل سيستم بر اساس محاسبات مهندسي
• عدم انطباق ظرفيت حرارتي موتور‌خانه با بار حرارتي ساختمان
• عدم تناسب ظرفيت حرارتي ديگ با مشعل
• استفاده از ديگهاي چدني به عنوان مبدل حرارتي
• عدم تنظيم درست مشعل و در برخي موارد پايين بودن راندمان مشعل يا ديگ
• عدم عايق‌بندي منبع آب گرم داخل موتورخانه، منبع انبساط پشت بام، لوله هاي رفت و برگشت شوفاژ و لوله هاي آب گرم بهداشتي
• عدم استفاده از فناوري نوين و پيشرفته "مبدل هاي صفحه اي" براي تامين آب گرم فوري و طراحي و اجراي مخازن بزرگ ذخيره آب گرم
• رسوب گيري بالا در داخل پره‌هاي ديگ و منبع آب گرم كه بخشي از آن بدليل وجود املاح زياد در آب است.
• مناسب نبودن دودكش و تهويه هوای مورد نياز برای احتراق
• عدم اجراي سيستم مديريت هوشمند موتورخانه (BMS) و بعضا" خارج كردن ترموستات ها از حالت هوشمند و خودكار به حالت دستي توسط كاربران و درنتيجه  عدم تنظيم صحيح ترموستات
• دور بودن منبع آب گرم از مصرف كننده
• عدم امكان تنظيم دماهاي مناسب براي آب گرم مصرفي و گرمايش
• عدم قابليت تنظيم توان كاركرد مشعل متناسب با نياز (ماجوليشن يا ماژولار)
• لازم به توضيح است كه عامل مهم تاثيرگذار ديگر بر مصرف بالاي گاز در موتورخانه، روشن يا خاموش بودن مشعل (صفر يا يك) است يعني مشعل دستگاه اين قابليت يا هوشمندي را ندارد كه بسته به ميزان نياز بار حرارتي ساختمان در هر زمان (تعداد واحد ساكن يا ميزان نياز به تامين آب گرم و گرمايش) كم و زياد شود. در فناوري هاي جديد سيستم ماژولار شعله وجود دارد كه مزيت بسيار بزرگي براي كاهش مصرف گاز است.   
• لزوم راه اندازي ابتدايي و سيستم گرمايش سالانه با اولين درخواست (سكونت اولين خانواده در يكي از واحدمسكوني ساختمان نوساز و اولين خانواده اي كه احساس سرما كند)  
• عدم امكان تنظيمات دلخواه و نداشتن استقلال (زمان درخواست،‌ مسافرت و ...)
• عامل فرهنگی يا رواني: چرا من صرفه جويی کنم اما هزينه مصرف بالای بقيه را بپردازم؟ (عدم مديريت مصرف انرژي توسط هر خانوار)
• عدم وجود سامانه دقيق و قابل اعتماد برای تعيين سهم مصرفی هر واحد مسکونی برای تقسيم شارژ (اخيرا" نمونه هايي از اين سامانه ها در حال معرفي به بازار است، هرچند از چندين سال قبل بايد به اين نياز مهم پرداخته مي شد)

4- نكته مهم ديگر اينكه، راندمان بالاي يك سيستم حرارتي يعني رده بالاتر برچسب انرژي، علاوه بر اينكه نشان دهنده مصرف كمتر انرژي است، نشان دهنده اينست كه محصولات احتراق كه از طريق دودكش آنها وارد هواي شهرها و محيط زيست مي شود، از سطح كمتر آلايندگي و ميزان كمتر گازهاي مخرب برخوردار است. اين ادعا صحت دارد كه بخشي از آلودگي هواي شهرها در ماههاي سرد سال، ماحصل خروجي دودكش هاي سيستم هاي حرارتي با راندمان پايين و پرمصرف ساختمان هاست. بر اساس يك پروژه مطالعاتي در شركت بهينه سازي مصرف سوخت كشور، ميزان گاهاي آلاينده خروجي از دودكش موتورخانه يك ساختمان 10 طبقه، معادل آلودگي 12 تا 14 خودروي سواري است كه تمام وقت در سطح شهر در حال تردد است. به همين دليل روي طرح بازديد و معاينه فني موتورخانه ها تاكيد مي شود.

5- علت گرايش سريع مردم در چند سال اخير و بخصوص بعد از اجراي فاز اول هدفمندي يارانه ها به پكيج و تقريبا حذف موتورخانه سنتي در غالب ساخت و سازهاي جديد چه بود؟ بدون شك موضوع "مديريت و هزينه انرژي و رفاه" عامل اين گرايش سريع شد. مزيت عمده سرانه گاز مصرفي كمتر پكيج نسبت به موتورخانه و استقلال واحدهاي مسكوني در هزينه گاز و رهايي از دردسر تقسيم شارژ و تعميرات موتورخانه و ... در رفتار گروه هاي مختلف صاحب نظر و تصميم گير، تاثيرگذار بود.

6- اينجانب يك سال قبل از اجراي قانون هدفمندي يارانه ها بعنوان محقق و پژوهشگر و كارشناس انرژي در جلسه مجمع عمومي انجمن صنعت تاسيسات خطاب به مديران عامل و صاحبان شركتهاي بزرگ تاسيساتي كشور اعلام كردم: "باور كنيم يا نكنيم قانون هدفمندي يارانه ها دير يا زود اجراي مي شود، تا فرصت هست، وضعيت انرژي مصرفي و راندمان توليدات خود را بررسي كنيد. بياييم از الان خودمان را براي شرايط جديد و نيازهاي جديد مردم آماده كنيم وگرنه بعد از اجراي قانون هدفمندي، با ركود شديد تقاضاي كالاهاي پرمصرف مواجه خواهيم شد". و اينگونه شد!

• توليدكنندگان تجهيزات موتورخانه سنتي شامل ديگ، مشعل و ... و حتي شركتهاي عرضه كننده سيستم هاي جانبي كنترل مصرف (سيستم كنترل هوشمند موتورخانه BMS)، بايد از چند سال قبل خودشان را براي اين تغيير آماده مي كردند. بايد سراغ تكنولوژي روز مشعل مي رفتند و بر توليدات قبلي و تكنولوژي چند دهه قبل اصرار نمي داشتند. اين گروه بايد براي نحوه تقسيم هزينه گاز مصرفي موتورخانه يك راه حل اساسي مي دادند.

7-    تكنولوژي هاي روز دنيا در ديگ و مشعل يعني موتورخانه هاي مدرن (پكيج هاي چگالشي پرقدرت مركزي) بسيار مناسب هستند و قويا" توصيه مي شوند. شخصا" چند سال قبل، توليدكنندگان ديگ و مشعل كشور را به استقبال و استفاده از فناوري هاي روز دنيا از طريق انتقال دانش فني به كشور و توليد آنها تشويق كردم. در حال حاضر برخي از شركتها، اين تكنولوژي را وارد كرده اند و در مرحله معرفي است. ترديد نداشته باشيم بعد از اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه ها و حداكثر ظرف 5 سال آينده، موتورخانه هاي مدرن توليدي در داخل كشور با ديگ و مشعل هاي بسيار پيشرفته (پكيج هاي چگالشي پرقدرت مركزي)، بسيار كم مصرف و كم جا در ساختمان هاي بلند مرتبه، برج ها، هتل ها، بيمارستان ها، ساختمانهاي اداري و تجاري و ... جايگزين سيستم هاي سنتي موتورخانه هاي موجود و همچنين در ساختمان هاي با تعداد واحدمسكوني زياد، جايگزين پكيج هاي مستقل آپارتماني خواهند شد. اما بديهي است كه در ساخت و سازهاي مسكوني رايج كشور، جلوي موج فزاينده تقاضا و گرايش بازار به پكيج (بجاي موتورخانه سنتي و همچنين آبگرمكن و بخاري) را نمي توان گرفت چون اين انتخاب از سوي مردم و دست اندركاران صنعت ساختمان و تاسيسات كاملا" منطقي و آگاهانه است.

بخش دوم: مقايسه ايمني پكيج و موتورخانه مركزي سنتي از نظر خطر حوادث گازگرفتگي و مرگ خاموش

8- برخي از مدافعين موتورخانه و منتقدين پكيج، هشدار مي دهند كه حذف موتورخانه و ترويج پكيج، خطر حوادث گازگرفتگي را افزايش مي دهد. ضمن تشكر از همه دوستاني كه دغدغه ايمني مردم را دارند بايد اين توضيح را بدهم كه مطابق گزارش كارشناسان آتش نشاني، شركت گاز و ... علت بالاي 80درصد حوادث گازگرفتگي، مشكل دودكش ساختمان هاست. تصور اينكه در ساختمان هاي مجهز به سيستم حرارت مركزي، حادثه گازگرفتگي رخ نمي دهد يك فرض كاملا" غلط است.

اگر به آرشيو اخبار حوادث وبسايت آتش نشاني تهران مراجعه كنيم، گزارشات مستند حوادث زيادي از گازگرفتگي دست جمعي يا گروهي را در ساختمان ها -اعم از مسكوني يا حتي آموزشي مانند مدرسه- كه سيستم حرارت مركزي دارند مشاهده خواهيم كرد. اما اخلاقا" وظيفه خود مي دانم كه اعلام كنم مشكل از سيستم ديگ و مشعل و ... نيست. مشكل در مكش دودكش موتورخانه، نحوه اجراي دودكش و اتصال و درزبندي قطعات دودكش داخل ديوار در زمان ساخت و همچنين ورود هواي تازه به موتورخانه و تهويه هواست كه درصورت مختل شدن هريك (كاركرد دودكش و تهويه هوا) بعلت ظرفيت بسيار بالاي مشعل موتورخانه (معادل ظرفيت چند دستگاه پكيج)، خطر گازگرفتگي بسيار محتمل تر و شديدتر خواهد بود. با نشت گاز مونواكسيد كربن از طريق رايزرها و راه پله ها به داخل ساختمان و واحدهاي مسكوني، نشت گاز از درز و ترك هاي ديواري كه دودكش موتورخانه از آن عبور كرده و دودكش عايق بندي مناسب نشده يا ترك خوردگي و شكستگي داشته يا به علل ديگر، گازگرفتگي دسته جمعي يا گروهي و مرگ خاموش رخ مي‌دهد.

• لذا بدليل اشكالات اساسي در طراحي و اجراي دودكش هاي موتورخانه و تهويه هوا در موتورخانه ها، شاهد رشد آمار حوادث گاز گرفتگي در ساختمان هاي داراي سيستم حرارت مركزي هستيم. اگر دودكش وسيله حرارتي و گرمايشي مشكل داشته باشد يا تهويه هوا مختل شود، خطر گازگرفتگي وجود دارد فرقي هم نمي كند سيستم آبگرمكن، بخاري و شومينه است يا پكيج و يا موتورخانه. شايد تعجب كنيم كه بدانيم تعداد حوادث گازگرفتگي در ساختمان هاي داراي حرارت مركزي در شهر تهران در سال 88 (نمودار زير به استناد گزارش سازمان آتش نشاني تهران)، حتي از حوادث گاز گرفتگي با بخاري و آبگرمكن هم بيشتر بوده است در حاليكه در اين سال در شهر تهران 30درصد خانواده ها از سيستم حرارت مركزي، 50درصد  از آبگرمكن و بخاري و حدود 10درصد از پكيج استفاده مي كردند.

9- حال آيا با وجود تمام مزاياي اشاره شده، نصب هر نوع پكيجي در واحدهاي مسكوني با زيربناي كم (مطابق تعريف مبحث 17، واحدهاي زير 60 متر) مجاز است؟ پاسخ قوبا" منفي است. در اين واحدها مطابق مقررات ملي ساختمان و رويه اجرايي كارشناسان محترم ناظر گاز و تاسيسات سازمان نظام مهندسي ساختمان كشور، نصب سيستم هاي درون سوز يا با محفظه احتراق باز كه اكسيژن محل نصب را مصرف ميكند (شامل آبگرمكن، پكيج و بخاري معمولي) ممنوع است و در عوض، استفاده از سيستم هاي حرارتي كه بدليل داشتن دودكش دوجداره و محفظه احتراق بسته يا سيلد (يا به اصطلاح كوره بسته) هواي مورد نياز براي احتراق را از محل نصب يعني واحد مسكوني نمي گيرند بلكه از محيط باز بيرون ساختمان تامين مي كنند الزامي است. (پكيج و آبگرمكن با محفظه احتراق بسته يا دودكش دوجداره فن دار و همچنين بخاري با محفظه احتراق بسته يا هرماتيك با دودكش دوجداره)

• لازم به توضيح است كه در سالهاي اخير، نه تنها در واحدهاي مسكوني زير 60 متر مربع، بلكه در بخش قابل توجهي از واحدهاي مسكوني با زيربناي بزرگتر هم، استفاده از اين محصولات و سيستم هاي ايمن رايج شده است.

در پايان، اميد است همه توليدكنندگان سيستم هاي حرارتي با استفاده و اسنقبال از نوآوري و بهبود فرايندهاي توليد و همچنين فناوري هاي جديد "ايمن و بهينه"،‌ به نياز مشتريان اعم از وضعيت مصرف انرژي و ارتقاي سطح ايمني مردم بيش از پيش توجه نمايند و همه دست اندركاران صنعت ساختمان (طراح، مجري و ناظر)، مباحث 22 گانه مقررات ملي ساختمان را بطور كامل اجرا كنند كه در اينصورت، ضمن توجه به كيفيت ساخت و ساز، از نظر مصرف كم انرژي و در نتيجه ايجاد آلايندگي كمتر از طريق دودكش هاي سيستم هاي حرارتي، ساختماني حامي محيط زيست تحويل مردم و هموطنان عزيز مان شود. در همين زمينه، مخاطبين عزيز را به مطالعه يادداشت منتشر شده اينجانب با عنوان "كيفيت ساخت و ساز مسكن در ايران" توصيه مي كنم.

با هدف توسعه و غناي علمي و مستدل اين مطالب، از دريافت نظرات و بازخوردهاي كارشناسان محترم استقبال مي شود.

دكتر جواد نوفرستي-مدرس دانشگاه صنعت نفت، كارشناس بهينه سازي انرژي و ايمني ساختمان، عضو شوراي سياستگذاري انجمن جامعه ايمن كشور و رئـيس كارگروه پيشگيري از مرگهاي خاموش ناشي از گاز CO
safecommunity.ir@gmail.com

 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 10 بهمن 1392 - توسط: {login} - موضوع: {category}
بازهم حادثه رانندگي، مسير سرويس مدرسه‌يي را منحرف كرد تا دانش‌آموزان به جاي حاضر شدن بر سر كلاس درس راهي بيمارستان شوند. اين‌بار قرعه به نام ميني‌بوس حامل 16 دانش‌آموز دختر و پسر روستايي در استان فارس زده شد. حوالي ساعت 8:30 دقيقه صبح ديروز بر اثر لغزندگي جاده راننده ميني‌بوس توانايي كنترل وسيله نقليه را از دست داد و ميني‌بوس به قعر دره سقوط كرد.

به گزارش اعتماد، در اين حادثه هشت دانش‌آموز و يكي از اهالي روستاي «بي‌‌بي‌مهلت» كه سوار بر سرويس مدرسه بود و راننده ميني‌بوس مجروح شدند. ماموران پليس و اكيپ‌هاي امدادي پس از اعلام گزارش حادثه به مركز 110 در محل حضور يافته و سه نفر از دانش‌آموزان را به‌طور سرپايي مداوا كردند.

اما پنج دانش‌آموز ديگر كه عموما دچار شكستگي از ناحيه دست و پا شده بودند به همراه راننده به اورژانس بيمارستان ولي‌عصر(عج) انتقال داده شدند. يكي از دانش‌آموزان كه از ناحيه كتف دچار شكستگي شده بود روز گذشته تحت جراحي قرار گرفت.

سرهنگ كسري سيرو‌سي، رييس پليس راه شمال استان فارس در اين باره به «اعتماد» گفت: «در ساعت 30: 6 دقيقه صبح چهارشنبه در كيلومتر 35 محور قائميه‌- كازرون يك دستگاه ميني‌بوس بنز (سرويس مدارس) كه حامل دانش‌آموزان بود در جاده‌يي لغزنده واژگون شد و در پي وقوع اين سانحه رانندگي هشت تن از دانش‌آموزان مجروح شدند ‌كه با توجه به شكستگي دست و پا به بيمارستان منتقل شدند» به گفته او «كارشناسان پليس با حضور در صحنه حادثه علت تصادف را عدم توانايي در كنترل وسيله نقليه از جانب راننده ميني‌بوس در جاده لغزنده اعلام كردند.»

سرهنگ محسن مهرايي، رييس پليس ترافيك شهري راهور اما در كنار تاييد اين حادثه به مهر گفت: «علت اصلي وقوع اين حادثه هنوز مشخص نيست و پس از بررسي از سوي مسوولان پليس راه اعلام مي‌شود.»

ساكنان اين منطقه مي‌گويند كه جاده‌يي كه اين سانحه در آن رخ داده يكي از خطرناك‌ترين محورهاي منطقه است و خانواده‌هاي مصدومان نسبت به محروميت روستاهايشان از داشتن مدرسه راهنمايي انتقاد كرده و خواستار پيگيري مشكلات فرزندان خود شده‌اند.

سرهنگ كسري سيروسي، رييس پليس راه شمال استان فارس در اين باره به «اعتماد» گفت: «16 دانش‌آموز دختر و پسر سوار بر اين ميني‌بوس بوده‌اند. يكي از اهالي روستاي «بي‌بي‌مهلت» هم در ميانه راه براي رساندن خود به روستاي «كمارج» سوار اين ميني‌بوس شده بود.

اين ميني‌بوس به دليل لغزندگي جاده از مسير منحرف شده و چپ كرده است. » به گفته سرهنگ سيروسي ضربه‌يي كه به دليل برخورد با شكم راننده اتفاق افتاده است سبب شده تا احتمال خونريزي داخلي براي او وجودداشته باشد به همين دليل در بيمارستان ولي‌عصر كازرون تحت نظر است. »

سرهنگ سيروسي ادامه داد: «فردي كه در ميانه راه سوار ميني‌بوس شده بود هم مصدوم شده است.» او با اشاره به اينكه حادثه در يك محور فرعي رخ داده در پاسخ به اين پرسش كه آيا جاده از نقاط حادثه‌خيز است؟ گفت: «اين جاده يك محور فرعي است و نقاط حادثه‌خيز در جاده‌هاي اصلي و پرتردد شناسايي شده‌اند.

در راه‌هاي منتهي به روستاهاي ايران و استان فارس هزاران نقطه حادثه‌خيز داريم اما آنچه به عنوان نقطه حادثه‌خيز تعريف و ثبت شده است به محورهاي اصلي و پرتردد مربوط مي‌شود. » او درباره مجاز بودن اين سرويس مدرسه نيز گفت: «سرويس مدرسه در روستاها مثل داخل شهرها نيست كه برچسب و حق تردد اخذ كرده باشد يا از راننده آزمايش اعتياد گرفته شود.اين سرويس‌ها با هماهنگي اولياي دانش‌آموزان، آنها را به مدرسه مي‌برند.»

راه مدرسه از جاده خطرناك مي‌گذرد

اين دانش‌آموزان ساكنان پنج روستا از توابع كازرون به ويژه روستاي «بي‌بي‌مهلت» بودند كه به دليل نداشتن مدرسه راهنمايي و دبيرستان در روستاهاي خود هر روز به روستاي «كمارج» به عنوان نزديك‌ترين روستاي داراي مدرسه راهنمايي و دبيرستان مي‌رفتند. به نظر مي‌رسد به همين دليل است كه غلامحسين پژمان، مدير آموزش و پرورش خشت و كمارج از رايگان بودن هزينه‌هاي درماني دانش‌آموزان خبر داده است.

مدير آموزش پرورش خشت و كمارج همچنين گفت: «در حال حاضر از هشت نفر دانش‌آموزي كه به عنوان مصدوم به بيمارستان ولي‌عصر كازرون منتقل شده‌اند فقط دو نفر از دانش‌آموزان كه يكي از ناحيه كتف و ديگري از ناحيه پا آسيب ديده است در حال مداوا هستند.»

 پژمان در رابطه با اين دو دانش‌آموز مجروح گفت: «يكي از دانش‌آموزان كه از ناحيه كتف آسيب ديده بود تحت عمل جراحي قرار گرفت و دانش‌آموز ديگر در بخش اتفاقات بيمارستان در حال مداوا است.»

مدير آموزش و پرورش خشت و كمارج از مصدوم بودن راننده ميني‌بوس هم خبر داد و افزود: «راننده هم بر اثر كوفتگي در بخش اتفاقات حضور دارد كه براي عكسبرداري و سيتي‌اسكن و چك‌آپ وضعيت جسمي در اين بخش بستري شده است»

 غلامحسين پژمان در رابطه با هزينه درمان و بستري دانش‌آموزان گفت: «به دستور فرماندار شهرستان و با هماهنگي‌هاي به‌عمل آمده با رياست بيمارستان تمامي هزينه‌هاي درماني حادثه‌ديدگان رايگان است.»

 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 19 دی 1392 - توسط: {login} - موضوع: {category}
دزد قديمي وقتي از زندان مرخصي گرفت در خانه خواهرش مهمان شد تا به سرقتي بي‌رحمانه دست بزند.طلاهاي 13 ميليوني خواهر كه به سرقت رفت، مرد تبهكار با كليد امانت همسايه آن‌ها، شبانه اثاثيه باارزش را بار خودروي همدستانش كرد و فراري شد.

به گزارش ایران، 26مردادماه سال جاري مرد جواني در حالي كه آشفته و پريشان بود، به شعبه اول دادسراي منيريه رفت و وقتي در برابر بازپرس مكرمي ايستاد، آهي كشيد و گفت: كارمند هستم، هفته گذشته تصميم گرفتم با خانواده‌ام براي مسافرت به شمال غرب كشور برويم.

پيش از حركت، كليد خانه‌مان را به مرد همسايه دادم تا در غياب ما به خانه سركشي كند چرا كه ساكن يك مجتمع مسكوني هستم و آنجا رفت و آمد زياد است، بنابر اين از همسايه طبقه چهارم خواستم هر از گاهي به خانه‌مان سربزند.

هنوز دو روز از مسافرتمان نگذشته بود كه زنگ تلفن همراهم به صدا درآمد، وقتي گوشي را برداشتم ديدم مرد همسايه است و با دستپاچگي به من گفت دزد دار و ندارم را به سرقت برده است.

همان لحظه به همراه خانواده‌ام به تهران برگشتيم، وقتي وارد خانه شديم ناگهان در كمال ناباوري ديديم همه اثاثيه خانه‌ام از سوي دزد يا دزدان به سرقت رفته است. ارزش اموالم بيش از 28 ميليون تومان است. حالا به مرد همسايه مظنون هستم چرا كه در خانه‌ام بدون شكستگي باز شده و از طرفي نيز كليد خانه‌ام را به صورت امانت به وي تحويل داده بودم.با اين ادعاها بازپرس مكرمي مرد آشنا را به دادسرا احضار كرد.

حبيب وقتي در برابر بازپرس پرونده قرار گرفت در بازجويي‌ها گفت: وقتي ابراهيم با خانواده‌اش به مسافرت رفتند فرداي آن روز من نيز همراه خانواده‌ام به مسافرت رفتيم. وقتي بازگشتيم همسرم خيلي اتفاقي متوجه شد طلاهايش نيست. از آنجا كه چند روزي بود برادر زنم از زندان مرخصي گرفته و به خانه ما آمده بود به وي مشكوك شديم چرا كه كسي بجز او در خانه ما نبود و از جاي طلاهاي همسرم باخبر نبود از طرفي هم چندين بار به موبايلش زنگ زديم و خاموش بود.

حالا احتمال مي‌دهم كليد خانه همسايه را وي دزديده و به آنجا دستبرد زده باشد، باور كنيد هيچ دخالتي در سرقت خانه همسايه‌مان نداشتم. زماني كه باخبر شديم طلاهاي همسرم كه 13 ميليون تومان ارزش دارد به سرقت رفته و همزمان از طريق همسايه‌ها متوجه شدم فرشاد، برادر زنم شبانه همه وسايل باارزش خانه همسايه‌مان را با همدستي دو مرد ناشناس به سرقت برده است، دنيا برايم تيره و تار شد و نمي‌دانستم به مرد همسايه در اين باره چه بگويم اما به هر حال تلفني موضوع سرقت را به وي اطلاع دادم. بازپرس مكرمي در اين مرحله به مأموران پليس مأموريت داد به رديابي دزد قديمي بپردازند كه آنان پي بردند نزديك‌ترين دوست فرشاد پسري به نام «امير» است و وي را دستگير كردند.

امير در بازجويي‌ها گفت: من با فرشاد و وحيد شب به خانه خواهر فرشاد رفتيم. وي گفت اثاثيه متعلق به خودش است و با وانت پيكان مقداري از وسايل را به خانه محمدرضا برديم و بقيه‌اش را نيز فروخت. باور كنيد من از سرقتي بودن وسايل هيچ اطلاعي ندارم و فرشاد مهمان خانه من است.

با اعترافات امير، فرشاد نيز 7 آذرماه سال جاري دستگير شد و مأموران در تحقيقات ميداني دريافتند اين مرد تبهكار چندي پيش از زندان رشت مرخصي گرفته و فراري شده است. دزد قديمي در بازجويي‌ها سرقت را به گردن گرفت و گفت: به تنهايي به خانه خواهرم دستبرد زده و طلاهايش را دزديدم.

وي ادامه داد: مقداري از وسايل را در خانه دوستم محمدرضا گذاشتم. وي از سرقتي بودن وسايل بي‌اطلاع است و مقداري از آن‌ها را نيز فروختم.

طلاهاي خواهرم را نيز به يك مرد جواهرفروش در جنت‌آباد فروختم.
 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 19 دی 1392 - توسط: {login} - موضوع: {category}

 

 
سركه سيب را دست كم نگيريد

بسیاری از درمانگران طب سنتی چین بر این باورند كه مصرف سركه سیب می‌تواند تاثیر چشمگیری در كاهش وزن داشته باشد. این درمانگران نوشیدن مخلوطی از یك لیوان آب و 2 قاشق غذاخوری سركه سیب را یكی از بهترین شیوه‌ها برای افزایش سوخت‌وساز كالری‌ها می‌دانند. اين درمانگران توصيه مي‌كنند به جای مصرف سس هنگام خوردن سالاد از سركه انگور یا سركهسیب استفاده كنند و در شرايطي كه مي‌خواهند از آبليمو، آبغوره يا گرد ليمو براي طعم‌دار كردن غذاي‌شان استفاده كنند سركه به دست آمده از سيب يا انگور مصرف كنند.

شويد درماني كنيد

در شرايطي كه تجمع چربي‌ها در نقاط مختلف بدن موجب بروز چاقي موضعي در اندام‌ها مي‌شود، فرد نياز به يك چربي‌سوز مناسب دارد تا بتواند علاوه بر آنكه تجمع سلول‌هاي چربي را در نقاط مختلف بدن متوقف كند به شكسته‌شدن سلول‌هاي چربي و از بين رفتن اضافه وزن هم كمك كند. از دیدگاه درمانگران طب سنتی نوشیدن آب و عرقیات گیاهی به میزان كافی می‌تواند موجب افزایش متابولیسم بدن شده و این شیوه به مرور موجب بهبود روند كالری‌سوزی در بدن مي‌شود. به این ترتیب نوشیدن آب به مقدار كافی در طول روز و اضافه كردن مقداري از عرق گیاهی زیره و عرق گياهي شوید به آب، می‌تواند علاوه بر پاكسازی بدن از چربی‌ها و مواد زائد به افزایش میزان سوخت و ساز كالری‌ها در بدن نیز كمك كند. برای تهیه این نوشیدنی‌ها كافی است مقداری از این عرق‌ گیاهی زيره يا شويد را با مقدار برابر آب تركیب كرده و آن را در طول روز خنك میل كنید.

از نسخه گياهي هندي‌ها غافل نشويد

درمانگران آیورودا مصرف فلفل قرمز در وعده‌های غذایی را مهم‌ترین عامل برای افزایش سوخت‌وساز بدن می‌دانند. آنها فلفل‌قرمز را یكی از طبیعی‌ترین خوراكی‌های چربی‌سوز می‌شناسند كه می‌تواند میزان چربی‌های موجود در بدن را به حداقل ممكن برساند. البته این درمانگران به مراجعان خود توصیه می‌كنند كه درصورت داشتن اختلال در عملكرد دستگاه گوارش، درد معده یا بیماری‌های گوارشی دیگر و همین‌طور در صورت ابتلا به بیماری‌های عصبی یا زودخشمی این شیوه را برای كاهش وزن و رسیدن به وزن ایده‌آل‌شان انتخاب نكنند و به جای این شیوه سراغ دیگر شیوه‌های طبیعی درمان بروند و با مشورت متخصص یا درمانگر حاذق طب سنتی یا مكمل بهترین شیوه طبیعی لاغری را امتحان كنند.

با گزنه چاي لاغري درست كنيد

اگر در گروه افرادي هستيد كه با رعايت رژيم غذايي ممكن است تغييراتي در خلق و خوي شما احساس شود به گونه‌اي كه بي‌حوصله و بداخلاق شويد توصيه مي‌كنيم از دمنوش گزنه يا چاي گياهي باباآدم براي لاغري و كاهش وزن استفاده كنيد. درمانگران شيوه‌هاي طبیعی درمان معتقدند افرادی كه رژیم غذایی خاصی را دنبال می‌كنند باید در كنار رعایت دستورهای متخصص‌شان از انواع چای‌های گیاهی مانند چای گزنه یا چای باباآدم استفاده كنند تا به این ترتیب علاوه بر استفاده از خواص چربی‌سوزی آنها از خواص آرامش‌بخشی و تسكین‌دهندگی آنها نیز بهره‌مند شوند. نوشیدن این چای‌ها 2 تا 3 فنجان در طول روز می‌تواند تاثیر موثر و مفیدی در كاهش وزن و برطرف كردن بدخلقی داشته باشد.

معجون هويج و جعفري بخوريد

 يكي از مفيدترين معجون‌ها و نسخه‌هاي گياهي براي كاهش وزن و پيشگيري از چاقي نوشيدن معجوني از هويج و جعفري تازه در فواصل زماني مشخص در طول روز است. به گفته درمانگران طب سنتي افرادي كه در فاصله بين 2 وعده غذاي اصلي از اين معجون استفاده مي‌كنند مي‌توانند تا حد زيادي به از بين رفتن چربي‌ها و شكسته‌شدن سلول‌هاي چربي در بدن‌شان اميدوار باشند به ويژه اگر اين افراد در كنار رعايت رژيم غذايي سبك و نوشيدن اين معجون گياهي ساعتي در روز را به نرمش و ورزش روزانه اختصاص دهند. علاوه بر اين درمانگران این شیوه درمانی بر این باورند كه نوشیدن آب جعفری به تنهایی می‌تواند موجب كنترل و تنظیم میزان قند خون شده و به سلامت افراد دچار اضافه وزن كمك می‌كند. علاوه بر این، مصرف جعفری در وعده‌های غذایی می‌تواند میزان كلسترول خون را كاهش داده و آن را كنترل كند. توصیه ما به شما این است كه هنگام خرید، دقت كنید تا هویج تازه و برگ‌های تیره‌تر جعفری را انتخاب كنید.

از زنجبيل حب بسازيد

 درمانگران شيوه‌هاي طبيعي درمان بر این باورند كه گنجاندن زنجبیل در برنامه غذایی هفتگی، دست‌كم سه بار، تاثیر زیادی در كاهش وزن و افزایش میزان سوخت‌وساز بدن دارد. این گیاه دارویی از آن نظر كه متابولیسم بدن را بالا می‌برد در گروه موفق‌ترین چربی‌سوزها و كالری‌سوزهای طبیعی به حساب می‌آید كه می‌تواند روند لاغری را در افراد علاقه‌مند به كاهش وزن تسریع كند. درمانگران هندی بر این باورند که خوردن سالاد حاوی زنجبیل یا ماستی كه زنجبیل تازه در آن رنده‌ شده باشد، می‌تواند میزان اشتهای افراد را پیش از خوردن ناهار و شام كاهش دهد و به این ترتیب به كاهش وزن منجر شود. ضمن آنكه نوشيدن چاي تهيه شده از زنجبيل يا افزودن يك تا 2 حبه كوچك از زنجبيل به چاي يا دمنوشي كه افراد روزانه مصرف مي‌كنند، مي‌تواند تاثير زيادي در كاهش وزن و افزايش متابوليسم و سوخت‌ساز در بدن داشته باشد.

اين گياهان دارويي را فراموش نكنيد

علاوه بر استفاده از نسخه‌هاي گياهي ذكر شده براي كاهش تجمع سلول‌هاي چربي در بدن و پيشگيري از چاقي پيشنهاد مي‌كنيم اين سبزي‌ها را نيز به برنامه غذايي‌تان اضافه كنيد.

      نعناع يكي از سبزي‌هايي است كه مصرف آن در ميان‌وعده‌هاي غذايي و پيش‌غذاها مي‌تواند به كاهش اشتها و پيشگيري از تجمع چربي‌ها كمك كند. چه بهتر كه از اين سبزي به صورت تازه استفاده كنيد.
      روزي 2 ليوان آب كرفس و كيوي بنوشيد و فراموش نكنيد كه هرگز گياه كرفس را جايگزين آب آن نكنيد زيرا كرفس بعد از آبگيري دچار تغييراتي مي‌شود كه راحت‌تر مي‌تواند به شكستن سلول‌هاي چربي در بدن كمك كند.
      شويد خشك شده را به ماست‌ كم‌چرب اضافه كنيد و از آن در ميان‌وعده‌ها يا به عنوان دسر در وعده‌هاي غذايي ميل كنيد. شويد خشك يكي از بهترين چربي‌سوزهاست.
      دارچين هم از جمله ادويه‌هايي است كه به دليل طبع گرمي كه دارد مي‌تواند تاثير مستقيم بر افزايش سرعت سوخت و ساز بدن بگذارد.
      اضافه كردن يك تا 2 دانه هل به چاي روزانه مي‌تواند به كاهش تجمع چربي‌ها و افزايش سرعت شكسته‌شدن سلول‌هاي آنها كمك كند.
      گنجاندن رازيانه در برنامه و رژيم غذايي نيز مي‌تواند به كاهش وزن شما كمك كند. در شرايطي كه اضافه وزن فرد به آب ميان‌بافتي او باز مي‌گردد مصرف رازيانه كه گياهي ادرارآور است، مي‌تواند به كاهش وزن كمك كند.


 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 14 دی 1392 - توسط: {login} - موضوع: {category}

 
سركه سيب را دست كم نگيريد

بسیاری از درمانگران طب سنتی چین بر این باورند كه مصرف سركه سیب می‌تواند تاثیر چشمگیری در كاهش وزن داشته باشد. این درمانگران نوشیدن مخلوطی از یك لیوان آب و 2 قاشق غذاخوری سركه سیب را یكی از بهترین شیوه‌ها برای افزایش سوخت‌وساز كالری‌ها می‌دانند. اين درمانگران توصيه مي‌كنند به جای مصرف سس هنگام خوردن سالاد از سركه انگور یا سركهسیب استفاده كنند و در شرايطي كه مي‌خواهند از آبليمو، آبغوره يا گرد ليمو براي طعم‌دار كردن غذاي‌شان استفاده كنند سركه به دست آمده از سيب يا انگور مصرف كنند.

شويد درماني كنيد

در شرايطي كه تجمع چربي‌ها در نقاط مختلف بدن موجب بروز چاقي موضعي در اندام‌ها مي‌شود، فرد نياز به يك چربي‌سوز مناسب دارد تا بتواند علاوه بر آنكه تجمع سلول‌هاي چربي را در نقاط مختلف بدن متوقف كند به شكسته‌شدن سلول‌هاي چربي و از بين رفتن اضافه وزن هم كمك كند. از دیدگاه درمانگران طب سنتی نوشیدن آب و عرقیات گیاهی به میزان كافی می‌تواند موجب افزایش متابولیسم بدن شده و این شیوه به مرور موجب بهبود روند كالری‌سوزی در بدن مي‌شود. به این ترتیب نوشیدن آب به مقدار كافی در طول روز و اضافه كردن مقداري از عرق گیاهی زیره و عرق گياهي شوید به آب، می‌تواند علاوه بر پاكسازی بدن از چربی‌ها و مواد زائد به افزایش میزان سوخت و ساز كالری‌ها در بدن نیز كمك كند. برای تهیه این نوشیدنی‌ها كافی است مقداری از این عرق‌ گیاهی زيره يا شويد را با مقدار برابر آب تركیب كرده و آن را در طول روز خنك میل كنید.

از نسخه گياهي هندي‌ها غافل نشويد

درمانگران آیورودا مصرف فلفل قرمز در وعده‌های غذایی را مهم‌ترین عامل برای افزایش سوخت‌وساز بدن می‌دانند. آنها فلفل‌قرمز را یكی از طبیعی‌ترین خوراكی‌های چربی‌سوز می‌شناسند كه می‌تواند میزان چربی‌های موجود در بدن را به حداقل ممكن برساند. البته این درمانگران به مراجعان خود توصیه می‌كنند كه درصورت داشتن اختلال در عملكرد دستگاه گوارش، درد معده یا بیماری‌های گوارشی دیگر و همین‌طور در صورت ابتلا به بیماری‌های عصبی یا زودخشمی این شیوه را برای كاهش وزن و رسیدن به وزن ایده‌آل‌شان انتخاب نكنند و به جای این شیوه سراغ دیگر شیوه‌های طبیعی درمان بروند و با مشورت متخصص یا درمانگر حاذق طب سنتی یا مكمل بهترین شیوه طبیعی لاغری را امتحان كنند.

با گزنه چاي لاغري درست كنيد

اگر در گروه افرادي هستيد كه با رعايت رژيم غذايي ممكن است تغييراتي در خلق و خوي شما احساس شود به گونه‌اي كه بي‌حوصله و بداخلاق شويد توصيه مي‌كنيم از دمنوش گزنه يا چاي گياهي باباآدم براي لاغري و كاهش وزن استفاده كنيد. درمانگران شيوه‌هاي طبیعی درمان معتقدند افرادی كه رژیم غذایی خاصی را دنبال می‌كنند باید در كنار رعایت دستورهای متخصص‌شان از انواع چای‌های گیاهی مانند چای گزنه یا چای باباآدم استفاده كنند تا به این ترتیب علاوه بر استفاده از خواص چربی‌سوزی آنها از خواص آرامش‌بخشی و تسكین‌دهندگی آنها نیز بهره‌مند شوند. نوشیدن این چای‌ها 2 تا 3 فنجان در طول روز می‌تواند تاثیر موثر و مفیدی در كاهش وزن و برطرف كردن بدخلقی داشته باشد.

معجون هويج و جعفري بخوريد

 يكي از مفيدترين معجون‌ها و نسخه‌هاي گياهي براي كاهش وزن و پيشگيري از چاقي نوشيدن معجوني از هويج و جعفري تازه در فواصل زماني مشخص در طول روز است. به گفته درمانگران طب سنتي افرادي كه در فاصله بين 2 وعده غذاي اصلي از اين معجون استفاده مي‌كنند مي‌توانند تا حد زيادي به از بين رفتن چربي‌ها و شكسته‌شدن سلول‌هاي چربي در بدن‌شان اميدوار باشند به ويژه اگر اين افراد در كنار رعايت رژيم غذايي سبك و نوشيدن اين معجون گياهي ساعتي در روز را به نرمش و ورزش روزانه اختصاص دهند. علاوه بر اين درمانگران این شیوه درمانی بر این باورند كه نوشیدن آب جعفری به تنهایی می‌تواند موجب كنترل و تنظیم میزان قند خون شده و به سلامت افراد دچار اضافه وزن كمك می‌كند. علاوه بر این، مصرف جعفری در وعده‌های غذایی می‌تواند میزان كلسترول خون را كاهش داده و آن را كنترل كند. توصیه ما به شما این است كه هنگام خرید، دقت كنید تا هویج تازه و برگ‌های تیره‌تر جعفری را انتخاب كنید.

از زنجبيل حب بسازيد

 درمانگران شيوه‌هاي طبيعي درمان بر این باورند كه گنجاندن زنجبیل در برنامه غذایی هفتگی، دست‌كم سه بار، تاثیر زیادی در كاهش وزن و افزایش میزان سوخت‌وساز بدن دارد. این گیاه دارویی از آن نظر كه متابولیسم بدن را بالا می‌برد در گروه موفق‌ترین چربی‌سوزها و كالری‌سوزهای طبیعی به حساب می‌آید كه می‌تواند روند لاغری را در افراد علاقه‌مند به كاهش وزن تسریع كند. درمانگران هندی بر این باورند که خوردن سالاد حاوی زنجبیل یا ماستی كه زنجبیل تازه در آن رنده‌ شده باشد، می‌تواند میزان اشتهای افراد را پیش از خوردن ناهار و شام كاهش دهد و به این ترتیب به كاهش وزن منجر شود. ضمن آنكه نوشيدن چاي تهيه شده از زنجبيل يا افزودن يك تا 2 حبه كوچك از زنجبيل به چاي يا دمنوشي كه افراد روزانه مصرف مي‌كنند، مي‌تواند تاثير زيادي در كاهش وزن و افزايش متابوليسم و سوخت‌ساز در بدن داشته باشد.

اين گياهان دارويي را فراموش نكنيد

علاوه بر استفاده از نسخه‌هاي گياهي ذكر شده براي كاهش تجمع سلول‌هاي چربي در بدن و پيشگيري از چاقي پيشنهاد مي‌كنيم اين سبزي‌ها را نيز به برنامه غذايي‌تان اضافه كنيد.

      نعناع يكي از سبزي‌هايي است كه مصرف آن در ميان‌وعده‌هاي غذايي و پيش‌غذاها مي‌تواند به كاهش اشتها و پيشگيري از تجمع چربي‌ها كمك كند. چه بهتر كه از اين سبزي به صورت تازه استفاده كنيد.
      روزي 2 ليوان آب كرفس و كيوي بنوشيد و فراموش نكنيد كه هرگز گياه كرفس را جايگزين آب آن نكنيد زيرا كرفس بعد از آبگيري دچار تغييراتي مي‌شود كه راحت‌تر مي‌تواند به شكستن سلول‌هاي چربي در بدن كمك كند.
      شويد خشك شده را به ماست‌ كم‌چرب اضافه كنيد و از آن در ميان‌وعده‌ها يا به عنوان دسر در وعده‌هاي غذايي ميل كنيد. شويد خشك يكي از بهترين چربي‌سوزهاست.
      دارچين هم از جمله ادويه‌هايي است كه به دليل طبع گرمي كه دارد مي‌تواند تاثير مستقيم بر افزايش سرعت سوخت و ساز بدن بگذارد.
      اضافه كردن يك تا 2 دانه هل به چاي روزانه مي‌تواند به كاهش تجمع چربي‌ها و افزايش سرعت شكسته‌شدن سلول‌هاي آنها كمك كند.
      گنجاندن رازيانه در برنامه و رژيم غذايي نيز مي‌تواند به كاهش وزن شما كمك كند. در شرايطي كه اضافه وزن فرد به آب ميان‌بافتي او باز مي‌گردد مصرف رازيانه كه گياهي ادرارآور است، مي‌تواند به كاهش وزن كمك كند.


 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 11 آبان 1392 - توسط: {login} - موضوع: {category} 

     بادمجان متوسط: 3عدد
      تخم‌مرغ: 4 تا 5 عدد
      روغن، نمك و فلفل: به ميزان لازم
      زردچوبه: يك قاشق چاي‌خوري


روش تهيه:

1 - بادمجان را پوست كنده و به صورت حلقه‌هايي به ضخامت 2 سانتي‌متر ببريد، روي آن نمك پاشيده و در آبكش بگذاريد تا تلخ‌آب آن خارج شود. پس از حداقل نيم ساعت، آن را شسته و خشك كنيد.

2 - بادمجان‌ها را در روغن سرخ كنيد، سپس با حوله كاغذي روغن اضافه آن را بگيريد.

3 - يك تابه نچسب را چرب كنيد و بادمجان‌ها را كف آن بچينيد. تخم‌مرغ‌ها را در يك كاسه شكسته،‌ زردچوبه،‌ نمك و فلفل را اضافه كرده و هم بزنيد تا يكدست شود.

4 - تابه را روي شعله متوسط داغ كنيد، سپس تخم‌مرغ‌ها را اضافه كرده و آن را بپزيد تا تخم‌مرغ ببندند. پس از 6 دقيقه، آن را برش داده و پشت‌و‌رو كنيد تا هر دوطرف آن بپزد. اين غذا را با گوجه‌فرنگي، ماست و كته سرو كنيد.

نکات کليدي:

1 - اضافه كردن نصف قاشق چاي‌خوري دارچين اختياري است.

2 - اگر بادمجان پوست نازك است آن را با پوست خرد و سرخ كنيد.

 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 4 آبان 1392 - توسط: {login} - موضوع: {category}
به گزارش ایران، چندي پيش شوهر يك استاد دانشگاه يكي از دانشجويان همسرش را به قتل رساند و روانه زندان شد.

باور مي‌كنيد كه غيبت و بدگويي مي‌تواند قتل، خونريزي و انتقامجويي را به همراه داشته باشد؟

وي هنگام بازجويي انگيزه قتل را بدگويي و تهمت‌زدن نسبت به همسرش از سوي اين دانشجو دانست. وي كه همچنان عصبي و نگران بود با چهره‌اي برافروخته گفت: همسرم استاد دانشگاه است چندي پيش وقتي به دنبال همسرم رفتم متوجه شدم عده‌اي نسبت به وي بدگويي مي‌كنند. وقتي حرف‌هايي را كه هيچ واقعيتي نداشت از آنها شنيدم خونم به جوش آمد تحمل اين‌كه نسبت به ناموسم بدگويي كنند را نداشتم خصوصاً اين‌كه همسرم در آنجا نبود تا از خودش دفاع كند. به همين دليل اختيارم را از دست دادم و او را كشتم.

صاحبنظران معتقدند غيبت يك ناهنجاري اجتماعي است كه كسي درباره ديگري سخني نادرست و ناشايست بگويد. هر كسي با تلاش و فعاليت‌هاي گوناگون مي‌كوشد تا شخصيت خود را در جامعه حفظ كند. تعرض به شخصيت وي از راه غيبت باعث مي‌شود شخصيت وي خدشه‌دار شود و جايگاه خود را از دست دهد و از آنجايي كه فرد در زمان بدگويي امكان دفاع از خود را ندارد در يك فرايند بي‌آن‌كه خود آگاه باشد از چشم مردم مي‌افتد چرا كه آگاه نيست ديگران درباره وي چگونه قضاوت مي‌كنند.

در قرآن نيز آمده است غيبت و بدگويي باعث گسستگي اجتماعي و درگيري ميان گروهي مي‌شود چرا كه هنگامي كه افراد جامعه نسبت به ديگري سخنان نادرست و ناخوشايند در پيش بگيرند علاقه و محبت از بين مي‌رود و در نتيجه همدلي، همكاري و همراهي كمرنگ و احساس تنفر از يكديگر پررنگ‌تر مي‌شود.

دكتر جعفر باي، محقق و كارشناس آسيب‌هاي اجتماعي در اين خصوص مي‌گويد: ريشه بسياري از اقدامات مجرمانه را مي‌توان در شنيده‌هاي منفي كه از ديگران به صورت غيبت مطرح مي‌شود، جست‌وجو كرد. بدگويي و غيبت كه عموماً بيان سخني منفي است و از زشتي‌ها و پليدي‌هاي افراد سخن مي‌گويند باعث مي‌شود كه قبح اين اعمال زشت در جمع شكسته شود و تكرار غيبت زمينه عادي‌سازي وقوع جرم را پديد مي‌آورد و منجر به پذيرش اجتماعي براي آنجام آن مي‌شود. همچنين وقتي انجام كار بد از سوي ديگران بيان شود ميل به انجام و كسب تجربه را شيطان در وجود انسان پديد مي‌آورد و فرد را به سوي ارتكاب آن جرم تحريك مي‌كند تا با انجام آن مزه ارتكاب را دريافت كند.

وي در ادامه مي‌گويد: يكي از رذايل اخلاقي كه در اسلام به شدت مذمت شده و درجه تنفر از آن را به خوردن گوشت مردار تشبيه كردند غيبت كردن است. اين‌كه فرد به خود اجازه دهد پشت سر ديگران هر سخني را بگويد و هر حرفي را بزند. طبيعتاً اين اقدام نشان دادن تصوير زشتي‌هاي اعمال و رفتار كسي است كه هيچگونه رضايتي از بيان كاستي‌هاي خويش به ديگران ندارد و دوست ندارد كه ديگران در نقاط ضعف وي آشنايي داشته باشند. گاهي اين سخنان زمينه‌هاي تحريك بروز جرم و جنايت را در شنوندگان غيبت فراهم مي‌كند.

به همين دليل اگر در جمع كسي شروع به بدگويي كرد بهتر است افراد مانع گفتار وي شوند يا اين‌كه مجلس را ترك كنند در چنين صورتي آنان نيز در تبعات آن سهيم هستند. تأكيد دين مبين اسلام در كنترل و ترك اين رفتار زشت است و علت آن نيز بازتاب‌ها و آثار و عوارضي است كه اين رفتار زشت به دنبال خودش در جامعه پديد مي‌آورد و باعث افزايش جرم و جنايت در سطح شهر مي‌شود.

غيبت آسيب فردي و اجتماعي است كه گريبان بسياري از افراد را گرفته است. گاهي غيبت و بدگويي افراد از يكديگر، بغض و كينه را در دل آنان مي‌كارد و حوادث تلخ و ناگواري را رقم مي‌زند.
جواد جاويدنيا، قاضي دادگستري مشهد مي‌گويد: درگيري‌هاي فردي و گروهي، نزاع دسته‌جمعي، قتل و... از عوامل و آسيب‌هاي بدگويي است چرا كه وقتي فرد يا گروهي در خانه، خيابان، محل كار و... پشت سر ديگري حرف مي‌زنند، معايبش را بيان مي‌كنند يا ادايش را درمي‌آورند و صدايش را تقليد مي‌كنند و... هنگامي كه به گوش آن شخص مي‌رسد يك شوك به وي وارد مي‌شود و به دليل عدم كنترل رفتاري و رواني از شدت عصبانيت، گاهي دست به جرايمي مي‌زند كه مي‌تواند حوادث ناگواري را در پي داشته باشد.

كينه‌جويي و انتقام يكي از راه‌هاي بروز پرخاشگري است كه مي‌تواند عليه جسم فرد يا عليه اموال وي باشد.

در يكي از پرونده‌ها، مجرم هنگام دستگيري انگيزه‌اش براي به آتش كشيدن اموال و خانه دوستش را بدگويي از خواهرش عنوان كرد و گفت: وقتي يكي از دوستانم به من خبر داد كه شب گذشته در جمعي دوستانم پشت سر خواهرم صحبت كردند و جريان ازدواج قبلي وي را فاش كردند خيلي ناراحت شدم چرا كه با حرف‌هايشان شخصيت خواهرم را زير سوال برده بودند و از وي بدگويي كرده بودند من نيز كنترلم را از دست دادم، كينه به دلم نشست. حس كينه و انتقام در وجودم ريشه دواند و در يك نقشه طراحي شده خانه دوستم را به آتش كشيدم تا برايش درس عبرتي شود كه ديگر درباره خواهرم بدگويي نكند.

جواد جاويدنيا مي‌گويد: آثار غيبت و بدگويي به شخص بيشتر وارد مي‌شود و حس انتقامجويي در لطمات روحي را بيشتر مشاهده مي‌كنيم. به عنوان نمونه وقتي افرادي با يكديگر درگير مي‌شوند و دعواي فيزيكي ميان آن‌ها به‌وجود مي‌آيد فرد آسيب‌ كمتري نسبت به از پشت خنجر زده شدن مي‌بيند چرا كه وقتي در جمع حضور نداشته باشد تا از خودش دفاع كند و آبرو، حيثيت و معايبش را از دست رفته ببيند عكس‌العمل شديدي از خود نشان مي‌دهد.

اين قاضي دادسرا درباره راه‌هاي پيشگيري از بدگويي و كاهش جرم و جنايت مي‌‌گويد: خود شنونده با توانايي و هوشش مي‌تواند از افزايش و بروز جرم و جنايات جلوگيري كند به اين‌گونه كه هنگامي كه در محيط بدگويي و غيبت قرار گرفت، حتي اگر نتوانست همان لحظه جلسه را ترك كند يا به صرافت غيبت‌كننده را از كارش بازدارد مي‌تواند با زيركي، مدار سخن را تغيير دهد و محور بحث را به سمت ديگري سوق دهد تا فضا از آن حالت خارج شود.
 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 9 مرداد 1392 - توسط: {login} - موضوع: {category}
سوپر استار سينماي ايران پس از مدتها دست و پنجه نرم كردن با بيماري سرطان اكنون خبر از بهبودي وضعيت جسماني خود و شكست دادن سرطان مي‌دهد.

"ابوالفضل پورعرب" بازيگر سينما، تلويزيون در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، درخصوص وضعيت سلامتي خود گفت: آخرين عمل خود را با موفقيت انجام داده‌ام و وضعيتم رو به بهبودي است.

وي در ادامه تصريح كرد: اكنون در دوران نقاهت به سر مي‌برم و هر روز نيز وضعيت جسماني ام رو به بهبودي بيشتر مي‌رود و اميدوارم به زودي سلامتي كامل را به دست آورم.
 [خواندن ادامه...]
تاریخ: 6 مرداد 1392 - توسط: {login} - موضوع: {category}
صفحه قبل 1 2 3 4 5 صفحه بعد

شماره صفحه:
Go Top